• رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری شیراز خبر داد؛

ساعت گل احیا می شود

ساعت گل احیا می شود
جهانبخش میرزاوند عکس از پایگاه خبری پیام خبر

راستین آنلاین:رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز گفت: نوروز ۱۳۹۸ با احیا و مرمت ساعت گل خاطرات گذشته مردم شیراز را زنده‌ می‌کنیم.

جهانبخش میرزاوند با اعلام این خبر به اهمیت ویژه ساعت گل در حافظه جمعی مردم شیراز اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه شهر شیراز  از گذشته با عنوان شهر گل و بلبل شهرت داشته ساعت گل که ترکیب زیبایی از زمان و گل است تبدیل به یک اِلمان ماندگار در اذهان شهروندان شیرازی و مسافران این شهر شده است.

وی با بیان اینکه ساعت گل  به رغم گذشت زمان همچنان جزیی جدا نشدنی از خاطره جمعی مردم شیراز است، عنوان کرد: در سال‌های گذشته به علت انجام عملیات عمرانی ایستگاه مترو در میدان امام‌حسین شاهد غیبت ساعت گل بوده‌ایم اما سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز  قصد دارد با پایان این عملیات عمرانی  با احیا این اِلمان به بازسازی بخش مهمی از خاطره جمعی مردم بپردازد.

میرزاوند اقدام ماندگار گذشتگان در ایجاد این نماد شهری را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: تلاش شده است ساعت گل با اصالت و ظاهر اولیه خود بازسازی شود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز همچنین از تلاش ها و پیگیری ها برای ثبت ملی این‌ نماد تاریخی شهر شیراز خبر داد.

ساعت گل با ظاهر قدیمی اما سیستم پیشرفته احیا می‌شود

محمد مهدی حسین‌پور، طراح و سازنده ساعت گل نیز در خصوص تاریخچه این نماد قدیمی شهر شیراز گفت: این ساعت در سال ۱۳۳۸ به همت عبدالله قوامی پس از دیدن مدل  سوئیسی آن سفارش داده شد و  از این کشور به شیراز آمد و در میدان ستاد(امام حسین) نصب شد. 

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۳۸ تا زمان انقلاب این ساعت همواره فعال بود، عنوان کرد: سیستم ساعت گل  در این سال‌ها  برقی نبوده و روزانه دو مرتبه توسط  کارمندان شهرداری کوک می‌شد.

حسین‌پور ادامه داد: پس از شروع جنگ تحمیلی به دلیل شرایط موجود امکان مراقبت و نگهداری از ساعت گل وجود نداشت به این علت از کار افتاد و پس از آن نیز با ساعت دیگری جایگزین شد.

وی با بیان اینکه ساعت جدید تا سال ۱۳۸۶ در میدان‌ ستاد فعال بود، گفت: با آغاز عملیات عمرانی ایستگاه مترو میدان امام حسین امکان ادامه فعالیت ساعت گل وجود نداشت و مجددا تا سال ۱۳۹۱  از این مکان جمع آوری شد.

طراح و سازنده ساعت جدید گل یادآور شد: سال ۱۳۹۱ ساعت قدیمی با تغییراتی باز سازی و مجددا نصب شد که به دلیل تلاقی مکان ان با عملیات عمرانی مترو مجددا از سال ۹۲ تا ۹۵ جمع آوری شد.

حسین پور با اشاره به اینکه تعمیر و فعالیت مجدد ساعت گل در سال ۹۵ به او سپرده شد، اظهار کرد: در این مرحله ساعت گل پس از تغییرات و بازسازی‌های انجام شده همزمان با لحظه تحویل سال ۱۳۹۶ فعالیتش را از سر گرفت.

وی ادامه داد: در همین فاصله به طور موازی مراحل طراحی و ساخت ساعت گلی که الان موجود هست را شروع کرده بودیم و سرانجام بعد از دو ماه از ابتدای سال ۹۶ ساعت جدید با مشخصات جدید که بسیار تکنولوژی پیشرفته و دقت بالایی دارد  نصب شد.

 طراح و سازنده ساعت گل  افزود: در حال حاضر به دلیل وجود ایستگاه مترو میدان امام حسین فضای ساعت گل باید  به لحاظ سازه مرتفع  باشد چرا که مکان قرار گرفتن ان با سقف مترو یکسان است و امکان فرو رفتن آن در زمین وجود ندارد.

حسین پور با بیان اینکه طی دو سال گذشته به دنبال راه حل هایی برای امکان بازسازی و ادامه فعالیت ساعت گل همچون گذشته بودیم، خاطرنشان کرد: با  مشارکت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ساعت گل به شکل آنچه در ابتدا از سال ۱۳۳۸ بوده باز سازی شد با این تفاوت که سیستم آن  بر اساس مدرن ترین روش ها تغییر کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد بازسازی این نماد و خاطره تاریخی شهر شیراز هم زمان با نوروز ۹۸ به اتمام برسد و در معرض دید عموم شهروندان قرار گیرد.

Saat gol
یکی از قدیمی ترین تصاویر مربوط به ساعت گل

ساعت گل شیراز در سال ۱۳۳۸ در بلوار زند ایجاد گردید. (تا سال ۱۳۹۲) در غرب فلکه ستاد میدان اما حسین فعلی ، نزدیک درمانگاه چشم پوستچی شیراز قرار داشته و بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران و در زمان جنگ هشت ساله عراق با ایران مورد بی مهری قرار گرفت و هم اکنون دیگر به آن صورت که ارقام ساعت با گل نوشته شده بودند نیست و اعداد از جنس سنگ ایجاد شده و تنها به گل کاری وسط این ساعت اکتفا شده است.

این اثر زیبا به دلیل حفاری جهت ساخت مترو به صورت موقت جمع‌آوری شد و مجدداً در اسفند ماه ۱۳۹۱ پس از بازسازی در طرف دیگر میدان ستاد (امام حسین) نصب شد؛ و مجدداً در ابتدای سال ۱۳۹۳ به دلیل حفاری مجدد جهت مترو از دید عموم خارج گردید.

3260 کلیک ها  شنبه, 04 اسفند 1397 14:09
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا