دراجرای قانون تفاوتی بین شهردار،استاندار،آیت الله و سرهنگ نیست

سیداحمدرضا دستغیب
سیداحمدرضا دستغیب  
دراجرای قانون تفاوتی بین شهردار،استاندار،آیت الله و سرهنگ نیست سیداحمدرضا دستغیب

راستین آنلاین:رییس شورای اسلامی شهر شیراز با انتقاد از روند تخریب خانه های تاریخی در بافت قدیم شهر شیراز گفت: در حالیکه می توان از این بافت برای جذب گردشگران استفاده کرداین اقدامات باعث می شود تا شیرازاز این نعمت محروم شود.

سید احمد رضا دستغیب با انتقاد ازآنچه او تخریب سازماندهی شده این بافت خواند گفت: دراجرای قانون تفاوتی بین شهردار، استاندار،آیت الله و سرهنگ نیست.

وی با اشاره به اتفاقات چند روز اخیر و تخریب دو باب خانه تاریخی دربافت تاریخی شهر شیراز از برگزاری فوری جلسه شورای تامین استان به ریاست استاندارخبرداد و افزود:متاسفانه حاصل این جلسه چیزی جزافزودن غم و غصه نبود.

دستغیب با استمداد از اصحاب رسانه برای مطالبه گری از استاندار،فرمانده نیروی انتظامی،مسئولان اداره کل میراث فرهنگی و... درخصوص حفاظت از بافت تاریخی شهر شیرازاجازه ندادن ماموران نیروی انتظامی به اعضای شورای اسلامی شهر شیراز برای ورود به محوطه طرح توسعه حرم شاهچراغ(ع)رامشکوک خواند و گفت:سهل انگاری نیروی انتظامی و سایردستگاه های انتظامی و نظارتی در این خصوص خیانتی بزرگ به تاریخ شهر شیراز است.

رییس شورای اسلامی شیراز در پاسخ به خبرنگاران در خصوص تخریب‌های بافت تاریخی، گفت: شورا و بنده مسئولیت تخریب بافت را از خود سلب نمی‌کنیم بلکه درخواست می‌کنیم که در کنار پیگیری ما مردم هم مطالبه‌گری داشته باشند.

 

او گفت: اینکه ما اعتراض می‌کنیم قطعا در کند و متوقف شدن این روند تاثیرگذار خواهد بود، اگر سکوت کنیم به حتم مشکل‌ تداوم پیدا خواهد کرد، اگرچه نگرانیم و ترس داریم که در ایام نوروز تخریب‌ها بار دیگر حادث شده و تداوم یابد.

 

دستغیب خاطرنشان کرد: متاسفانه مجری طرح توسعه‌ حتی معابر شهرداری را هم مسدود کرده است، حال آنکه طبق قانون چنین اقدامی جرم محسوب شده و مشمول مجازات خواهد بود.

وی با اشاره به تاکید استاندار و توصیه شورا به مدیرکل میراث فرهنگی فارس برای پیگیری قانونی و حقوقی موضوع تخریب خانه‌های تاریخی در بافت، گفت: پیشنهاد می‌کنم با حضور تمام مسئولان دستگاه‌های ذیربط در یک کنفرانس رسانه‌ای مشترک مسئولیت‌های خود را در خصوص بافت تاریخی و حفظ آن بیان کنند و قضاوت نهایی با مردم باشد.

دستغیب تصریح کرد: اگر دعوت برای برگزاری چنین کنفرانس خبری مشترکی از سوی رسانه‌ها به عنوان نماینده‌ی افکار عمومی باشد، به حتم مسئولان و دستگاه‌ها به انجام آن اهتمام می‌کنند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از صحبت هایش از طرح مشترک شورا و شهرداری شیراز برای بازآفرینی محور زند در محدوده‌ی میدان نمازی تا میدان شهداء بدون محدودیت منابع مالی و اعتباری، خبرداد و گفت:این طرح به عنوان یکی از طرح‌های شورا در راستای تحقق شعار انسان‌محوری مد نظر قرار گرفته و در چهار محور اجرایی می‌شود.

 

دستغیب  گفت: این طرح در محورهای خیابان کریمخان زند، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان انقلاب و خیابان قصردشت را شامل خواهد شد.

 

رییس شورای اسلامی شهر شیراز افزود: در محور کریمخان زند، بیست نقطه را شامل باغ‌ها، ساختمان‌های اداری و زمین‌های بلا استفاده را شامل می‌شود؛ به عنوان مثال، ساختمان شهر و روستا، ساختمان‌های دادگستری، آموزش و پرورش و ... می‌تواند به‌عنوان موزه و گالری‌های فرهنگی مد نظر قرار گیرد.

 

او تصریح کرد که شورای شهر شیراز به هیچ عنوان به دنبال گسترش فضاهای تجاری در محدوده‌ی طرح باز آفرینی نخواهد بود و به دنبال توجه به مطالبات شهروندان در زمینه توسعه‌ی فضاهای شهر خواهد بود.

 

دستغیب گفت: در رابطه با پزشکان در خیابان زند، این عزیزان همراه حضور خود ترافیک را به مرکز شیراز آورده‌اند، چند طرح به شورا ارائه شده اما هنوز نظر کارشناسی مشخصی عرضه نشده است؛ اعتقاد داریم که در بخشی از محدوده‌ی مرکزی شیراز باید طرح ترافیک اجرا شده و حمل و نقل عمومی ارائه دهنده‌ی خدمات باشد.

 

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: امیدواریم که در سال اول حداقل در محور کریمخان زند این طرح بازآفرینی اجرایی شود؛ اگرچه امیدواریم تمام محورها را به شکل همزمان پیش ببریم.

 

او با اشاره به اینکه دیدگاه‌های مشخصی در توسعه‌ی شهرها وجود دارد، گفت: یک دیدگاه این است که در توسعه‌ی شهرها ساختمان بلند، خیابان عریض و پل باید ارزش داده شود. اما این تفکر اکنون منسوخ شده حتی در کشورهای پیشرفته.

 

دستغیب با بیان اینکه تفکر دوم، انسان‌محوری است، گفت: در این دیدگاه به مردم ارزش و هویت داده می‌شود، به این معنا که پاسخگویی به نیازهای مردم مد نظر قرار گیرد و شهر به‌گونه‌ای طراحی شود که شهروندان بیشترین استفاده را ببرند.

 

او گفت: احداث بوستان، تفرجگاه، تامین و حفظ و ارتقاء امنیت و ایمنی، فراهم کردن بسترهای لذت بخشی، شادی بخشی و ایجاد موزه‌ها و فرهنگ‌سراها، تسهیل در رفت و آمدها و نبود آلودگی‌های ترافیکی و صوتی و .... تسهیل در رفت و آمد، نبود آلودگی‌های صوتی و ... از خصوصیت‌های این طرح است.

 

دستغیب گفت: علی‌رغم تمام زحماتی که شوراها و شهرداران قبل متحمل شده‌اند، شیراز در همه‌ی ابعاد خود رونق و گسترش نیافت. در گذشته به بخشی که ساختمان و پل و ... بود به شکل تورمی توجه شد و این بخش گسترش یافته اما در بخش فرهنگ محوری، مردم محوری و انسان‌محوری گسترش مطلوب حاصل نشده است.

 

او تصریح کرد: تلاش شورای پنجم در این مسیر است که شیراز شهری زیبا، با نشاط و لذت بخش برای تمام ساکنان بلکه برای ضعیف‌ترین ساکنان اعم از کودکان، زنان و سالمندان باشد؛ مردم باید از زندگی در شهر لذت ببرند؛ شهر باید به یک پارک بزرگ و باغ زیبا تبدیل شود تا مردم نیازی به باغ‌های خارج از شهر نداشته باشند.

 

دستغیب تاکید کرد که براساس همین شعار و تفکر شورای شهر در بودجه‌ی سال 97 شهرداری مسائلی را مد نظر قرار داده و تکالیفی را نیز تعیین کرده است، گفت: طرح بازآفرینی محور زند یکی از این اقدامات و هدیه‌ی شورای پنجم به مردم شیراز است.

 

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه انتقال پادگان‌ها به خارج از شهر یکی از الزامات قانونی و مصوبه‌ی مجلس شورای اسلامی است، گفت: انتقال پادگان‌ها به معنای تبدیل مکان‌های فعلی به فضای مسکونی، اداری و تجاری نیست.

 

دستغیب با بیان اینکه شورا اجازه‌ی تبدیل مراکز فعلی پادگانی به فضاهای تجاری، هتل و اماکن مسکونی را نمی‌دهد، گفت: قطعا در این خصوص توسعه‌ی فضای تفریحی و باغ‌ها مد نظر است.

 

رییس شورای اسلامی شهر شیراز همچنین با اشاره به گذشت 6 ماه از تشکیل شورای پنجم، گفت: طی این مدت 32 جلسه‌ی علنی و رسمی برگزار و 111 مصوبه از تصویب شورا گذشته است.

 

او با اشاره به اینکه برای اولین بار کمیسیون حقوق شهروندی در سطح شوراهای کشور در شورای شیراز تشکیل شده است، گفت: اعضای شورا در قالب کمیسیون‌های مختلف تعداد 180 مورد بازدید داشته‌اند و هر کمیسیون نیز به شکل میانگین 40 جلسه برگزار کرده‌اند.

 

دستغیب از مصوبات خوب شورای شیراز، تصویب پرداخت 50 میلیون تومان به هر یک از تیم‌های فجر شهید سپاسی، برق نوین و فوتبال بانوان شیراز خبر داد و گفت: به تیم‌های برق نوین و فجر شهید سپاسی به ازای هر بد 10 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

 

رییس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه شورا پادگان نیست که یک فرمانده داشته باشد، خاطرنشان کرد: رییس در شورا، یک رای دارد و رای مثبت رییس به معنای این نیست که دیگر اعضا هم باید رای مثبت بدهند؛ هر یک از اعضای شورا با دیدگاه‌های مختلف، قطعا براساس نگاه و نظر خود در جلسات شرکت کرده و می‌کند و وظیفه نمایندگی مردم را به خوبی ادا خواهند کرد.

 

انتهای پیام /  101
1850 کلیک ها  آخرین ویرایش در شنبه, 26 اسفند 1396 16:11
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا