اتحاد چهار روزنامه بریتانیایی در مقابل فیس‌بوک و گوگل

  • شبکه‌های اجتماعی به رقیبی جدی برای روزنامه‌ها در زمینه جذب آگهی تبدیل شده‌اند. در بریتانیا چهار روزنامه صاحب‌نام از جناح محافظه‌کار و چپ با یکدیگر متحد شده‌‌اند تا به همین منظور از خود در برابر فیس‌بوک و گوگل دفاع کنند.

روزنامه‌های "سان"، "گاردین"، "دیلی میل" و "تایمز" قصد دارند از انحصار فیس‌بوک و گوگل در زمینه جذب آگهی پیشگیری کرده و در این زمینه چاره‌اندیشی کنند.

در حالی که درآمد روزنامه‌ها در ماه‌های گذشته از طریق جذب آگهی کاهش چشمگیری داشته است، فیس‌بوک توانسته میزان درآمد خود از تبلیغات را به طرزی قابل توجهی افزایش دهد.

چهار روزنامه یادشده حال دست به دست هم داده و پروژه‌ای را با هدف یافتن راه‌هایی برای افزایش درآمدهای حاصل از آگهی آغاز کرده‌اند.

مایکل بوت، رئیس هیئت مدیره شرکت مشاوره MC&C که هدایت این پروژه را بر عهده دارد، در گفتگویی با روزنامه اقتصادی "سیتی ای‌.ام" اظهار داشت: «اهالی صنعت روزنامه در میان خودشان رقابت داشتند، اما در صورت همکاری با هم می‌توانند رقبای آشکارشان را بهتر از راه به در کنند.»

منظور بوت از "رقبای آشکار" کمپانی‌های صاحب‌نامی نظیر گوگل و فیس‌بوک هستند که توانسته‌اند به محلی جذاب برای انتشار آگهی در نزد صاحبان شرکت‌ها و صنایع تبدیل شوند.

نکته قابل توجه در این همکاری گرایش‌های متفاوت این چهار روزنامه است. "گاردین" و "تایمز" جزو روزنامه‌های باکیفیت و حرفه‌ای بریتانیا به شمار می‌روند. روزنامه گاردین، روزنامه‌ای مترقی و روزنامه تایمز روزنامه‌ای محافظه‌کار شناخته می‌شود.

در مقابل روزنامه‌های "سان" و "دیلی‌ میل" جزو روزنامه‌های عامه‌پسند هستند که به درج خبرهای جنجالی و پرحاشیه شهرت دارند.

روزنامه گاردین سال گذشته نیز با هدفی مشابه همکاری مشترکی را با "فاینانشال تایمز"، "رویترز"، "سی‌ان‌ان" و "اکونومیست" آغاز کرد، که البته این همکاری نتیجه درخوری تا بدین جا به همراه نداشته است.

اخیرا اعلام شد که سود فیس‌بوک در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۶ رکوردی تازه بر جای گذاشته است. ارزش سهام فیس‌بوک از آغاز سال ۲۰۱۶ جمعا ۱۸ درصد افزایش داشته است.

از ماه آوریل تا ژوئن سال ۲۰۱۶ فیس‌بوک در مقایسه با سال گذشته سود خود را سه برابر کرده و از ۷۱۹ میلیون دلار به ۲ میلیارد و صد میلیون دلار رسانده است.

عایدی این کمپانی در همین مدت زمان با افزایش ۵۹ درصدی ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.

مهم‌ترین منبع درآمد فیس‌بوک از راه تبلیغات بوده که ۶۳ درصد افزایش داشته است. درآمد فیس‌بوک از تبلیغات به طور متوسط به ازای هر کاربر به ۳ دلار و ۸۲ سنت رسیده است.

343 کلیک ها  دوشنبه, 18 مرداد 1395 20:13
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا