سوگواره فرهنگی هنری ابا عبدالله الحسین (ع) و ششمین یادواره بوی سیب حرم ویژه دانشگاهیان سراسر کشور برگزار می شود

سوگواره فرهنگی هنری ابا عبدالله الحسین (ع) و ششمین یادواره بوی سیب حرم ویژه دانشگاهیان سراسر کشور برگزار می شود
   
سوگواره فرهنگی هنری ابا عبدالله الحسین (ع) و ششمین یادواره بوی سیب حرم ویژه دانشگاهیان سراسر کشور برگزار می شود |||| ||||

راستین آنلاین :مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز و دبیر  اجرایی سوگواره  فرهنگی گفت :امسال با نام سوگواره فرهنگی هنری اباعبدالله الحسین (ع) و ششمین یادواره سراسری بوی سیب حرم در 4 بخش اصلی هنری – ادبی – پژوهشی و فرزندان دانشگاهیان در سراسر کشور برگزار می شود. 

 
حفیظ افزود :اولین یادواره بوی سیب حرم در سال 1394 برگزار، که 196 اثر در سه بخش گرافیک نقاشی و عکاسی به دبیرخانه ارسال شد. 
 
جوایز بخش های مختلف در تمامی بخش های هنری، ادبی، پژوهشی، تصویری و فرزندان دانشگاهی به صورت نقدی و تندیس به برگزیدگان این سوگواره اهدا خواهد شد. 
 
او اظهار کرد :دومین یادواره بوی سیب حرم را با استقبال بیشتر و دریافت بیش از 300 اثر در سال 1395 برگزار کردیم، که حدود 230 اثر در بخش عکاسی ، 48 اثر در بخش گرافیک و 16 اثر در بخش نقاشی به دبیرخانه ارسال گردید. 
 
او اضافه کرد :از بین اثرها حدوداً 200 اثر ربصورت چاپ رنگی درآورده شد که در نمایشگاهی واقع در دانشکده هنر و معماری در معرض دید بازدیدکنندگان  قرار داده شد و همچنین آثار دریافتی در دومین یادواره در کتابچه ای به چاپ رسیدند.
 
حفیظ در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برگزاری سومین یادواره بوی سیب حرم ، اربعین 96 در تالار حکمت دانشگاه شیراز بوده، افزود :این بار رقابت در 4 بخش عکاسی- گرافیک - نقاشی و کلیپ انجام شد و حدود 330 اثر به دبیرخانه راه یافت. 
 
همچنین حدود 220 اثر در بخش عکاسی، 48 اثر در بخش گرافیک ، 37 اثر در بخش نقاشی و 16 اثر در بخش کلیپ است،. که حدود 100 اثر را به صورت انتخابی چاپ کرده و در لابی تالار به صورت نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار گرفتد .
 
دبیر اجرایی سوگواره بیان کرد :چهارمین یادواره بوی سیب حرم شامل 2 بخش هنری (عکاسی- طراحی پوستر - نقاشی و ساخت کلیپ) و بخش ادبی( شعر، داستان کوتاه و نمایشنامه نویسی) در محرم 97 انجام شد و حدود 109 اثر به دبیرخانه این یادواره ارسال شد، که پس از داوری به برگزیدگان در هر بخش لوح تقدیر و جوایز نقدی اهداء گردید. 
 
همچنین حفیظ با اشاره به اینکه  در سال 98  شاهد برگزاری پنجمین یادواره بوی سیب حرم در تالار حکمت دانشگاه شیراز بودیم، تصریح کرد : رقابت ها  در 6 بخش، عکاسی- گرافیک – شعر عاشورایی-متن عاشورایی – طراحی و ساخت اپلیکیشن و نقاشی فرزندان دانشگاهی انجام شد. 
 
مدیر فرهنگی ضمن اینکه حدود 460 اثر به دبیرخانه راه یافت، اظهار کرد :حدود 260 اثر در بخش عکاسی، 92 اثر در بخش گرافیک ، 39 اثر در بخش شعر عاشورایی ،21 اثر در بخش متن عاشورایی،3 اثر در بخش اپلیکیشن و 45 اثر در بخش نقاشی فرزندان دانشگاهی است و  حدود 120 اثر از آثار شرکت کنندگان و همچنین 10 اثر از آثار اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه شیراز انتخاب و چاپ گردیده، که در لابی تالار به صورت نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار گرفته است. 
 
 امید است در این دوره نیز همانند دوره های قبل شاهد استقبال پرشور عزیزان باشیم
 
دبیر اجرایی سوگواره از موضوع و محور ها گفت و ادامه داد :قیام حضرت اباعبدالله (ع)، امتداد نهضت عاشورا در طول تاریخ تا امروز فرهنگ عاشورا و نسبت مکتب شهید سلیمانی با آن، فرهنگ عاشورا و جبهه‌ی مقاومت ، پایداری در منطقه راهپیمایی اربعین ، پیام جهانی آن، فرهنگ عاشورا، روحیه‌ی ایثار و فداکاری (روحیه زینبی) در کادر درمانی کرونا (مدافعان سلامت)، من حسینیم، فرهنگ عاشورا، روحیه‌ی ایثار و فداکاری در مبارزه با تروریسم منطقه (مدافعان حرم) ایام محرم و بایسته های اجتماعی، نگاه‌های هنری و نو به واقعه‌ی عاشورا و قیام خونین امام حسین (ع) عاشورا یک حادثه نیست، یک فرهنگ است، اربعین رسانه ای برای فرهنگ اربعین و وحدت شیعیان،. اربعین و مقدمه‌ی ظهور منجی عزاداری در پیاده‌ روی اربعینعزاداری روز اربعین درکربلای معلی مراسم آیینی مانند تعزیه و دسته‌ گردانی و خیمه سوزانی و نماز ظهر عاشورا و سنت اطعام و نذر کودکان و عاشورامن و عاشورا از مو ضوعات و محور های این سوگواره است. 
 
همچنین او گفت :بخش هنری، هنرهای تجسمی (پوستر- تایپوگرافی- عکاسی - نقاشی- نقاشیخط)، هنــــرهای نمایشی (تئاتر-تعزیه خوانی)، هنـــرهای آوایی (نوحه خوانی- موسیقی آئینی)، هنرهای تصویری (پادکست- مستند- پویانمایی- نماهنگ) است. 
 
حفیظ در وادامه بیان کرد :بخش ادبی، ادبیـات نمـایشی(فیلمنامه)،نثــرادبی(دلنوشته-خاطره)،ادبیـــات داستــانی(داستـان کوتاه)، شعـــــر، و بخش پژوهشی، پژوهش هنـرعاشورایی و مقالات علمی هنـری با محوریت یادواره و  بخش فرزندان دانشگاهی: نقاشی، نوحه خوانی و خلاقیت های هنــری با محـــوریت یادواره خواهد بود. 
 
دبیر اجرایی جشنواره با بیان اینکه  اعلام فراخوان سوگواره از 1 شهریورماه سال جاری  بوده افزود : دریافت آثار از 10 شهریورماه الی 31 شهریورماه 1399 بود که، تاریخ دریافت آثار تا 30 مهرماه سال جاری  تمدید شد.
 
حفیظ در پایان بیان کرد :جوایز بخش های مختلف در تمامی بخش های هنری، ادبی، پژوهشی، تصویری و فرزندان دانشگاهی به صورت نقدی و تندیس به برگزیدگان این سوگواره اهدا خواهد شد. 
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
115 کلیک ها  آخرین ویرایش در دوشنبه, 21 مهر 1399 13:18
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا