ظریف از پیشنهاد دوباره آمریکایی ها برای مذاکره خبر داد

ظریف از پیشنهاد دوباره آمریکایی ها برای مذاکره خبر داد
محمدجوادظریف

راستین آنلاین:برخی رسانه های غربی مدعی شدند، وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با چند خبرنگار غربی خبر داده که جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا  پیشنهادی دریافت کرده که در مقابل رفع تحریم‌های آمریکا، درباره "بند غروب" توافق هسته‌ای مذاکره کند.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز یکی از این رسانه هاست. 
البته این روزنامه چنین پیشنهادی را کم اهمیت توصیف کرده است. 
در عین حال  روزنامه  گاردین این پیشنهاد  را از قول ظریف پیشنهادی قابل توجه توصیف کرده است.
اما از سویی دیگر وزیر امور خارجه آمریکا نیز با تکرار ادعاهای ایالات متحده در خصوص باز بودن باب گفتگو باجمهوری اسلامی از ایران خواسته که  پای میز مذاکره بیاید! 
مایک پومپئو افزوده است : "ایرانی ها باز هم می گویند که ما گفتگو خواهیم کرد - اما فقط به شرطی که ایالات متحده گام هایی بردارد. لازم است آنها به میز مذاکره بیایند. این راه صحیح حل این چالش هاست."
 پومپئو این را هم مدعی شده  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا آماده دیدار بدون قید و شرط با مقام‌های ایرانی است.
 نیویورک‌تایمز نیز طی گزارشی از قول محمد جواد  ظریف نوشته است: پیشنهاد ایران آن است که با مصوبه کنگره آمریکا تحریم‌های بازگردانده‌شده علیه ایران دوباره برداشته شوند، تا اعمال دوباره آنها برای رئیس جمهور آمریکا دشوار شود.
در مقابل ایران حاضر خواهد شد تا روند تصویب و پیوستن به پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تسریع کند. این پروتکل نظارت‌های بیشتر آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای را ممکن می‌‎کند.
روزنامه گاردین درباره پیشنهادمنسوب به وزیر امور خارجه کشورمان  نوشته است که با توجه به خواسته‌های متعدد دولت آمریکا برای تغییر سیاست‌های ایران، "بعید است که این پیشنهاد با استقبال گرم دولت ترامپ همراه شود."
به گزارش گاردین ظریف طرح این پیشنهاد را یک "قدم قابل توجه" توصیف کرده و گفته اقدامات مشابه دیگری نیز ممکن است.
در گزارش گاردین آمده است که وزیر خارجه کشورمان  درباره احتمال مذاکره مستقیم حسن روحانی و دونالد ترامپ، گفته اگر آمریکایی‌ها به حرف‌هایشان متعهد باشند، دیگر نیازی نیست که رهبران برای عکس تبلیغاتی و یادگاری گرفتن ملاقات کنند.
گفتنی است بندهای غروب" در برجام مربوط به دوره‌ای هستند که برخی تعهدات ایران مطابق توافق به پایان می‌رسند.
2781 کلیک ها  شنبه, 29 تیر 1398 08:20
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا