• مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس مطرح کرد؛

آب واشتغال دو چالش پیش روی روستائیان

آب واشتغال دو چالش پیش روی روستائیان
سیدکمال پاک فطرت

راستین آنلاین :مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: در شرایط کنونی موضوع اشتغال و آب، دو چالش و اولویت اصلی برای حل مشکلات روستاها و روستانشینان است که با هدف گذاری مشخص توسط این دفتر دنبال می‌شود.

 سید کمال پاکفطرت سه شنبه 11 تیر در یک کنفرانس خبری گفت: فارس با دارا بودن بیش از 4100 روستا و 2 هزار و 112 دهیاری، جزو استان‌های با بیشترین تعداد روستا و دهیاری کشور محسوب می‌شود.
پاک فطرت همچنین گفت: در فارس هفت هزار و عضو شوراهای روستایی را داریم که در جای خود یک ظرفیت برای توسعه فعالیت‌های اشتغالزا محسوب می‌شود.
او با تصریح اینکه به روستاها باید به عنوان یک فرصت در مباحث اشتغال و کاهش مشکلات اجتماعی سربار شده به شهرها نگاه کرد، گفت: فرصت‌های اشتغال پایدار در روستاهای فارس شرایطی منحصر به فرد در کشور دارد و این دفتر جدای از وظایف نظارتی محوله، تلاش کرده در امور اجرایی نیز کنار و همراه و یاری دهنده دستگاه‌های اجرایی و سیستم‌های متولی امور روستاها عمل کند.
پاک فطرت با بیان اینکه اشتغال و آب، 2 عامل اصلی در افزایش مهاجرت روستائیان به شمار می‌رود، گفت: مهاجرت امری است که نمی توان آن را متوقف کرد اما با برنامه ریزی دقیق امکان کند کردن و در مواردی معکوس کردن روند مهاجرت وجود دارد.
او توجه به تغییر الگوی کشت در روستاها را یکی از راهکارهای حل مشکل آب اعلام و اضافه کرد: در این زمینه اقداماتی در دستور کار قرار گرفته و خوشبختانه در 17 ماه گذشته با همراهی تمام دستگاه‌های متولی، موفقیت هایی در نقاط مختلف استان فارس کسب شده است.
پاک فطرت با بیان اینکه فارس تنها استان کشور محسوب می شود که تمام طرح‌های اشتغال روستایی ثبت شده در سامانه کارا، توسط کمیته مورد نظر پایش و به بخشی از آنها نیز تسهیلاتی پرداخت شده است، گفت: از حدود 4 هزار طرح تصویب شده به 3276 طرح، بالغ بر 3 هزار و 380 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداخت شده است.
او پرداخت این میزان تسهیلات را بسترساز ایجاد 18 هزار و 245 شغل پایدار در روستاهای فارس دانست و گفت: در بحث مناطق محروم نیز بالغ بر 650 میلیون ریال تسهیلات با همراهی 2 بانک پارسیان و سینا پرداخت و 764 شغل در پی آن ایجاد شده است .
پاک فطرت گفت: علیرغم آنکه دفتر امور روستایی وظیفه مستقیمی در موضوع ایجاد اشتغال و سایر موارد اجرایی ندارد، اما برای اولین بار به کمک دستگاه های اجرایی شتافته و به موضوع گردشگری و استفاده از ظرفیت گردشگری روستایی ورود کرده است.
او با اشاره به ایجاد انجمن روستاهای هدف گردشگری در استان فارس گفت: طی هجده ماه گذشته قریب به 75 مجموعه بوم گردی روستایی در فارس به بهره برداری رسیده و از طرفی جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری در روستاها شناسایی شده است و علیرغم وجود مشکلات مختلف، بوم گردی روستایی در ایام نوروز و تابستان فعال بوده است.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس، بومگردی روستایی را امری تخصصی و بسیار با اهمیت توصیف و تصریح کرد: گردشگری روستایی تیغی دو لبه محسوب می شود که در کنار مزایا و تاثیرات مثبت، اگر به شکلی تخصص و مدیریت شده به آن توجه نشده باشد، زمینه بروز مشکلات و آسیبهایی را فراهم می کند.
به گفته پاک فطرت، روستای هدف گردشگری قلات یکی از مصادیق آسیب در توسعه فضاهای گردشگری و تفریحی دانست و گفت: امروز روستای قلات با آنهمه داشته ها و جذابیت‌ها، به روستای فست فود بدل شده و دیگر قابلیت‌های بومگردی را برای همه گردشگران ندارند.
پاک فطرت تصریح کرد: به دلیل کم توجهی در موضوع توسعه فضاهای گردشگری و ساخت و سازها، روستای قلات شاید برای شهروندان شیرازی جذابیتی داشته باشد اما برای سایر گردشگران قابلیت‌های بومگردی را ندارد. 
وی با اشاره به اینکه روستاهای ما در گذشته مولد بودند اما متاسفانه به خاطر بی توجهی ها طی سالهای متمادی به مصرف کننده بدل شده است، گفت: حمایت از دارندگان طرح‌های مشاغل خرد برای ایجاد اشتغال پایدار روستایی با توجه به ظرفیت‌های موجود در هر روستا، با هدف مولد شدن روستاها، مد نظر بوده و خوشبختانه منجر به ایجاد 18 هزار و 245 شغل پایدار روستایی شده است.
پاک فطرت همچنین به در پیش بودن روز و هفته دهیار اشاره و اضافه کرد: برای گرامیداشت روز و هفته دهیار، برنامه های متعدد و متنوعی در سطح استان پیش بینی شده است که روستاها و شهرستان‌ها به فراخور ظرفیت‌ها آنها را اجرایی خواهند کرد.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس خاطرنشان کرد: در مرکز استان فارس نیز برنامه‌های نمایشگاهی و همایش‌ها و نشست‌هایی را پیش بینی کرده‌ایم که طی آن داشته‌ها و ظرفیت‌های روستاها را ارائه داده و معرفی کنیم.
پاک فطرت مهمترین برنامه این هفته را که از 14 تیرماه آغاز می شود، برگزاری همایش دهیاران و شوراهای روستاها اعلام و خاطرنشان کرد: زمان دقیق این برنامه متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس همچنین گفت: برابر آمار سازمان برنامه و بودجه، فارس بیش از 8 هزار روستا داشته که امروز 4150 روستا دارای سکنه است؛ البته فرآیند خالی شدن روستاها از سکنه، در یک دوره بیش از 50 ساله حادث شده و تحت تاثیر عوامل مختلفی بوده است.
پاک فطرت با بیان اینکه امسال هم علیرغم بارندگی‌های خوب، در بحث تامین آب شرب، برای برخی روستاها خصوصا در مناطق گرمسیری با مشکلاتی مواجه هستیم، گفت: با همکاری آبفای روستایی و آبفای استان فارس، برنامه ای برای تامین آب شرب مورد نیاز روستاییان از طریق حمل با تانکر، تدوین شده است.
مدیرکل امور روستایی استانداری فارس با اشاره به اجرای برنامه های آموزشی برای دهیاران، خاطرنشان کرد: طی 18 ماه گذشته برنامه های آموزشی متمرکز بر دو اولویت آب و اشتغال برای دهیاران اجرا شد؛ از طرفی تعداد مسئولان امور مالی و کارشناسان فنی دهیاری‌های فارس نیز به 150 نفر افزایش یافت.
693 کلیک ها  دوشنبه, 10 تیر 1398 17:06
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا