آغاز توزيع بذر گواهي شده گندم در مرودشت

آغاز توزيع بذر گواهي شده گندم در مرودشت
   
آغاز توزيع بذر گواهي شده گندم در مرودشت |||| ||||

راستین آنلاین :مدیر جهاد کشاورزی مرودشت از آغاز توزیع بذر گواهی شده گندم در این شهرستان خبر داد و گفت: بالغ بر هفت هزار تن بذر گواهی شده گندم به منظور کشت در سال زراعی 1400- 1399 به شهرستان اختصاص شده است. 

 
 عزیز رحیمی افزود: با نزدیک شدن به زمان کشت گندم توزیع ارقام مختلف بذر گواهی شده گندم ازجمله سیروان، چمران2 ، تیرگان، مهرگان، طلایی، برات و ترابی در شهرستان آغاز شده است.
 
به گفته رحیمی، 35 مرکز توزیع در قالب تعاونی های تولید، تعاونی روستایی و بخش خصوصی کار توزیع بذر گواهی شده را در سطح شهرستان انجام می دهند.
او با بیان اهمیت بذر‌های گواهی شده و بوجاری شده تصریح کرد: عوامل توزیع منحصرا مجاز به توزیع بذور در کیسه‌های منقش به ارم شرکت تولید کننده بذر و دارای لیبل ممهور به موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر‌ها و نهال هستند.
 
او با بیان اینکه 55 هزار هکتار کشت گندم به شهرستان ابلاغ شده است، خاطر نشان کرد: به منظور کشت گندم به میزانی بیش از دو برابر میزان تخصیصی بذر نیاز داریم که معمولا از بذر های خود مصرفی بوجاری شده و ضد عفونی شده استفاده می شود.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت افزود: بذور خود مصرفی نیز زیر نظر کارشناسان با برگزاری کلاس های توجیهی با قارچ کش های رایج علیه بیماری سیاهک آشکار و پنهان ضدعفونی خواهند شد.
 
او بیان کرد: عملكرد بالا، مقاومت به زنگ زرد و ساير بيماري هاي برگي، مقاومت به ورس، مقاومت به ريزش دانه، يكنواختي، همرسي و زودرسي و مقاومت به خشكي آخر فصل، از اهم مزاياي ارقام بذر هاي معرفي شده است.
 
استفاده از ارقام گواهی شده، به كارگيري كارنده ها، شيوه‌هاي كشت جديد و به کار گیری توصيه هاي كارشناسان بخش كشاورزي مي تواند گام مهمی در دسترسی به امنیت غذایی و جهش تولیدبرداشته شود.
 
رحیمی یادآور شد: کشت گندم در مرودشت از نیمه آبان آغاز و معمولا تا نیمه آذر ماه تدام دارد و بسته به شرایط آب و هوایی و پراکنش بارنگی ها در دی و بهمن نیز کشت های دیر هنگام انجام می شود.
 
مرودشت سالانه با تولید 300 هزار تن گندم قطب تولید گندم در استان فارس و کشور است که این رقم معادل 25 درصد گندم تولیدی در استان فارس است.
 
 
 
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
44 کلیک ها  آخرین ویرایش در پنج شنبه, 24 مهر 1399 12:41
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا