منشور گفت و گوی سیاسی آغازی برای حل اختلافات احزاب

منشور گفت و گوی سیاسی آغازی برای حل اختلافات احزاب
گفتگوی سیاسی درخبرگزاری ایرنا

راستین آنلاین:عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور هفته گذشته بر اساس نظر رئیس جمهوری منشور گفت و گوی سیاسی را که معاونت سیاسی این وزارتخانه تدوین کرده بود به استانداران ابلاغ کرد.

در این منشور با توجه به تحولات چشمگیر در جامعه ایران امروز و آغاز دهه چهارم انقلاب اسلامی و احساس نیاز بیش از پیش به نهادینه شدن فرهنگ گفت و گو، بالاخص در بین جریان ها و تشکل ها و سلایق مختلف سیاسی و میان دولت و ملت بر انجام اقداماتی همچون تاسیس و تقویت خانه احزاب و خانه سازمان های مردم نهاد در استان ها و آسیب شناسی و اصلاح فرآیندهای محدودیت آفرین و رفع موانع فعالیت احزاب و تشکل های سیاسی و صنفی تاکید شده است.

تمهید ساز و کارهایی برای تعامل پایدار و موثر مدیریت عالی استان با اصحاب جراید و مطبوعات، صنوف، احزاب، تشکل ها و جریان های سیاسی قانونی و شناسنامه دار و دریافت نظرات آنها درباره تمشیت امور استان و طرح در مراجع قانونی تصمیم ساز و مساعدت برای انطباق قانونی فعالیت تشکل های مصرح در اصل بیست و ششم قانون اساسی از طریق برگزاری جلسات توجیهی و کارگاه های آموزش از دیگر موارد مورد تاکید در منشور گفت و گوی سیاسی است.

به مناسبت ابلاغ این منشور خبرگزاری جمهوری اسلامی استان فارس میزگردی تخصصی با حضور دو فعال سیاسی و حزبی اصولگرا و دو فعال سیاسی و حزبی اصلاح طلب برگزار کرد.

در میزگرد تخصصی ایرنا که با حضور محمدرضا مشفقیان دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان فارس، جمیله کریمی دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان فارس، محمدعلی چوبینی معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی استان فارس و محمدعلی مختاری فعال سیاسی و حزبی اصلاح طلب برگزار شد، حاضران ابلاغ این منشور را گامی مثبت و خوب برای حرکت در مسیر توسعه کشور دانستند.

این فعالان حزبی در این میزگرد تخصصی تاکید کردند که جریان های سیاسی در کشور باید در چارچوب منافع ملی و با هدف توسعه کشور در بخش های مختلف با یکدیگر گفت و گو داشته باشند.

همچنین در این میزگرد تخصصی بر عزم جدی دولت و همکاری تمام احزاب سیاسی برای اجرایی شدن منشور گفت و گوی سیاسی تاکید و به برخی موانع و آسیب های موجود در نظام حزبی کشور پرداخته شد.

 

آسیب شناسی در بین احزاب لازمه تحقق منشور گفت و گوی سیاسی

یک فعال سیاسی اصولگرا در این میزگرد تخصصی، تدوین و ابلاغ منشور گفت و گوی سیاسی را اقدامی بسیار خوب دانست و گفت: برای تحقق این موضوع ابتدا باید بین احزاب یک آسیب شناسی صورت بگیرد و مسایل انطباقی و وصلتمان مکتوب شود و سپس راهکار برای حل آن پیدا کنیم.

محمدرضا مشفقیان افزود: اعتقادها در کنار هم نمی توانند یکی شوند اما می توانند در کنار هم تعامل و همزیستی داشته باشند مشروط به اینکه اصول را تحت الشعاع قرار ندهد، اصول ما قانون اساسی و اصل ولایت مطلقه فقیه است.

وی ادامه داد:ممکن است درشعار این مساله رعایت شود اما در برخی عملکردها این مساله لحاظ نمی شود، تا زمانی که اختلافات خود را مکتوب و به همدیگر عنوان نکنیم و برای حل این ها راهی پیدا نکنیم نمی توانیم با یکدیگر تعامل داشته باشیم؛ البته اشکال نگیرید با یکدیگر اختلاف داریم، انشاالله این اختلاف مبارک است.

دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان فارس در ادامه بحث احزاب در نظام جمهوری اسلامی ایران را یک ضرورت دانست و گفت: احزاب به این دلیل ضرورت دارند که نظام ما یک نظام مردم سالار است وتلاش می کند به سمت یک دموکراسی حرکت کند.

مشفقیان افزود: دموکراسی و مردم سالاری لوازم و نیازمندی هایی دارد و نخستین نیازمندی این است که سلیقه های سیاسی مختلف در جامعه در تشکل هایی به نام حزب سیاسی متبلور شوند و بتوانند خود را به جامعه معرفی کنند و جایگاه ها و دیدگاه ها و راهبردهای خود را که باید برگرفته از راهبردهای کلی نظام و در قالب قانون اساسی باشد به جامعه عرضه کنند.

وی ادامه داد: احزاب هرچقدر در این معرفی بیشتر موفق باشند کسانی را که در جامعه به فکر آن ها نزدیک تر هستند جذب می کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا همچنین به تاریخچه فعالیت احزاب پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت:‌جامعه ما از بدو پیروزی انقلاب اسلامی، اولین آزمایش تشکل سیاسی را در قالب حزب جمهوری اسلامی تجربه کرد که من جزو اولین اعضای حزب جمهوری اسلامی در استان فارس بودم اما متاسفانه به دلیل اینکه نمی دانستیم حزب چه لوازمی دارد و افراد با چه سلایقی باید در آن قرار بگیرند، اختلاف در سلیقه ها باعث شد این حزب یکی دو سال بیشتر دوام نیاورد و با اذن امام راحل فعالیت آن تعطیل شود.

مشفقیان افزود: از آن زمان به بعد سلیقه های سیاسی خودشان را در شکل های کوچکتری معرفی کردند که شاید گوناگونی این تفکرات یک مقدار کار را برای انتخاب جامعه مشکل کرد، اگر مثل کشورهای بزرگ یک یا دو حزب فراگیر تشکیل می شد شاید جامعه در مورد انتخاب راه و تشکلی موردنظر راحت تر بود.

وی ادامه داد: در جریان اصولگرا سعی ما بر این است که همگونی بین جریان ها به وجود آید تا در انتخابات دو سال آینده به یک سامانه ای رسیده باشیم که بتوانیم به صورت مدون نظر و اعتقاداتمان را به مردم عرضه کنیم.

 

منشور گفت و گوی سیاسی گامی برای دوری از اتهام زنی

یک فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در این میزگرد با بیان اینکه رسیدن انقلاب به دهه چهارم حیاتش براساس فرهنگ دیرینه ما نشانه تکامل عقل و معرفت است، بر ورود جامعه به مرحله بلوغ در اداره کشور و تسلط خرد جمعی تأکید کرد و اقدام وزارت کشور را در خصوص تدوین منشور گفت‌و‌گوی سیاسی ستود.

جمیله کریمی گفت: این منشور را می‌توان در به ‌رسمیت‌شناختن احزاب و تمکین به خرد جمعی و ورود جریان‌های سیاسی به مسیر گفت ‌و‌گو به ‌جای پیش‌داوری در خلاء و اتهام‌زنی به یکدیگر و دوم هم‌افزایی در اشتراکات خلاصه کرد.

وی ادامه داد: بر‌این‌اساس، احزاب می‌توانند قدرت مردم را در فرایند توسعه کشور به‌کار گیرند، با‌توجه‌به حوادث اخیر در دی ماه گذشته، بحران‌ها را مدیریت کنند و مطالبات مردم را در چارچوب قانون به گوش حاکمیت برسانند و از نفوذ فرصت‌طلبان خارجی و سوءاستفاده‌کنندگان جلوگیری کنند.

کریمی همچنین از احزاب با عنوان مقابله‌کنندگان با فساد یاد کرد و بیان کرد: فساد از این رو در حال حاضر پاشنه آشیل جمهوری اسلامی است که احزاب تاکنون حضور کم رنگی‌ در تصمیم‌ گیری‌ها داشته‌اند.

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش فارس همچنین گفت: ما تابه‌حال، خوب گفتن و بدشنیدن را به خصوص در دهه اخیر تمرین کرده‌ایم اما یکی از الزامات گفت‌و‌گو این است که خوب شنیدن را هم تمرین کنیم و بپذیریم طرف مقابل نیز برنامه‌هایی دارد و باید شنونده نیز باشیم.

کریمی با بیان اینکه ضرورت گفت و گو ، افزایش آستانه تحمل یکدیگر است عنوان کرد: جریانات سیاسی باید این احساس را به‌وجود آورند که همچون یک خانواده هستند و باید حول محور قانون اساسی به گفت‌‌و‌گو بنشینند.

وی اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان را دو جریان اصلی جمهوری اسلامی خواند که حذف هیچ‌یک به نفع کشور نیست و باید از ظرفیت هر دو آن‌ها برای پیشبرد منافع ملی استفاده کرد.

کریمی افزود: برخی اختلاف‌نظرها در جامعه وجود دارد که اگر ادامه یابد و به آن پرداخته نشود، منافع ملی را در معرض خطر قرار ‌می دهد؛ همچنین برخی اشتراکات نیز وجود دارد که می‌تواند باعث هم‌افزایی دو جریان اصول‌گرا و اصلاح‌طلب باعنوان فرزندان انقلاب و نظام شود.

وی با بیان اینکه دولت، احزاب اصول‌گرا و اصلاح‌طلب‌ مخاطب این منشور هستند، بیان کرد: این گفت‌و‌گو را باید در ساختار عمومی یعنی جریانات سیاسی و ساختار حکومتی یعنی همه ارکان‌های نظام برقرار کرد؛ بدین‌معنا که جریان‌های سیاسی با نهادهای مختلف به گفت‌و‌گو بنشینند و اختلاف نظرها را در محیطی خانوادگی مطرح کنند و با ارایه راه‌حل، ‌شیوه برون‌رفت از مشکلات را فراهم آورند.

وی اضافه کرد: اگر اعضای خانواده بخواهند با هم گفت‌و‌گو کنند، باید اصل عدالت را رعایت کنند، رعایت عدالت، خود موجب امنیت می‌شود و افراد می‌توانند دور از نگاه‌های خاص نظراتشان را مطرح کنند، رعایت این اصول در جامعه سیاسی نیز باعث گام‌برداشتن درزمینه منافع ملی می‌شود.

کریمی گفت: تکثر در دل به رسمیت شناختن احزاب نمود می‌یابد؛ بنابراین باید به زیرساخت این گفت‌و‌گو و تکثرگرایی توجه کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه عدالت رسانه‌ای در آیین گفت‌و‌گو یکی از موضوعات اساسی است، گفت: نمی‌توان به گروهی گفت بشنو و تحمل کن و رسانه تنها در انحصار گروهی دیگر باشد. اصلاح‌طلبان از تریبون‌هایی همچون صداوسیما، نماز جمعه و مساجد محروم هستند وقتی سخن از عدالت است، باید این فرصت‌های برابر را نیز ایجاد کرد.

کریمی با بیان اینکه تنها به رسمیت شناختن احزاب کافی نیست و حاکمیت باید زمینه رشد آن‌ها را نیز فراهم آورد، افزود: این موضوع در بند دو منشور گفت‌و‌گوی سیاسی نیز بیان شده‌ اما به‌نظر می‌رسد جای نهادهای نظارتی در اینجا خالی است‌ زیرا احزاب برای برگزاری برنامه‌های خود با چالش‌هایی متفاوت رو‌به‌رو می‌شوند.

 

احزاب در پی گشودن باب تعامل هستند نه مناظره

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تأکید بر اینکه احزاب در پی گشودن باب تعامل هستند نه مناظره، گفت: احزاب نه در حوزه سیاسی که در حوزه‌های مختلف می‌توانند برنامه ارایه دهند.همه اقشار جامعه در احزاب عضو هستند و مادامی که شرایطی برای رشد آن‌ها فراهم شود، می‌توانند فارغ از پیچ‌‌و‌خم‌های اداری در کمیسیون‌های مختلف تخصصی جمع شوند و یاریگر دولت باشند.

کریمی افزود: اگر حزب پیروز بر سر قدرت باشد، دولت می‌تواند در ساختاری که حزب تهیه می‌کند برنامه‌هایی با هدف حفظ منافع ملی تدوین کند و اگر حزبی بازنده انتخابات باشد می‌تواند نظارت‌گر و منتقد باشد و در قالب دولت سایه فعالیت و فرایند را اصلاح کند.

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش فارس با تأکید بر اینکه تعامل و گفت‌و‌گو به معنای یکسان‌سازی نیست، عنوان کرد: هر جریان با حفظ هویت سیاسی باید در چارچوب منافع ملی صحبت کند.

وی تفسیرهای متعدد از قانون اساسی که بعضا نقض‌کننده دیگر اصول قانون اساسی است و نیز موازی‌کاری را چالش‌های پیش‌روی دانست و این معضل را باعث به بن‌بست کشاندن جامعه و هدررفت انرژی در رسیدن به توسعه خواند.

کریمی با بیان اینکه گفت‌ و‌گو با استفاده از ظرفیت نهادها، انجمن‌ها و احزاب برای ایجاد امید و نشاط در جامعه ضروری است، ادامه داد: براساس آمار‌ها میانگین سنی افراد شرکت‌کننده در اتفاقات دی‌ ماه گذشته 25 سال بود، یعنی جوانان ناامید از آینده و به تعبیر جامعه شناسان جوانان بی‌آینده؛ بخشی از مسئولیت این مساله برعهده احزاب است و بخشی نیز به دولت و حاکمیت بازمی‌گردد و باید بتوانیم امید و نشاط را در جامعه ایجاد کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: شرکت مردم در فعالیت‌های مشارکتی خود‌به‌خود به فراهم‌آوردن امید در جامعه کمک می‌کند؛ زیرا فرد از این رهگذر احساس می‌کند در پیشبرد امور تنها نیست و می‌تواند به نتیجه‌ای مطلوب دست یابد.

 

گفت و گو نیاز جدی امروز جامعه است

معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی در استان فارس نیز در این میزگرد یکی از نیازهای جدی امروز جامعه را گفت و گو دانست و گفت: ابتدا لازم است که موانع مردم سالاری اعم از فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را در کشور شناسایی و در مورد آنها بحث کنیم.

محمد علی چوبینی افزود: در دو دهه گذشته حجم سیاهنمایی و تخریب در بین احزاب نسبت به یکدیگر و میزان سیاسی کاری مجموعه ها بسیار بالا بوده تا جایی که امروز شاهد کاهش میزان اعتماد توده مردم به تریبون ها و آمارهای رسمی دولتی و حکومتی هستیم که این یک فاجعه است.

وی ادامه داد: امروز بعد از چهار دهه با چالش هایی مواجه هستیم که بعدها آسیب های آن را خواهیم دید که در این میان نیاز به فعالیت احزاب بیش از پیش احساس می شود و ضرورت دارد که زمینه فعالیت بیشتر احزاب فراهم شود.

این فعال سیاسی گفت: البته تا زمانی که از گوشه و کنار کشور علیه تشکیلات و تحزب تخریب صورت می گیرد و بزرگترین افتخار برخی مسئولان این است که جزو هیچ و حزب و گروهی نیستند که این برای یک نظام اجرایی فاجعه مجسوب می شود، باید نسبت به آینده احزاب نگران بود.

چوبینی، ورود دولت به بحث ایجاد فضای گفت و گو را یک حرکت و اقدام خوب دانست و اظهارکرد: البته احزاب و تشکل ها محدود کننده دولت ها هستند و در مقابل دولت ها نیز علاقه مند به محدود شدن احزاب هستند.

وی ادامه داد: شاید محدود شدن احزاب در کوتاه مدت برای دولت ها توفیقاتی داشته باشد اما در دراز مدت آسیب های جبران ناپذیر به اصل نظام وارد می کند.

 
جریانات سیاسی باید بر سر منافع ملی به اجماع برسند

محمدعلی مختاری از فعالان سیاسی و حزبی اصلاح طلب نیز در این میزگرد گفت: یکی از دلایل اصلی اختلاف بین جریان های سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا در کشور ما از این رو است که هنوز این دو گروه بر سر عنوانی به نام منافع ملی به اجماع نرسیده اند.

وی ادامه داد: دید افراد و تشکل ها در ایران بیشتر حول محور حزب ، منافع حزبی و جریانی شکل گرفته و اغلب با منافع ملی بیگانه است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب مبنای نقد در بین چهره های سیاسی را بر اساس منافع حزبی عنوان کرد و گفت: جریانات سیاسی در گام نخست باید بر سر منافع ملی به اجماع برسند و این ابتدای راه موفقیت برای احزاب خواهد بود و در گام بعدی نیز باید هر حزب به حقوق حزب های مخالف خود احترام بگذارد.

 

نبود احزاب فراگیر بزرگترین چالش در کشور

دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان فارس در ادامه این میزگرد با انتقاد از نبود احزاب فراگیر در کشور گفت: در کشور نبود احزاب فراگیر که بتوانند به راحتی و بدون پرده پوشی نیات و منویات قلبی خود را بیان کنند و مردم بدانند با چه کسی روبرو هستند بزرگترین چالش است.

مشفقیان اظهارکرد: یعنی من که اعتقادات خاصی در طیف اصولگرایی دارم از دیرباز اعتقاد داشتم این ها حرف نهایی خودشان را نمی زنند و در رفتار می خواهند به جامعه بگویند ما به دنبال چه تفکری هستیم و چه چیزهایی می خواهیم و این یکی از چالش هایی بزرگی بود که از دوران گذشته وجود داشته است.

وی ادامه داد: وقتی که حزب فراگیر تابلودار در کشور نداشته باشیم با جریان های شعاری و سیاسی مواجه هستیم که با التهابات زمان انتخابات خودشان را وارد عرصه می کنند و یک سری افراد را به جامعه معرفی می کنند، جامعه که این افراد را نمی شناسند و مجبور هستند به این تفکرهایی که حمایت می کنند اعتماد کنند.

دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان فارس گفت: بعد از اینکه این افراد انتخاب و در مسند قدرت و مسئولیت نشستند هیچکس دیگر پاسخگوی رسمی نیست در حالی که در کشورهایی که احزاب فراگیر وجود دارد این احزاب امور را کنترل می کنند و در مقابل مردم پاسخگو هستند اما در ایران با چنین وضعیتی مواجه نیستیم و این آسیب بزرگی است.

 

اختلافات نباید مانع گفت و گو باشد

مشفقیان افزود: اختلافات و مسایل نباید در این حد باشد که نتوانیم در کنار هم بنشینیم و صحبت کنیم، اختلافات سلیقه و اختلافات سیاسی جزو لوازم و نیازمندی هایی است که احزاب سیاسی را به تکامل می رساند و اگر این ها نباشد که نمی توانند عیب و ایرادهای خود را ارزیابی کنند و آن را بهبود بخشند.

وی ادامه داد: در آمریکا دو جریان به صورت همدیگر می زدند اما از زمانی که انتخابات تمام می شود این رقابت ها حداقل در ظاهر به رفاقت تبدیل می شود و دیگر ادامه پیدا نمی کند اما در کشورما این چنین نیست.

دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان فارس گفت: شاید یکی از علل که از طرف هر دو جریان این مساله را دامن می زنند، این است که فکر می کنیم چون اختیار داریم و مردم به ما رای دادند باید فلان گفتمان را درک کرده باشیم و اقتضای این گفتمان این افراد است، تغییرات در سطح کلان طبیعی است اما وقتی از بالا تا پایین هر چهار تا هشت سال یک تغییر و تحول داریم کسی نمی تواند به مرحله ای از تجربه مندی برسد تا بتوانند مشکلات از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون را رصد و آن را اصلاح کند.

 

هر چیزی در خانواده مسلمان پیرو قرآن قابل گفت‌ و‌گو‌‌ست

کریمی فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در ادامه این میزگرد به سامان دادن به چالش و رقابت های انتخاباتی و مخرب بی پایان آن اشاره کرد و گفت: انتخابات ما در فضایی کاملاً هیجانی برگزار می‌شود و گاهی رقبای انتخاباتی به گونه‌ای عمل می‌کنند که منافع ملی به خطر می‌افتد.

وی افزود: هریک از گروهی برای کسب آرای بیشتر به شعارهایی متصل می‌شوند که زمینه تحقق آن فراهم نیست و با منابع موجود جامعه سازگاری ندارد که این اقدام در عمل باعث ناامیدی مردم می‌شود.

وی در زمینه باز بودن باب گفت ‌و‌گو درباره موضوعات مختلف جامعه گفت: قرآن 1400 سال پیش دشمنان خود را به مناظره ‌طلبید، حال چگونه است که پیروان قرآن امروز نمی‌توانند در درون خانواده خود مسایل را به بحث بگذارند؟

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش فارس در ادامه عنوان کرد: هر چیزی در خانواده مسلمان پیرو قرآن قابل گفت‌و‌گو‌‌ست. مردم ما به این بلوغ رسیده‌اند که به فطرت الهی مراجعه کنند و بر این مبنا زندگی را بپذیرند، نگران نباشیم مردم چیزی بگویند که خلاف فطرت الهی و دین باشد.

وی ادامه داد:‌ گشودن بابی از سوی مسئولان برای گفت‌و‌گو با نسل امروز از ضروریات اجتماع است.

 

عزم جدی دولت و همکاری احزاب لازمه عملیاتی شدن منشور گفت و گوی سیاسی

چوبینی معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی استان فارس نیز در ادامه این میزگرد، عملیاتی کردن منشور گفت و گوی سیاسی را نیازمند عزم جدی دولت و همکاری و خواست احزاب سیاسی دانست و گفت: امروز لازم است که به این نتیجه مشخص برسیم که در مفاهیم کلان و اساسی بتوانیم با هم گفت و گو کنیم.

چوبینی با تاکید بر لزوم گفت و گوی خانه احزاب و مجموعه های سیاسی افزود: سلیقه های سیاسی نیاز جوامع سیاسی است چرا که جامعه تک حزبی و تک صدایی محکوم به مرگ است.

وی ادامه داد: نبود احزاب سبب خواهد شد که افراد در انتخاب خود دچار احساسات شوند و فریب یک سری حرف ها و وعده های عوام فریبانه و غیر قابل اجرا را بخورند.

معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی در استان فارس گفت: نبود احزاب سبب تقویت نگاه های عشیره گرایی و وارد شدن آسیب به مقوله شایسته سالاری خواهد شد.

چوبینی افزود: برخی از کسانی که در مقطعی ادعای دموکراسی دارند وقتی در حوزه رفتارشناسی وارد می شویم می بینیم که افرادی به شدت اقتدارگرا هستند و نظرات مخالف را به هیچ وجه نمی پذیرند که این بسیار خطرناک است.

چوبینی اضافه کرد: در بدنه های اداری و اجتماعی هم دچار کاستی ها و ضعف هایی هستیم که علت آن نبود مجموعه های مدنی است.

 

منشور گفت و گوی سیاسی تحزب را از حالت شکلی خارج می کند

مختاری از فعالان سیاسی و حزبی اصلاح طلب نیز به ابعاد دیگری نظیر فقدان منافع حزبی در ایران معاصر اشاره کرد و گفت: اصولگراها و اصلاح طلبان هیچ زمانی در مورد تقویت منافع تحزب به اجماع نرسیده اند.

وی گفت:‌به مراسم ها و نشست های سیاسی بسیاری در سالهای گذشته در شیراز مجوز برگزاری داده نشد و یا در حین انجام آن عده ای این جلسات را برهم زده و یا به درگیری های فیزیکی کشانده اند و حتی برخی چهره های مطرح و شناخته شده از جمله نماینده مجلس را کتک زدند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه نمی خواهم انگشت اتهام به سوی حزب و گروهی خاص نشانه بگیرم، خطاب به نماینده حزب موتلفه اسلامی در استان فارس که در این جلسه حضور داشت گفت:آیا حزب اصیل موتلفه بعد از این ناهنجاری های سیاسی که نسبت به جریان اصلاح طلب رخ داد در مجامع سیاسی، اعلام برائت از این موضوع را بیان داشته و یا حتی این مساله را عنوان کرده که حقوق جریان اصلاحات در این جریان ها نقض شده است؟

وی دفاع نشدن از حقوق و منافع تحزب را یک فقدان دانست و افزود:هرچند که اصلاح طلبان در این خصوص یک گام از رقیب سیاسی خود جلوتر هستند ولی در مجموع نیاز به تلاش در این زمینه احساس می شود چون یکی از عوامل ضعف احزاب در سال های اخیر همین مساله بوده و در مجموع فقدان منافع حزبی مانع تحقق هدف های احزاب شده است.

مختاری به منشور گفت و گوی سیاسی که در یک هفته اخیر از سوی وزیر کشور به تمام استانداران ابلاغ شده اشاره کرد و گفت: یکی از نقاط قوت منشور گفت و گوی سیاسی این بوده که در آن تلاش شده تحزب را از حالت شکلی خارج کند که این موضوع خود یک دستاورد بزرگ است.

وی در ادامه صحبت های خود به یکی از مشکلات تحزب در ایران که تعدد احزاب است اشاره و بیان کرد: این روند دامان تشکل های اصلاح طلب و اصولگرا را گرفته به گونه ای که احزاب تک نفره بسیاری در لوای این جریان های سیاسی ایجاد شده که متاسفانه این آفتی برای هر دو جریان سیاسی کشور است که اگر جلو آن گرفته نشود به نابودی این دو جریان اصلی منجر خواهد شد.

وی بر لزوم بازنگری در قانون احزاب تاکید کرد و ادامه داد:اصلاحات اصولی را در قانون احزاب باید شاهد باشیم که پرونده تعدد قارچ گونه احزاب بی هویت و بدون عضو و شناسنامه بسته شود البته باید این مساله را هم مدنظر داشت که کنترل به منظور تقویت احزاب مدنظر است نه اینکه همین فعالیت سیاسی فشل موجود نیز کاهش یابد.

 

مکان هایی برای گفت و گوی مردم تعیین شود

مختاری افزود: اگر نام منشور گفت و گوی سیاسی، منشور جامعه مدنی نام گذاری می شد بهتر بود، آغاز گفت و گو باید از جامعه و عموم مردم کلید بخورد و لازم است که در شهرها، پارک ها و مکان هایی برای گفت و گو مردم تعیین شود که آحاد مردم در این محل ها به تبادل نظر بپردازند.

 

تعریف منافع ملی چالش بین اصولگرا و اصلاح طلب

مشفقیان دبیر جامعه اسلامی مهندسین در استان فارس نیز در ادامه این نشست به موضوع تعریف منافع ملی و جایگاه رفیع رهبر معظم انقلاب در تعریف منافع ملی اشاره کرد و گفت: فکر می کنیم یکی از محل چالش های بین دو تفکر در این نقطه تعریف می شود یعنی دوستان اصلاح طلب ما منافع ملی را در ارتباط تنگاتنگ و خوب با آمریکا به طور اخص و با غرب به طور اعم می بینند.

وی ادامه داد: این مساله چیزی نیست که اخیرا به وجود آمده باشد، رئیس جمهوری اسبق نیز روی این مساله تمرکز داشت که در این زمینه چالش زیادی وجود داشت.

دبیر جامعه اسلامی مهندسین در استان فارس بیان کرد: نباید خیلی به شعارهای سیاسی نگاه کنیم بلکه باید به رفتار سیاسی قبل از این شعارها نگاه کنیم، هر دو جریان سیاسی باید به خود را ملزوم به رعایت منافع ملی ترسیم شده از سوی رهبر معظم انقلاب بدانند.

 

رسالت رسانه‌ها در پیشبرد منشور گفت و گوی سیاسی جریان‌سازی است

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش در استان فارس نیز در ادامه این نشست با اشاره به اهمیت نقش رسانه در پیشبرد بند‌های منشور گفت و گوی سیاسی گفت: ایرنا و هر رسانه دیگری در پیشبرد این منشور رسالتی بزرگتر از احزاب دارد و آن جریان‌سازی است.

کریمی ابراز امیدواری کرد تهیه این منشور موجب شود که اموری مانند حذف و خشونت پایان یابد.

وی گفت و گو را از الزامات جامعه مدنی بر شمرد و اظهار امیدواری کرد که منشور گفت و گوی سیاسی بابی برای همدلی و اعتماد سازی در جامعه باشد.

کریمی با دفاع از عملکرد اصلاح ‌طلبان در جریانات سیاسی و اجتماعی کشور گفت: اصلاح‌طلبان منافع ملی را در ید قدرت‌های خارجی نمی‌بینند. آن‌ها باوجود همه نقدها در جریان اعتراضات اخیر، آنجا که احساس کردند رسانه‌های خارجی مطالبات مردم را به اغتشاش تبدیل کرده‌اند، تمام ‌قد از نظام و منافع ملی حمایت کردند به ‌گونه‌ای که رسانه‌های خارجی اصلاح‌طلبان را مورد هجمه قرار دادند و دریافتند تا اصلاح‌ طلبان هستند، نمی‌توانند منافع ملی را هدف قرار دهند.

وی ادامه داد:اصلاح‌ طلبان با تکیه برعقلانیت معتقدند که گفت‌ و‌گو درعرصه بین المللی وسیاست داخلی باید در وضعیت برد‌-‌برد باشیم و منافع ملی را تأمین کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌ طلب بیان کرد:اصلاح‌ طلبان خود را ملزم به قانون اساسی می‌دانند و وقتی از قانون اساسی سخن می گوییم یعنی همه ارکان آن و تمکین به اجرای تمام بندهای آن مدنظر است.

کریمی افزود: باید بدبینی‌های پیش‌آمده در گذشته را باهم برطرف کنیم و دهه پنجم انقلاب را بر مبنای تعامل و اعتمادسازی با حفظ هویت سیاسی و تضارب آرا به رسمت بشناسیم و به این دوران نفس‌ گیر اختلافات و مظلومیت اصلاح‌طلبانی که با عشق به نظام و کشور و مردم ایستادند و امروز سربلند بیرون آمدند، پایان دهیم.

 

لزوم گفت و گوی اصولگرایان و اصلاح طلبان بر سرمنافع ملی و استانی

معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی در استان فارس نیز در ادامه نشست با تاکید بر لزوم گفت و گوی احزاب سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا گفت: قطعا این 2 حزب در صورت گفت و گو، در بسیاری از مباحث به اشتراک خواهند رسید.

چوبینی افزود: علاوه بر گفت و گو بر سر منافع ملی، مسایل استانی ما هم می تواند زمینه ساز گفت و گوی احزاب استان باشد.

وی ادامه داد: احزاب فعال در استان باید بتوانند بر سر مسایل و مشکلات استان از جمله آب و محیط زیست با هم صحبت کنند و برای رفع آنها هم فکری داشته باشند.

معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی در استان فارس بیان کرد: احزاب اگر حرف مردم را بزنند و مردم ببینند که کسانی مسایل و خواسته های آنها را دنبال می کنند، این باعث اعتماد آنها به احزاب خواهد شد.

وی گفت:اما اگر احزابی که در دولت هستند به هر قیمت از دولت دفاع کنند و کسانی که خارج از دولت هستند به هر قیمتی از دولت انتقاد کنند و وقتی قدرت جابه جا می شود همه چیز تغییر می کند، این باعث می شود که مردم نسبت به احزاب بی اعتماد شوند.

 

مردم از دعواهای سیاسی خسته شده اند

مختاری فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در ادامه این میزگرد ناآرامی های دی ماه گذشته را به فنری که جمع و در این زمان رها شده تشبیه کرد و گفت: این اتفاق همه جریان های سیاسی کشور اعم از اصول گرا و اصلاح طلب را غافلگیر و به هر دو حزب مطرح کشور گوشزد کرد که مردم از دعواهای سیاسی خسته شده اند، هرچند که این اتفاق از منظری دیگر باعث باز شدن باب گفت و گو ملی در کشور شد که این امر نکته مثبت این رخداد بود.

او به نقش صدا وسیما در پیشبرد اهداف احزاب در کشور اشاره و اظهار کرد: متاسفانه صداوسیما ملی با عملکردی ضعیف ارزش کار حزبی را در حد کاری باندی و بیهوده تقلیل و بصورت مداوم فعالیت احزاب را به غلط برای کسب قدرت جلوه داد.

مختاری اضافه کرد: متاسفانه سرمایه اجتماعی احزاب افول کرده چون رعایت اخلاق سیاسی از جانب برخی جریان ها سیاسی رعایت نشده است.

وی بیان کرد: باید از تمام مشکلات و شرایطی که تجربه کرده ایم درس بگیریم و کاری کنیم که دغدغه ، درد و مشکلات مردم کم شود و اگر اینگونه باشد می توانیم ادعا کنیم که فعال سیاسی موفقی بوده ایم./ایرنا

4287 کلیک ها  دوشنبه, 14 اسفند 1396 01:18
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا