سالانه بیش از 30 هزار کودک معلول در ایران متولد می شود /حدود 50 درصد از معلولیت‌های مختلف در اثر اختلالات ژنتیکی بوجود می آیند

سالانه بیش از 30  هزار کودک معلول در ایران متولد می شود  /حدود 50 درصد از معلولیت‌های مختلف در اثر اختلالات ژنتیکی بوجود می آیند
   
سالانه بیش از 30  هزار کودک معلول در ایران متولد می شود  /حدود 50 درصد از معلولیت‌های مختلف در اثر اختلالات ژنتیکی بوجود می آیند |||| ||||

راستین آنلاین :مدیرکل بهزیستی فارس گفت : در هر دقیقه، هشت کودک معلول در دنیا متولد می‌شود که سهم ایران از تولد کودکان معلول سالانه 30 تا 40 هزار کودک معلول است. 

 
محمد صادق کشفی نژاد افزود : حدود 50 درصد از معلولیت‌های مختلف مانند نابینایی، ناشنوایی، عقب‌ماندگی ذهنی و... به دلیل اختلال ژنتیکی ایجاد می‌شوند. 
 
نقش مشاوره ژنتیک در پیشگیری از اختلالات ژنتیکی و مادرزادی
 
مدیرکل بهزیستی فارس با بیان اینکه مشاوره ژنتیک می‌تواند در پیشگیری از اختلالات ژنتیکی و مادرزادی نقش بسزایی داشته باشد، اظهار داشت : مشاوره ژنتیک در این حلقه به صورت یک هسته اصلی عمل کرده و بخش مهم این خدمات را تشکیل می‌دهد.
 
کشفی نژاد افزود : مشاوره ژنتیک مانند همه مشاوره های پزشکی یک فرایند ارتباطی و یک رابطه دو طرفه است که در آن مشاور اثرات و نتایج این بیماری را به مراجعین آموزش می دهد و آنان را با عواقب چنین ازدواج هایی آشنا می سازد. 
 
وی با بیان اینکه مشاوره ژنتیک از سال 78 به صورت رسمی در سازمان بهزیستی کشور و در معاونت امور توسعه و پیشگیری کار خود آغاز به کار نموده است، تصریح کرد :بهترین زمان برای انجام مشاوره ژنتیک، قبل از ازدواج، قبل از بارداری و حین بارداری است که قطعاً با مشاوره ژنتیک از تولد فرزندان معلول جلوگیری خواهد شد.
 
مدیرکل بهزیستی فارس خاطر نشان کرد : مراجعه به مرکزمشاوره ژنتیک، اخذاطلاعات مورد نیاز، ارائه کلیه مدارک ومستندات پزشکی،تشخيص بالینی، مشاوره آگاهي بخش و اطلاعاتي، مشاوره حمايتي وپيگيري فرایند مشاوره ژنتیک است که افراد می توانند با مراجعه به مراکز مورد تائید بهزیستی از آنها بهره مند شوند.
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
68 کلیک ها  آخرین ویرایش در دوشنبه, 31 شهریور 1399 11:44
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا