شهرصدرادر4 راه مشکلات

شهرصدرادر4 راه مشکلات
فاضلاب صدرا
 • 18 کیلومترکه از شهر شیراز به سمت شمال غرب فاصله می گیریددیگرخبری از سرو نازهای معروف،بوی بهارنارنج های منحصر به فردونغمه پرندگان لابه لای شاخ و برگ درختان نیست.
از سمفونی سگ ها تا تعفن فاضلاب ها/خطرابتلابه سالک و سیاه زخم سلامت مردم صدرارا تهدید می کند

حتی دراردیبهشت ماه نیز که به ماه بهشتی شیراز مشهوراست،مشکلات خاص شهر صدرااجازه نمی دهد تا شمیم دلنوازبهارنارنج هاغبار غم از دل ساکنان شهر صدرابزداید.

ازسال1368 که تصمیم برای ساخت شهرکی جدید و محصور بین دو کوه در شمال غربی شیرازگرفته شد، حدود30 سال می گذردعلیرغم اقدامات فراوانی که درراستای ارتقاء سطح کیفی و کمی زندگی دراین شهر انجام شده،هنوزهم مردم این شهر با مشکلات فراوانی روبرو هستند.

ضعف در زیر ساخت های شهری نظیرشبکه مخابرات،بهسازی و آسفالت معابر،ساماندهی سیستم حمل و نقل عمومی و... عمده مشکلاتی هستند که گویی قرارنیست از زندگی ساکنان شهر صدرا رخت بربندد.

سریال سمفونی سگ های صدرا

اگر قرارباشدازآسفالت نشدن بسیاری از کوچه های شهر صدرا،نبودزیرساخت برای نصب تلفن ثابت،ضعف درسیستم حمل و نقل عمومی،وجودچالش درجمع آوری پسماندهای خانگی و... چشم پوشی شود، آنگاه بازهم دو دغدغه مهم پیش روی کسانی است که به هردلیل شهرصدرارا برای ادامه زندگی خودانتخاب کرده اند.

مشکل نخست که البته به نظر می رسداندک اندک می رود تا  به جزء جدانشدنی اززندگانی مردم این شهرتبدیل شود،وجودسگ های ولگرددراین شهر است.سگ هایی که شنیدن سمفونی گروهی آنها شب های صدرا را از سکوت آرامش بخش به هیاهوی جنگ سگ ها کشانده تاخواب مردمی که عمومااین شهر را به عنوان یک شهر خوابگاهی انتخاب کرده اند با سریال صدای سگ ها در شب های صدرا اجین شده باشند.

دغدغه فاضلاب

اما دغدغه دیگری که سالهاست ذهن و فکرساکنان صدرارا به خود مشغول کرده،ساماندهی فاضلاب این شهر است.دغدغه ای که تا پیش از اینکه ساکنین شهرکی در شمال غرب شیرازنسبت به نفوذآن به آب های زیر زمینی شهر شیرازهشداردهندهیچ مسئولی را دراین کلان شهرمتوجه خود نساخته بود!

دی ماه سال گذشته بودکه یکی از اعضای شورای اسلامی شهر شیرازدرنطق پیش از دستورخوددرصحن علنی شورای این شهرخبر از سرازیرشدن فاضلاب شهر صدرابه زمین های شهرک جوادیه و نگرانی و ناراحتی ساکنان این شهرک داد.

سید احسان اصنافی که سعی داشت در این نطق به فاجعه رخ داده برای چشمه‌ها و باغات تنگه قره پیری و خطرات احتمالی این فاجعه برای مردم شهرک جوادیه عمق دهدهیچ اشاره ای به ریشه این زخم کهنه درشهر صدرانکرد.

اما همین دلسوزی اصنافی برای مردم شهرکی کوچک در شیرازکافی بود تا زخم کهنه فاضلاب شهر صدراباردیگرسربازکند و این بار برای رفاه حال شهروندان شیرازی، دغدغه سال های اخیرمردم صدرابه موضوع داغ مطبوعات و جلسات خسته کننده ناشی از بروکراسی پیچیده اداری در استان فارس تبدیل  شود.

هشدارهای گذشته

شایدوقتی که سید احسان اصنافی ازاحتمال وقوع فاجعه به واسطه سرازیر شدن فاضلاب شهر صدرابه شهرک های غرب شیراز سخن می گفت،خبرنداشت که یکی از اعضای شورای اسلامی شهر صدرادرروزهای میانی شهریور1393نسبت به وقوع این فاجعه هشدار داده و گفته بود" جمع کردن فاضلاب در یک لاگون و حوضچه آهکی و شنی نمی تواند موجب جلوگیری از نفوذ فاضلاب و آلودگی مخازن آب زیرزمینی شود و وجود این فاضلاب نه تنها سلامت مردم صدرا بلکه سلامت مردم شیراز را نیز تهدید می کند."

مسعود محمودی درآن روزهاازخطر ابتلاساکنان شهر صدرابه بیماری هایی نظیر سالک ، سیاه زخم و نیز رشد بسیاری از انگلها و حشرات ناقل بیماری که جان انسان را به خطر می اندازد ،خبرداداما گویی قرارنبودکسی این هشدار ها راجدی بگیرد.

روزنه هایی از امید

اما در چنین شرایطی مذاکره با مالکان حدود16 هکتاراززمین هایی که قراراست تصفیه خانه فاضلاب صدرا در آن ساخته شودروزنه ای از امید بود که مدیرعامل جدید سازمان عمران شهر صدرادررزوهای نخست حضورش در این سازمان از آن خبر داد.

مهدی خانی در یکی از اولین کنفرانس های خبری خود با بیان اینکه در تعامل صورت گرفته بین اداره اوقاف ناحیه چهار شیراز، به این شرکت تفویض اختیار شد تا با مالکان این زمین 16 هکتاری وارد مذاکره شود و زمین مورد نیاز برای ساخت تصفیه خانه فاضلاب را به شرکت آب و فاضلاب تحویل دهد،به این نکته اذعان کرد که وضعیت فاضلاب و تصفیه خانه صدرا یکی از اساسی ترین معضلات ساکنان این شهر است.معظلی که به نظر می رسدسازمان عمران صدراتاکنون برای حل آن ازتمام توان خود استفاده کرده است.

خانی دراین خصوص می گوید: واگذاری زمین برای احداث تصفیه خانه شهرهای جدید بر عهده شرکت های عمران است و ما این اقدام را برای رفاه حال ساکنان شهر صدرا انجام داده ایم.

وی در عین حال می گوید:البته مسایل اجرایی آن بر عهده شرکت های خدماتی است و ما حمایت های مالی لازم را دراین خصوص انجام داده ایم.

خانی می افزاید: پس از پیگیری های شرکت عمران صدرا، سه قطعه از 10 قطعه کلی زمین مورد نیاز برای احداث تصفیه خانه فاضلاب در شرق صدرا خریداری شده است. وی می گوید: شرکت عمران صدرا علاوه بر زمین های اختصاص یافته

تاکنون 110 میلیارد ریال برای اجرای تصفیه خانه فاضلاب شرق این شهر هزینه کرده است.

هیچ اختلافی بین شرکت عمران و اوقاف وجودندارد

مدیر عامل شرکت عمران شهرصدرابا اشاره به انتشاربرخی اخبارمبنی بروجوداختلاف بین این شرکت واداره اوقاف درخصوص ساخت تصفیه خانه شرق صدراضمن تکذیب وجود چنین اختلافی می گوید: اداره اوقاف طی 6 ماه گذشته همکاری شایسته ای با شرکت عمران صدرا داشته که قابل قدردانی است.

خانی با انتقاداز اظهارات نادرست درج شده در مصاحبه رئیس اداره آبفای شیراز با یکی از رسانه ها می گوید: مشکل فاضلاب شرق صدرا بایددر دو مرحله کوتاه مدت و بلند مدت مرتفع گردد، که شرکت عمران در برنامه کوتاه مدت خود برای حل این معضل درگذشته با تحویل  تصفیه خانه موقت به شرکت آبفای شیرازبه همراه مبلغ 110 میلیارد ریال کمک هزینه اقدام کرده است.

وی می افزاید:در برنامه بلند مدت نیزاز مجموع اراضی 16 هکتاری موردتقاضای شرکت آبفای شیراز برای تصفیه خانه شرق صدرا تاکنون حدود 5 هکتارازاین اراضی اززارعین خریداری شده وتشریفات قانونی برای خریداری مابقی اراضی درحال انجام است.

اما نکته قابل تامل دیگری که مدیرعامل شرکت عمران صدرابه آن اشاره می کند این است که برای حل مشکل تصفیه خانه غرب صدرا نیز تاکنون 12 هکتار زمین به شرکت آبفای شیراز واگذارشده  که تا این لحظه هیچ گونه اقدامی عملی برای احداث تصفیه خانه این ناحیه از شهرصدرا انجام نگرفته است.

به هرحال در حالیکه معضل فاضلاب شهر صدرابه سرعت در حال تبدیل شدن به یک معضل زیست محیطی است،به نظر می رسد اراده ای جدی برای حل این موضوع در میان برخی مدیران شهری شیراز وجودندارد.شاید دلیل عدم وجود این اراده شهرشدن صدرا باشد که به بهانه ای توجیه ناپذیر از سوی برخی از این مدیران تبدیل شده است.

 

 

1251 کلیک ها  جمعه, 17 ارديبهشت 1395 19:31
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

2 نظرها

 • مجید یکشنبه, 19 ارديبهشت 1395 18:51 ارسال شده توسط مجید

  سلام چرا اسفالت البز هفت از ابتدا تا ورودی مجتمع دادگاه انقلاب انجام شده ولی مابقی به امان خدا رها شده.

  گزارش
 • علی شنبه, 18 ارديبهشت 1395 04:42 ارسال شده توسط علی

  سلام واقعا مشکلاتی که در مرود شهر صدراگفته اید درست است.ما ساکنین خیابان البرز7 این صدرا هستیم که پس از دوسال سکونت در این خیابان هنوز از امکاناتی نظیر تلفن ثابت و آسفال خیابان محروم هستیم.به هرنهاد و سازمانی هم که مراجعه می کنیم پاسخ قانع کننده ای نیم شنویم.

  گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا