دیده‌بان حقوق بشر:

دیده‌بان حقوق بشر:
کودتادرترکیه
  • دیدبان حقوق بشر می گوید ترکیه به سرویس های امنیتیش «چک سفید» برای شکنجه افرادی که پس از کودتای نظامی بازداشت شده اند، داده است.
پلیس ترکیه متهمان کودتارا شکنجه و تهدیدبه تجاوزمی کند

راستین آنلاین به نقل از رویترز، گزارش منتشر شده از سوی دیدبان حقوق بشر می گوید از زمان کودتای ماه ژوئیه علیه رجب طیب اردوغان و بازداشت هزاران نفر باعث فراگیر شدن «جو ترس» شده است. این گزارش بر اساس گفتگو با ده ها وکیل، فعال مدنی، بازداشت شدگان سابق و افراد دیگر تهیه شده است.

 
آنکارا اتهام مطرح شده درباره شکنجه را رد می کند و می گوید سخت گیری های پس از کودتا برای حفظ ثبات این عضو ناتو که با تهدید شبه نظامیان کرد و جنگ در عراق و سوریه رو به رو است، لازم بوده است. در عین حال یک مقام رسمی ترکیه ای گفته که وزارت دادگستری به این گزارش پاسخ خواهد داد.
 
هاگ ویلیامسون، مسئول بخش اروپا و آسیای مرکزی این نهاد حقوق بشری اظهار داشت که تاسف بار خواهد بود اگر دو دستور اعلام شرایط اضطراری باعث تضعیف فرآیندهای مبارزه با شکنجه در ترکیه شود.
 
او می گوید: با حذف حفاظت در مقابل شکنجه، دولت ترکیه به نهادهای مجری قانون برای شکنجه و بدرفتاری با بازداشت شدگان، چک سفید داده است.
 
دیده بان حقوق بشر می گوید از زمان شکست کودتا، پلیس از روش هایی همچون محرومیت از خواب، ضرب و شتم شدید، سوءاستفاده جنسی و تهدید به تجاوز استفاده می کند. این شکنجه ها به افراد دخیل در کودتا محدود نیست، بلکه شامل افراد مظنون به ارتباط با گروه های مسلح کرد و گروه ها چپگرا هم می شود.
 
دولت اردوغان پس از کودتای نافرجامی که به فتح الله گولن نسبت می دهد، بیش از ۳۵ هزار نفر را دستگیر و بیش از ۱۰۰ هزار نفر را از کار اخراج کرده است.
 
چند روز پس از کودتای ۱۵ ژوئیه، اردوغان وضعیت اضطراری اعلام کرد که به کابینه اجازه می دهد تا بدون مجوز پارلمان قوانین جدیدی را اعمال کند و حقوق و آزادی های شهروندان را تعلیق یا محدود کند.
 
همچنین، وضعیت اظراری به پلیس اجازه می دهد تا مدت زمان بازداشت بدون تجدید نظر قضایی را از ۴ روز به ۳۰ روز افزایش دهد، تا ۵ روز مانع دسترسی متهمان به وکیل شود و حق انتخاب وکیل را برای آنها محدود کند.
 
دیده بان حقوق بشر می گوید که بر اساس گفتگو با ۴۰ وکیل، فعال اجتماعی، بازداشت شدگان پیشین، کارکنان پزشکی، و کارشناسان حقوقی در ماه های اوت و سپتامبر، ۱۳ مورد سوءاستفاده را یافته است.
469 کلیک ها  چهارشنبه, 05 آبان 1395 05:30
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا