فقرهشداردهنده ویتامین D میان شیرازی ها/توصیه کارشناسان مصرف لبنیات غنی شده است

فقرهشداردهنده ویتامین D میان شیرازی ها/توصیه کارشناسان مصرف لبنیات غنی شده است
   
فقرهشداردهنده ویتامین D میان شیرازی ها/توصیه کارشناسان مصرف لبنیات غنی شده است |||| ||||

راستین آنلاین:اغلب افراد در جامعه ما با کمبود ویتامین D مواجه هستند، پزشکان و متخصصان تغذیه معتقدند باید از طریق محصولات غذایی غنی شده این ویتامین را به بدن رساند، بنابراین توصیه شده است  برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن از شیر و ماست و پنیر غنی شده استفاده شود.


امابرآیند یک پژوهش علمی ، دانشگاهی که اخیرا بر روی طیف جمعیتی ۲۰ تا ۴۰ ساله و ۴۰ تا ۶۰ ساله در شیراز انجام شده بیانگر آن است که هر دو طیف میان سال و جوان و نوجوان با کمبود محسوس ویتامین D روبرو هستند ، کارشناسان مصرف محصولات غنی شده با ویتامین D را بهترین رویکرد برای جبران این کمبودها می دانند.
نتایج این پژوهش روز چهارشنبه در نشست رونمایی از دو محصول لبنی غنی شده شرکت تولیدی لبنیات رامک شیراز با ویتامین D با حضور خبرنگاران تبیین شد.
یک عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیرازدر این نشست خبری با اشاره به کمبود ویتامین D، در بیش از نصف جمعیت کشور، اهمیت این ویتامین را نه تنها در استحکام استخوان که در ایمنی بدن، افزایش توان مغزی، بهبود عملکرد پوست، پیشگیری از سرطان و .... دانست.
دکتر مرضیه اکبرزاده، گفت: براساس مطالعات انجام شده در شهر شیراز، ۴۷ درصد از جمعیت ۲۰ تا ۴۰ ساله‌های شهری، با کمبود ویتامین D مواجه بوده و ۳۲ درصد نیز به میزان ناکافی از این ویتامین در بدن دارند.
او با بیان اینکه معمولا انتظاراست که میزان ویتامین D در بدن افراد ساکن روستا، به دلیل سبک زندگی روستایی، بالاتر باشد، گفت: در مطالعه انجام شده روی جمعیت ساکن روستاهای شهرستان شیراز، متاسفانه ۲۲ درصد از کل جمعیت مورد مطالعه با کمبود این ویتامین مواجه بودند و ۴۸ درصدشان نیز به میزان ناکافی از این ویتامین را داشتند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: زمانی دانشمندان و متخصصان فکر می‌کردند که این ویتامین تنها در استخوان‌ها نقش دارد اما با توجه به قرار داشتن گیرنده‌های ویتامین در پوست، مغز، عضلات و ... تحقیقاتی در این زمینه انجام و نقش گسترده ویتامین دی در ایمنسازی بدن، رشد مغزی، بهبود عملکرد سلول‌های تولید کننده انسولین و کمک به پیشگیری از سرطان‌هایی نظیر پستان و پروستات، مشخص شده است.
وی با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر و در قالب طرح پزشک خانواده، تجویز مکمل دارویی ویتامین D در استان فارس اجرایی شده است، تاثیر این اقدام را مطلوب توصیف و اضافه کرد: معمولا پزشکان برای نوزادان قطره ویتامین D تجویز می‌کنند که مصرف آن منجر به ممانعت از ابتلای کودک به دیابت نوع یک می‌شود.
اکبرزاده در عین حال گفت: مصرف دارویی این ویتامین به شکل مکمل، تا زمانی موثر خواهد بود که مصرف تداوم داشته باشد، با قطع مصرف، شاهد کاهش سطح ویتامین در بدن خواهیم بود؛ لذا بهترین راهکار برای تامین سطح قابل قبول ویتامین دی در انسان و استمرار آن، باید از روش مغذی‌سازی مواد غذایی استفاده کرد.
این استاد دانشگاه گفت: با توجه به اینکه ویتامین D یکی از ویتامینهای محلول در چربی است، اضافه کردن این ماده به لبنیات نظیر شیر، ماست و پنیر، می‌تواند تاثیری بسیار مطلوب در تامین این نیاز بدن به همراه داشته باشد.
اکبرزاده تاکید کرد که غنی‌سازی موادغذایی نظیر لبنیات با این ویتامین، با مصرف مداوم برای یک مدت طولانی پاسخ مناسب را به دنبال دارد اما تاثیرات این شیوه در بدن انسان ماندگار است.
ویتامین دی ویتامین ستاره‌دار
مدیر تحقیق و توسعه و کنترل کیفیت  شرکت فراورده های لبنی رامک شیراز نیز در این خصوص گفت: ویتامین دی از مواد ویتامین های ستاره‌دار محسوب می‌شود که تاثیری فراگیر در بهبود عملکرد و ارتقاء سلامت انسان دارد.
محمدصادق عرب با یادآوری اینکه بدن انسان به شکل روزانه، نیازمند میزان مشخصی از املاح و ویتامین‌ها است، گفت: بهترین نوع ویتامین دی به دلیل تاثیرگذاری و از نگاه متخصصان، D3 است و این شرکت برای غنی‌سازی محصولات لبنی خود از این نوع استفاده کرده است.
عرب تاکید کرد که به دلیل ماهیت ویتامین دی که یک ویتامین محلول در چربی است، افزودن آن به محصولات غذایی فاقد چربی، امکان پذیر نیست.

157648889
بین ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم با کمبود ویتامین D مواجه هستند
مدیرکارخانه رامک شیراز نیز با بیان اینکه براساس مطالعات انجام شده، بین ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم با کمبود ویتامین D مواجه هستند، خاطرنشان کرد که محصولات لبنی غنی سازی شده با این ویتامین، حدود ۳۰ درصد از نیاز روزانه افراد را تامین خواهد کرد.
ابراهیم ترابی خاطرنشان کرد که برای تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن، فرد باید روزانه ۲۰ گرم پنیر یا ۲۲۵ گرم ماست غنی‌سازی شده با ویتامینD و کلسیم را مصرف کند و این مصرف استمرار داشته باشد.
عضو انجمن مدیران صنایع استان فارس و مدیربازرگانی شرکت فراورده های لبنی رامک  نیز گفت: با توجه به اینکه اغلب مردم در ایران با کمبود این ویتامین روبرو هستند، متخصصان و پزشکان توصیه می‌کنند که از طریق محصولات غذایی غنی شده، نیاز روزانه بدن تامین شود.
لبنیات مهمترین منبع تامین املاحی نظیر کلسیم و فسفر، محسوب می‌شود
بابک مازندرانی خاطرنشان کرد: در هرم غذایی، لبنیات مهمترین منبع تامین املاحی نظیر کلسیم و فسفر، محسوب می‌شود، املاحی که نقش آنها در بهبود عملکرد استخوان و مغز اثبات شده است و کمبود آنها آسیب‌های جبران ناپذیری به دنبال دارد.
مازندرانی به شهروندان توصیه کرد که برای تامین نیاز روزانه بدن به املاح و ویتامین‌ها، خصوصا کلسیم، فسفر و ویتامین D، از محصولات لبنی غنی شده که مطابق با استانداردها بوده و تحت نظارت‌های بهداشتی و تغذیه‌ای و استاندارد، تولید می‌شوند، استفاده کنند.

 

محمد هاشم پور مدیر بازاریابی و کارشناس صنعت لبنیات نیز در این نشست گفت : ماست همزده سان ماس با چربی سه درصد و بافت لطیف و نرم که طعم خوشمزه ای دارد. این ماست در سه وزن 400 گرم، 800 گرم و 1800 گرمی عرضه شده است. این محصول غنی شده با ویتامین D3 می باشد و عموما مورد پسند کودکان، نوجوانان و جوانان قرار می گیرد و طعم بسیار خوشمزه ای دارد. با توجه به نیاز فراوان افراد سالخورده به ویتامین D3 ، مصرف روزانه این محصول می تواند تا حدودی نیاز بدن آنها به این ماده غذایی را مرتفع کند. چربی این محصول تا اندازه ای در نظر گرفته شده است که علاوه بر ایجاد طعم خوشمزه، برای اکثر افراد جامعه مناسب باشد.

 

هاشم پور افزود :پنیر غنی شده با ویتامین نیز دارای بافت برشپذیر و طعمی همانند سایر پنیر های سفید ایرانی می باشد که مورد استقبال همه افراد جامعه است. ویتامین D افزوده شده به این پنیر باعث شده که ارزش تغذیه ای این پنیر از انواع مشابه آن بالاتر باشد.
گفتنی است در این مراسم از دومحصول جدید رامک بنام «سان چیز» و «سان ماست» به عنوان دو محصول با ویتامین D غنی شده و با شعار «سان به سان خورشید»رونمایی شد.

امید است با داشتن تغذیه‌ای سالم برای پیشگیری از بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان و کم خونی جامعه ای با نشاط تر و سالم تر داشته باشیم ، استفاده از مواد غذایی متنوع و مختلف از جمله مواد غذایی غنی شده می‌تواند در پیشگیری از این بیماری‌ها موثر باشد. پنیر و ماست غنی شده دو محصول جذابی است که در آینده نزدیک بیشتر مردم آن را در سبد غذایی خود خواهند داشت.

انتهای پیام /  101
162 کلیک ها  آخرین ویرایش در چهارشنبه, 09 مهر 1399 20:48
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا