مدیرجوان گردشگری قشم با کارنامه ای درخشان راهی منطقه ویژه اقتصادی جزیره شد

مدیرجوان گردشگری قشم با کارنامه ای درخشان راهی منطقه ویژه اقتصادی جزیره شد
سیدامین جعفری حسینی

راستین آنلاین:به اعتقاد صاحب‌نظران، جزیره قشم امروز و در مقایسه با سال‌های گذشته، روند رو به رشد و شتابان حوزه گردشگری در فصل‌های مختلف را تجربه می‌ کرد، به گونه‌ای که برخی از فعالان اقتصادی و گردشگری از نقاط مختلف کشور سودای  سرمایه گذاری در گردشگری قشم را به سر راه داده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی راستین آنلاین،گام‌های قشم در مسیر توسعه گردشگری در دوره حضور حمید رضا مومنی در مدیریت کلان منطقه آزاد قشم و به طور مشخص از حدود دو سال قبل و با بروز تغییراتی در سطح مدیریت گردشگری این منطقه آزاد آغاز شد؛ حرکتی که امروز برای تمام کسانیکه تجربه گذشته این جزیره را در ذهن داشته و امروز به قشم سفر می‌کنند، به خوبی محسوس و قابل لمس است.

جزیره قشم که امروز در مسیر ریل گذاری شده توسعه گردشگری حرکت خود را ادامه می دهد، زمانی تنها بازاری سنتی بود با جمعیت گردشگری سرگردان که در سفرش هیچ اطلاعاتی از داشته‌ها و ظرفیت‌های این جزیره زیبا برایش به ارمغان نمی‌آورد؛ گردشگری که شاید بازار تنها مسیر سرگرمی و تفریح او محسوب می‌شد.

امروز اما به خوبی شاهد توسعه گردشگری فرهنگی، اقلیمی و روستایی با رویکرد باور عمیق به توان جامعه محلی و تاکید بر توانمندسازی جامعه محلی در جزیره‌ی قشم هستیم و گواه این تغییر اقامتگاه‌های بومگردی است که یکی بعد از دیگری افتتاح شده و به مهمترین پایه های توسعه و اشتغال روستایی بدل شده اند.

توجه به ظرفیت اقاماتگاه های  بومگردی

راه‌اندازی اقامتگاه‌های بومگردی، زمینه‌ساز اشتغال بهره برداران و کارکنان روستایی این اقامتگاه‌ها را فراهم و بستری ایجاد کرد که فعالان این عرصه با تلاش های جدی در حوزه آموزش مبتنی بر اصول و ضروریات گردشگری، شرکت در دوره‌های مکالمه زبان انگلیسی جهت ارتباط هر چه بهتر با گردشگران، خصوصا گردشگران خارجی بتوانند مسیر خوب و بی برگشتی را پیش پای توسعه روستایی قشم بگذارند.

صاحب‌نظران اعتقاد دارند که هر یک از گام‌های برداشته شده در مسیر رونق گردشگری در جزیره قشم به شکل محسوسی زمینه افزایش شمار گردشگران و استقبال باور نکردنی گردشگران خارجی را فراهم کرده است تا جایی که امروز بسیاری از گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند، نام جزایر قشم و هنگام را در فهرست برنامه گردشگری خود دارند.

استانداردسازی و درجه بندی واقعی هتل‌ها و مراکز اقامتی قشم بر مبنای مولفه‌ها و معیارهای تخصصی هتلداری و نتیجتا اعطای درجه‌ها و ستاره‌های مبتنی بر معیارهای روز جهان ، در نگاه اول یکی از غیرقابل باورترین و غیرممکن ترین ماموریت‌هایی بود که اصرار بر انجام آن می‌توانست هر مدیری را به چالش بکشاند.

اما همین موضوع چالش برانگیز، با برنامه‌ای زمانبندی شده و با کمک ارتباط فعال، صمیمانه و دو جانبه که بین مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و تمام اعضای جامعه هتلداران قشم شکل گرفت، طی فرایندی چهارده ماهه به بار نشست و جشن پیروزی این فرایند درست در آبان ماه ۹۷ با حضور همه هتلداران قشم و مدیر اجرایی جامعه هتلداران ایران و نمایندگان عامل چهارم سازمان میراث فرهنگی کشورمان در مرکز بین المللی رشد برگزار شد.

گردشگری موتور محرکه اقتصاد قشم

جزیره قشم اگر چه با عنوان منطقه آزاد صنعتی و تجاری در شناسنامه و اساسنامه معرفی شده است اما همه کسانی که این روزها در قشم زندگی یا به قشم مسافرت می‌کنند بیشتر از آنکه نشانه‌ی این دو مفهوم را مشاهده کنند، گردشگری را موتور محرکه و گرداننده اقتصاد و معیشت و عامل رونق این جزیره می‌دانند.

امروز وقتی به نقاط مختلف جزیره قشم سفر کنیم متوجه خواهیم شد که گردشگری روستایی و اقلیمی عاملی موثر بر اقتصاد و اشتغال روستایی و مانعی بر سر راه بیکاری و مهاجرت روستائیان ساکن روستاهای ساحلی به مرکز جزیره یا سایر شهرهای ایران است.

صاحب نظران از گردشگری ورزشی به عنوان گونه‌ای مهم و پر طرفدار در میان انواع گردشگری یاد می‌کنند؛ موضوعی که این روزها، از سوی مسئولان مختلف نیز مطرح شده و مد نظر قرار گرفته است.

در جزیره قشم این گونه‌ی مهم و سرمایه ساز گردشگری رسما به عنوان یک گونه استراتژيک به شمار می رود که به طور ویژه و معنادار توسط همه مسئولان و همه بخش های منطقه آزاد قشم به آن توجه شده و در حال رشد و توسعه است و می تواند الگوی برای سایر نقاط کشور باشد.

فعالان ورزش و آنهایی که در عرصه تفریحات جزیره قشم فعالیت می‌کنند، حمایت و همراهی مستمرسید امین جعفری حسینی ، مدیر کل گردشگری پیشین قشم را که در چند روز گذشته تودیع شد را به عنوان اصلی‌ترین عامل انگیزشی و تاثیرگذار بر رونق این نوع از گردشگری مطرح و تاکید می‌کنند که بی تردید این تفریحات اکنون از جنبه‌های غیرقابل انکار گردشگری جزیره قشم است.

باید حرف‌های فعالان ورزش‌های آبی و دریایی و ساحلی را شنید تا به این واقعیت رسید که امین جعفری حسینی چگونه برای تعریف بسته‌های تفریحی و ورزش‌های دریایی، در میان فعالیت‌های گردشگری، تلاشی مستمر داشت. به همه این موارد استقبال و برخورد صادقانه و صمیمانه با همه مراجعه کنندگان، سرمایه گذاران خرد و کلان و همچنین بازدیدها و دیدارهای همیشگی با بهره برداران و کارکنان تاسیسات گردشگری دور و نزدیک جزیره او را به مدیری همیشه مستقر ، شبانه روزی و در دسترس بدل کرده بود.

IMG 20181224 WA0068

قیاس آمار گردشگری سالهای 95 و 97

قیاس بین آمارهای گردشگری طی سال‌های نود و پنج تا نود و هفت، رشد خیره کننده آمار گردشگران، خصوصا در نوروز ۹۷ نسبت به سال‌های قبل را نشان می‌دهد، رشدی معنادار که در مواردی نظیر بازدیدکنندگان مراکز تاریخی، تفریحی و اسکله‌های گردشگری جزیره و حتی آمار خرید اقلام صنایع دستی بسیار مشهود است که همین امر نیز نتیجه تلاش موثر برای بازاریابی، بازارسازی و بسته بندی های مناسب در حوزه صنایع دستی این منطقه است.

امروز سید امین جعفری، با کارنامه‌ای مشهود، بنا به اعتمادی که در بین مسئولان سازمان مناطق آزاد و در راس آن مدیرعامل تیزبین منطقه آزاد قشم ایجاد کرده است در مسند مدیر منطقه ویژه اقتصادی قشم قرار گرفته وقرار است تلاشی دوباره را برای ارتقاء وضعیت کنونی این منطقه آغازگر باشد.

براساس این گزارش، نمایشگاه ملی گردشگری، هتلداری و صنایع دستی که هفته آینده به میزبانی قشم برگزار خواهد شد، یکی دیگر از نتایج تلاش مدیر کل سابق گردشگری قشم محسوب می شود؛ تلاشی که امروز می تواند به واسطه تجارب ارزنده گذشته بستر ساز حضور سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در منطقه اقتصادی قشم را رقم بزند.

نمایشگاه ملی گردشگری، هتلداری و صنایع دستی قشم قرار است از دوشنبه  دهم دی ماه به مدت چهار روز، همه اهالی و مسوولین جزیره قشم را به تکاپوی دیگر برای معرفی داشته‌ها و توانمندی‌های مغفول مانده‌اش وادارد.

1270 کلیک ها  دوشنبه, 03 دی 1397 15:20
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا