صادق زیبا کلام:

صادق زیبا کلام:
صادق زیباکلام
 • صادق زیبا کلام برجام را یک موفقیت بین المللی بزرگ برای کشور خواند و گفت:علیرغم اینکه برخی امضاءبرجام را رفتن کلاه بر سر روحانی و ظریف می دانند،بزرگترین دستاورد امضاء این توافقنامه بیرون آوردن کشور ازچاهی بود که دلواپسان برای مملکت حفرکرده بودند.
بزرگترین دستاوردبرجام بیرون آوردن کشور ازچاهی بود که دلواپسان برای مملکت حفرکرده بودند

راستین آنلاین این استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران که به دعوت تشکل امید ایران دانشگاه آزاد اسلامی شیرازدرتاالار امام خمینی(ره) این دانشگاه سخن می گفت:برجام را یک توافقنامه معتبر بین المللی خواند و گفت:در این سنددرخصوص بروز اختلاف هریک از طرف های امضا کننده نیز پیش بینی های لازم شده است.

زیبا کلام خطاب به منتقدین برجام گفت: اگر ما معتقدیم که آمریکایی ها به تعهدات خود دربرجام عمل نکرده اند ،براساس متن صریح این توافقنامه می توانیم اعتراض خود را به حکمیت پیش بینی شده در سند برجام ارجاع دهیم.

وی با بیان اینکه اصولگرایان تندرو چاره ای جزنفی دستاوردهای برجام و زیان بارو دروغ خواندن آن ندارند افزود:آنها می دانند که نتیجه برجام یعنی هدر رفتن نتایج 40سال حرف زدن ها و شعاردادن های آنها علیه غرب و آمریکا!

زیبا کلام در بخش دیگری از صحبت هایش به ریشه یابی علت بروز تفکرآمریکا ستیزی در کشورمان پرداخت و گفت:درخصوص بروز،رشد و گسترش این تفکر در کشور ما دو تحلیل وجود دارد.

به اعتقاد این استاد دانشگاه تهران ،تحلیل نخست که برمبنای آمریکا ستیزی به عنوان ریشه و بن انقلاب اسلامی شکل گرفته این است، با آغاز فعالیت های سیاسی امام خمینی از سال 1340و پس از رحلت آیت الله بروجردی جرقه بروز یک انقلاب علیه رژیم پهلوی با ایدئولوژی آمریکا ستیزی،امپریالیسم ستیزی و... زده شد وبا پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن 57 شکل اجرایی تری به خود گرفت.

زیبا کلام ادامه داد:اما برخی دیگر باارائه تحلیلی دیگر معتقدند که پس ازانقلاب،آمریکا که از یک سویک متحد خودرابه عنوان ژاندارم منطقه از دست داده بود و از سویی دیگراز دسترسی به منافع مالی،نفت،گاز و... ایران را که در دوره پهلوی بهره برداری بسیاری ازآن کرده بودبی بهره شده بود،اقدام به ایجاد توطئه های بسیاری نظیر حمله نظامی به طبس،ترسیم نقشه کودتای نوژه،راه اندازی پروژه ترور توسط اعضای سازمان مجاهدین خلق،تشویق و ترغیب صدام برای حمله به ایران،حمله به ایرباس مسافر بری ایران،ایجاد تحریم و... کرد.

وی ادامه داد طرفداران این تحلیل معتقدندآخرین دشمنی آمریکا با ایران در فریب دادن روحانی و تیم مذاکره کننده در انعقاد برجام بوده است.

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران افزود:معتقدین به تحلیل دوم با غبارآلود کردن فضا به دنبال القاء این تفکر هستند که پس از انقلاب،آمریکا با اقدام به چنین اعمالی دشمنی خود را با ملت و رژیم جدید در ایران ثابت کرده از همین رو ما نیز بایدبه تفکر آمریکا ستیزی درکشور ادامه دهیم.

زیبا کلام درادامه به تسخیر سفارت آمریکا در سال 58 توسط دانشجویان پیرو خط امام اشاره کرد و گفت:بحث تسخیر و تبعات ادامه آن دو بحث جداگانه است.

وی تبعات ادامه تسخیر سفارت آمریکا را درچالش های رخ داده در 37 سال گذشته برای انقلاب و کشور زیان بار دانست و افزود:البته اثرات تمام چالش ها نظیر بروز جنگ،پروژه ترور،فشارهای بین المللی و تحریم ها و... همگی با اثرات سوء ناشی از تفکرآمریکا ستیزی در طول 37 سال گذشته برابری می کند.

زیبا کلام درادامه با اشاره دوباره به دو تحلیل موجود درخصوص بروز تفکر آمریکا ستیزی درکشور گفت:پس از آنکه امام خمینی (ره)مجبور به ترک عراق و اقامت در فرانسه شدند،خبرنگاران،نویسندگان و پژوهشگران بسیاری برای گفتگو ومصاحبه با ایشان به نوفل لوشاتو رفتند.

وی ادامه داد:حاصل این رفت و آمدها حدود127 مصاحبه و گفتگو با امام خمینی (ره) بود که امام در هیچکدام ازآنها ،از آمریکا ستیزی به عنوان یکی از اهدف انقلاب خود یادنکرده اند.

زیبا کلام ضمن دعوت از دانشجویان حاضر دراین نشست به تحقیق و مطالعه درخصوص تاریخ انقلاب و آنهم براساس اسنادمعتبر ادامه داد:در تاسوعای سال 1357 راهپیمای عظیم و معروفی درتهران و دراعتراض به رژیم پهلوی شکل گرفت که براساس شواهد و قرائن حدود80-90 درصد ازجمعیت آن روزاین شهر در آن راهپیمایی شرکت کردند.

وی افزود:در پایان این راهپیمایی بیانیه ای خوانده و با تکبیر حاضرین مورد تایید قرارمی گیرد که درآن اهداف مردم از مخالفت با رژیم شاه مطرح می شود.

زیبا کلام،آزادی مطبوعات،آزادی زندانیان سیاسی،آزادی بیان،بازگشت تبعیدی ها به وطن،لغو سانسورو... را ازجمله خواسته های مردم تهران در آن راهپیمایی بزرگ عنوان کرد و افزود:در آن راهپیمایی هم از آمریکا ستیزی به عنوان دلیلی برای مقابله با رژیم شاه یاد نشد.

زیبا کلام درپایان گفت:عده ای که اکنون مخالف برجام و توافق هسته ای هستند در طول 37 سال گذشته با استفاده از شعار آمریکا ستیزی ،به دنبال ایجاد گرد و غبار درتاریخ انقلاب و با هدف فراموش شدن شعار های اصلی انقلاب اسلامی بوده اند.

0000000000000000

 

zibakalam

510 کلیک ها  سه شنبه, 25 آبان 1395 13:36
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

1 نظر

 • سعید پنج شنبه, 27 آبان 1395 08:35 ارسال شده توسط سعید

  جالب است. خیلی هم جالب است. من هم به جناب زیبا کلام توصیه میکنم لیست کسانی که لانه جاسوسی سفارت آمریکا را هم یک بررسی کنند !
  موسوی خوئینی ها
  اصغرزاده
  معصومه ابتکار و ...

  گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا