نحسی سیزده جاده های فارس را نگرفت

راستین آنلاین: گرچه امسال هم مانند سالهای گذشته جاده های فارس درقربانی گرفتن ازمسافران نوروزی گوی سبقت را از دیگر جاده های کشورربودند، اما رضایت نسبی شهروندان این استان و مسافران نورزی ازنحوه مدیریت راهها و ترافیک منتهی به شهرهای استان اتفاقی بود که نوید روزهای خوبی را برای جاده های یکی ازپهناورترین استان های کشور می داد.

آماده سازی محورها مختلف استان برای مسافران نوروزی

فراهم کردن امکانات و توزیع خدمات در زمینه ایجاد اکیپ و کمپ های بین راهی، خط کشی، ایمنی راه ها، آشکار سازی نقاط حادثه خیز، نصب بنر ها و علائم هشدار دهنده در مسیرها و نقاط پر حادثه، استقرار تیم های راهداری در طول محورها و نصب دوربین های کنترل سرعت مسافران از جمله اقداماتی بود که در حوزه راههای استان فارس درایام نوروزانجام شد و باعث شد تا مسافران جاده های فارس بیش از سالهای گذشته احساس ارامش و امنیت کنند.

این در حالی بود که استان فارس با تردد ساعتی ۴۸۴ خودرو کماکان جزو استان های پرتردد کشوردرایام نوروز محسوب می شود.

اما شاید بتوان اوج رضایت مردم از حوزه راهها را با بررسی آمار های موجود در آخرین روز از تعطیلات نوروزی معنا دارتحلیل و بررسی کرد.

در این ایام ازمحورهای ورودی استان ۶۶ هزارو ۲۶ خودرو عبور کرده اند که پرتردد ترین ورودی مربوط به محور گچساران - نورآباد بوده است و در محورهای خروجی استان ۴۸ هزارو ۲۰۲ خودرو عبور کرده که محور آباده - شهرضا پر تردد ترین محور خروجی بوده است.

بیشترین تردد به ترتیب در محورهای مرودشت-شیراز، شیراز- مرودشت و شیراز - سپیدان اتفاق افتاده که در محور مرودشت - شیراز تردد در ساعت ۱۸ الی ۱۹ به ۲ هزارو ۲۱۵ خودرو رسیده است.

در محورهای ورودی و خروجی شهرشیراز نیز بیشترین تردد در ورودی ۴۰ هزارو ۲۳۳ خودرو از آن محور مرودشت – شیراز بود و بیشترین تردد خروجی هم در محور شیراز – مرودشت با تردد ۳۲ هزار و ۴۲۰ خودرو اتفاق افتاده است.

عصر سیزده بدر و نبود نحسی ترافیک

تقریبا در چند سال گذشته ترافیک سنگین عصرسیزدهمین روز از بهار، عاملی بود تا کام شهروندانی که ترجیح داده بودند سیزده بدررا میهمان طبیعت باشندازماندن درترافیک سنگین ورودی های شهرهای استان خصوصا شهرشیرازتلخ شود.

اما بررسی ها نشان می دهد که در سیزده بدر سال 97 خرق عادتی انجام شده است.

ناصر-ف یک خود را رئیس شعبه یک بانک خصوصی در شیراز معرفی می کند درگفتگو با خبرنگارراستین آنلاین می گوید: طبق سنوات گذشته امسال هم برای تفرج در روزسیزده فرودین به باغ شخصی خانواده واقع در شمال غرب شیراز رفتیم اما از همان ابتدا ترس گیرافتادن درترافیک برگشت برای خانواده کابوس شده بود. بخاطرهمین امسال کمی زودتر جهت بازگشت به منزل مهیا شدیم اما ترافیک روان جاده شیراز-سپیدان باعث شد تا برای کمتر ماندن در باغ و تفریح و تفرج حسرت بخوریم.

ناصربایادآوری وضعیت این جاده در روزسیزده فرودین سال 96 می گوید: پارسال ترافیک در این محور به حدی سنگین بود که مارا مجبور کرد فاصله بین گویم تا بلوار حسینی الهاشمی را بیش از 2 ساعت طی کنیم.

جاده شیراز-سپیدان(عصرروزسیزده فرودین 97)

لاله –ر که نحسی سیزده را درنزدیکی دشت ارژن بدر کرده است نیز از ترافیک روان محوردشت ارژن به شیراز درروزطبیعت اظهار تعجب می کند و می گوید: «درابتدا تصورم این بود که بایددرمسیر بازگشت ساعت هادرترافیک بمانیم اما به جرات می توانم بگویم که تردد در این جاده با روزهای عادی تفاوت چندانی نداشت.»

دشت ارژن(عصر روزسیزده فرودین 97)

محور شیراز به مرودشت و بالعکس یکی از پرتردد ترین محورهای ورودی و خروجی شهر شیراز محسوب می شود. این محوربه دلیل وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی یکی از مسیرهایی است که شهروندان شیرازی ترجیح می دهند در ایام خاص نظیر عید نوروز و سیزده فرودین برای رسیدن به مقصد انتخابی خود ازآن عبورکنند.

جواد-ج که سیزده بدر را به همراه خانواده در نزدیکی تخت جمشید گذرانده است نیز معتقد است که برای اولین بار بوده که عصر روز سیزده فرودین ترافیک روان محوربرگشت به شیراز در این مسیر با سالهای گذشته قابل قیاس نبوده است.

این شهروند شیرازی که خود را به خبرنگار راستین آنلاین، کارشناس حوزه حمل و نقل معرفی کرد درخصوص روان بودن ترافیک در روز سیزده فروردین در محورهای مختلف استان فارس گفت: قطعا تدبیر های لازم و پیش بینی های دقیقی برای تحقق چنین رخدادی انجام گرفته است.

وی وجود اورژانس علاوه برپلیس در پایگاههای میان راهی با چراغ های گردون، ممنوعیت عبورکامیون طی روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین در محورهای سطح استان و حضور پررنگ پلیس راهوررا ازجمله دلایل متفاوت بودن سیزده فرودین سال 97 با سالهای گذشته درجاده های استان فارس می داند.

                                                                                                         پلیس راه شیرازاصفهان(عصر روزسیزده فرودین)

کسب رضایت مردم حاصل یک کار تیمی فشرده بود

اما معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز با تایید روان بودن ترافیک در محورهای مختلف استان در روز سیزده فرودین، درمقایسه با سالهای گذشته می گوید: از اینکه توانتسه ایم لبخند رضایت را بر لب شهروندان بنشانیم خوشخالیم.

عنایت اله رحیمی کسب رضایت مردم را حاصل یک کار تیمی فشرده می داند و می گوید: طبق گزارش های ارسالی معاونت حمل و نقل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس حجم مسافران نورزی استان فارس نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری داشته است امابه نظر می رسد همکاران ما با تلاش شبانه روزی خود توانستند رضایت این مسافران و شهروندان استان را فراهم سازند.

رئیس شورای عالی ترافیک استان در ادامه به حساسیت استاندارفارس درحوزه حمل و نقل اشاره می کند و می گوید: «این حساسیت مهندس تبادارعاملی بود تا همکاران ما در ایام نوروز با جدییتی وصف ناشندنی انجام وظیفه کنند»

وی از پلیس راهورناجا، راهداری، اورژانس، فرمانداری ها ودیگر دستگاه هایی که معاونت عمرانی استانداری فارس را درپشت سرگذاشتن نوروزی با رضایتمندی شهروندان کمک کردند نیز تشکر کرد.

عنایت اله رحیمی- معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری فارس

اما در اینکه اقدامات مناسبی در حوزه راه های استان خصوصا درایام نورز انجام شده شکی نیست ولی نباید فراموش کنیم جاده های فارس هنوز هم قربانی می گیرند، قربانیانی که اکنون بیش از هر زمانی می توان گفت سهم جاده در جان باختن آنها کمتر از گذشته است.

شایداکنون هم دیر باشد اما باید تا دیرترازاین نشده درکنار توسعه راه ها فکری به حال وسائل نقلیه نیز کرد. وسائلی که فرمانده نیروی انتظامی فارس یکی از پرمصرف ترین آنها را درجاده های استان «ارابه مرگ» می داند.

 

546 کلیک ها  سه شنبه, 14 فروردين 1397 06:53
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا