افتتاح سه پروژه بزرگ در راستای توسعه زیر ساخت های شبکه ملی اطلاعات

راستین آنلاین :با دستور رئیس‌جمهور، سه پروژه بزرگ در راستای توسعه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات و همچنین ارتقا سهم محتوای داخلی بر بستر این شبکه و یک طرح حمایتی از استارت‌آپ‌ها افتتاح شد. 

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس گفت: این پروژه ها در راستای تامین زیرساخت های اطلاعاتی مورد نیاز برای ارائه خدمات عمومی در کشور و در راستای اجرای تکالیف مندرج در اسناد بالادستی شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد.
 
مهرداد سهرابی با بیان اینکه این پروژه ها در راستای تحقق فرمان پنج‌ ماده‌ای رهبر معظم انقلاب در دی‌ماه ۹۸ درباره شبکه‌ ملی اطلاعات و برای تسریع در بهره برداری از شبکه ملی اطلاعات است، عناوین این پروژه ها را مرکز داده بزرک کشور ، زیرساخت خدمات ابری و طرح هر خانه ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی عنوان کرد.
 
همچنین نخستین پروژه افتتاح شده توسط رئیس جمهور، مرکز داده بزرگ ایرانسل بود. 
 
که در راستای تامین زیرساخت‌های اطلاعاتی مورد نیاز برای ارائه خدمات عمومی در کشور و اجرای تکالیف مندرج در اسناد بالادستی شبکه ملی اطلاعات، شرکت ایرانسل هم ‌راستا با اهداف و برنامه‌های شبکه ملی اطلاعات و در چارچوب سند معماری و طرح کلان این شبکه نسبت به ایجاد یک مرکز داده بزرگ با استفاده از به‌ روزترین فناوری‌های جهان اقدام کرد.
 
مدیر کل ICT استان فارس در خصوص این طرح گفت: پروژه بزرگ مرکز داده، یکی از مهمترین ارکان تامین زیرساخت های اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات است. 
 
 گام مهمی در راستای دستیابی به هدف توسعه محتوا و خدمات داخلی است و اجرای آن دستاوردهای ویژه ای از جمله افزایش 25 درصدی ظرفیت مراکز داده کشور، تامین نیازمندی های مرتبط با ارایه خدمات عمومی به خدمات مراکز داده در شبکه ملی اطلاعات و جلوگیری از خروج اطلاعات از کشور در بر خواهد داشت.
 
این مرکز داده 400 رکی، با سرمایه گذاری 1100 میلیارد تومانی ایجاد شده، که ظرفیت مراکز داده کشور را تا 25 درصد افزایش می دهد و در اجرای آن از آخرین فناوری‌های روز دنیا استفاده شده است. 
 
همچنین این مرکز داده در کلاس مراکز داده مقیاس بزرگ قرار دارد و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آماده بهره‌برداری شده است.
 
با راه اندازی این پروژه یکی از مهم‌ترین ارکان زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات محقق شد
 
 که گام بلند دیگری در راستای دستیابی به هدف توسعه محتوا و خدمات داخلی و کسب 70 درصدی آن از سبد مصرفی کاربران برداشته خواهد شد.
 
همچنین با افتتاح این پروژه بخش مهمی از نیازمندی‌ ارائه دهندگان خدمات عمومی به خدمات مراکز داده در شبکه ملی اطلاعات تامین خواهد شد و بخشی از تکالیف دولت در تأمین زیرساخت‌های اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات به اجرا در خواهد آمد. 
 
جلوگیری از خروج اطلاعات از کشور و تأمین استقلال در فضای مجازی از دیگر کارکردهای این مرکز بزرگ داده ای است.
 
وی افزود: پروژه زیرساخت خدمات ابری، سرویس ها و خدمات ابری باکیفیت را که از مهمترین ملزومات توسعه خدمات داخلی و کسب و کارهای دیجیتال در بستر شبکه ملی اطلاعات است تامین می کند و اهداف مهم اجرای این طرح را استقلال و خودکفایی در تامین نیازمندی های کشور به خدمات ابری، تامین نیازمندی های کسب و کارهای دیجیتال به خدمات ابری و استقلال در خودکفایی در تامین نیازمندی های کشور به خدمات ابری عنوان کرد.
 
 تامین خدمات ابری با کیفیت از مهم‌ترین ملزومات توسعه خدمات داخلی و کسب‌وکارهای دیجیتال بر بستر شبکه ملی اطلاعات است و اساساً در دنیای امروز توسعه خدمات پایه و کاربردی بدون برخورداری از زیرساخت‌های ابری مناسب امکان‌پذیر نیست. ازاین‌رو ایجاد استقلال در تامین خدمات ابری موردنیاز کشور ضرورتی راهبردی است. 
 
به همین منظور یکی از مراکز زیرساخت خدمات ابری توزیع‌شده در برج میلاد تهران با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افتتاح شد.
فاز نخست این پروژه توسط بخش خصوصی شرکت آسیاتک با ظرفیت حافظه 100 ترابایت و ظرفیت ذخیره‌سازی 3 پتا بایت آماده بهره‌برداری شده است و در آینده نزدیک فازهای بعدی آن در شهرهای مشهد، شیراز و تبریز افتتاح خواهد شد، تا تحول بزرگی در ارائه خدمات داده ای کشور صورت گیرد.
 
برای این پروژه در فاز نهایی، 8500 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری خواهد شد، که با افتتاح آن دستاوردهای بسیار مهمی همچون استقلال و خودکفایی در تامین نیازمندی‌های کشور به خدمات ابری، حفظ اطلاعات درون کشور، افزایش تاب‌آوری در برابر تحریم‌ها، تامین نیازمندی‌ کسب‌وکارهای دیجیتال داخلی به خدمات ابری، اجرای بخشی از تکالیف دولت در تأمین زیرساخت‌های اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات، جلوگیری از خروج اطلاعات از کشور و اجرای گامی دیگر در راستای تامین استقلال و ایجاد قوت در فضای مجازی محقق خواهند شد.
 
طرح بسته حمایتی از استارت‌آپ‌ها با ابتکار سازمان فناوری اطلاعات و همکاری و همراهی صندوق نوآفرینی و به منظور حمایت از کسب و کارهای فناورانه خرد آماده شده است.
 
بر اساس این طرح با سرمایه گذاری 2500 میلیارد ریالی بخش دولتی و خصوصی (50-50) از شرکت های مشمول طرح نوآفرین که از شیوع کرونا آسیب دیده اند حمایت می شود و به پنج هزار استارت آپ مبلغ ۵۰ میلیون تومان پرداخت خواهد شد.
 
چهارمین و شاید مهم‌ترین پروژه که امروز به دستور رئیس‌جمهوری افتتاح شد، طرح انتخاب هر ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی بود.
 
سهرابی در خصوص طرح هر خانه ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی گفت: این طرح با همکاری و هماهنگی بین سازمان فناوری اطلاعات ایران، مرکز ملی فضای مجازی، ارایه کنندگان خدمات ویدیوی خانگی و ارایه کنندگان خدمات دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات تهیه شده است .
 
به‌منظور ارتقاء سهم محتوای داخلی در سبد مصرفی کاربران و افزایش ضریب نفوذ خدمات دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات، این طرح با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران، مرکز ملی فضای مجازی، ارائه‌کنندگان خدمات ویدئوی خانگی و ارائه‌کنندگان خدمات دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات تهیه شده تا با ایجاد هم‌افزایی و با تأمین سامانه‌های موردنیاز، هموطنان بتوانند ضمن برخورداری از اشتراک دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات از اشتراک یک‌ماهه رایگان خدمات تلویزیون اینترنتی نیز برخوردار شوند.
 
در این طرح هر خانواده و حتی هر یک از اعضای یک خانواده می توانند از طریق اینترنت ثابت خانگی از اشتراک رایگان یک‌ماهه برنامه های یک تلویزیون اینترنتی بهره مند شوند.
 
بر اساس این طرح هر فرد ایرانی که اشتراک تلویزیون اینترنتی نداشته باشد میتواند با استفاده از سامانه ictgifts.ir برای بهره برداری از برنامه‌های یکی از تلویزیون های اینترنتی ثبت نام کند.
 
ارزش مجموع طرح های افتتاح شده 2280 میلیارد تومان است، که از این میان برای افتتاح مرکز داده اقماری شماره یک شبکه ملی اطلاعات شرکت ایرانسل، 11000 میلیارد ریال، افتتاح پروژه زیر ساخت ابری شبکه ملی اطلاعات شرکت آسیاتک، 8500 میلیارد ریال، افتتاح طرح حمایتی کسب و کارهای دیجیتالی آسیب دیده از کرونا ،2500 میلیارد ریال و برای طرح انتخاب هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی، 800 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
373 کلیک ها  جمعه, 09 خرداد 1399 19:50
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «راستین آنلاین» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

بالا