توضیحات و توصیه های مهم رئیس هیات پزشکی ورزشی استان فارس در خصوص ویروس کرونا/به ریشه کنی ویروس کرونا با کمک مردم خوشبین هستیم

توضیحات و توصیه های مهم رئیس هیات پزشکی ورزشی استان فارس در خصوص ویروس کرونا/به ریشه کنی ویروس کرونا با کمک مردم خوشبین هستیم
   

راستین آنلاین :رئیس هیات پزشکی ورزشی استان فارس گفت:به ریشه کنی ویروس کرونا با کمک مردم خوشبین هستیم.

 
دکتر کاوه باشتی که پیش از ظهر امروز به صورت مجازی در یک کنفرانس خبری با خبرنگاران سخن می گفت، ضمن تاکید بر لزوم رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در شرایط کنونی افزود: علی‌رغم اینکه استان فارس پس از قم جزو اولین استان هایی بود که موارد ابتلا به کرونا در آن مشاهده شد، اما فرهنگ بالای مردم شیراز و فارس در کنار زحمات جامعه پزشکی و پرستاری سرعت انتشار و ابتلا به آن در این استان را بر اساس نمودارهای کشوری متفاوت کرد.
وی با بیان اینکه با مشاهده اهتمام مردم فارس و شهر شیراز به رعایت نکات بهداشتی و سطح فرهنگ شان در این شرایط به خود میبالم افزود: علیرغم اینکه انتشار این ویروس در جوامع مختلف با سرعت انجام شده، اما رعایت نکات ایمنی و بهداشتی بسیاری از دغدغه های موجود در جامعه را مرتفع خواهد کرد.
رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس استحمام با آب گرم، مصرف نوشیدنی های گرم، مصرف میوه و سبزیجات تازه و غذاهای گرم و تازه را عواملی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا دانست و گفت: بر خلاف تصورات قبلی این ویروس از افرادی که دارای علائم ظاهری نیستند به افراد سالم منتقل نمی شود.
باشتی با تاکید بر لزوم رعایت بهداشت فردی  و اهمیت قرنطینه خانگی گفت: ویروس کرونا از راه پوست سالم به انسان منتقل نمی شود، اما باید از تماس مستقیم دست های آلوده با ناحیه  «T» صورت یعنی پیشانی، چشمها، لب و دهان پرهیز کرد.
وی با بیان اینکه بهترین روش مقابله با این ویروس شستشوی مداوم دست و صورت با آب گرم و صابون است گفت: این ویروس در سطوح پارچه‌ای ۶ تا ۱۲ ساعت، سطوح فلزی ۱۰ تا ۲۰ ساعت و سطوح استیل تا ۲۰ روز زنده می ماند. 
این استاد دانشگاه با بیان اینکه ویروس کرونا در دمای فیریز تا چند سال زنده می ماند گفت: کرونا ویروس در دمای یخچال تا سه روز زنده می ماند و در محیط های خانگی بهترین روش برای ضدعفونی شستشو ضدعفونی سطوح با آب گرم و شوینده های خانگی است.
رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس کفش را عامل مهم انتقال ویروس از محیط بیرون به خانه دانست و گفت: یکی از توصیه‌های ما بیرون گذاشتن کفش ها و پهن کردن لباس ها در معرض نور آفتاب یا روی رادیاتورهای خانگی است.
باشتی ورود ویروس به معده را نگران کننده ندانست و گفت: آنزیم های معده و دستگاه گوارش ویروس کرونا را از پای در می آورد، اما نگرانی ها متوجه ورود این ویروس به دستگاه تنفسی و مشخصاً ریه هاست. 
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه تعطیل شدن باشگاه های ورزشی منوط به صدور دستورالعمل صادره از سوی وزارت ورزش و جوانان و در برخی موارد فدراسیون‌های ورزشی افزود: فارس نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به محض صدور این دستورالعمل اماکن ورزشی این  تعطیل اعلام شده است.
این فوق تخصص جراحی زانو و آسیب‌های ورزشی گفت:بر اساس این دستورالعمل دوره تعطیلی باشگاه‌ها در فارس ده روزه بوده است اما در صورت لزوم این مدت تمدید خواهد شد. باشتی استرس را عامل مهمی در ابتلا به این ویروس دانست و با بیان اینکه ریشه استرس در عدم آگاهی و اطلاع رسانی دقیق  است افزود: وجود استرس و ترشح هورمون های ناشی از بروز آن در بدن مقاومت بدن را در مواجه با بیماری ها کاهش می دهد و از این رو استرس و عدم رعایت بهداشت روانی در این شرایط می‌تواند زمینه ابتلا به این بیماری را بین شهروندان افزایش دهد.
رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان فارس با تاکید بر اهمیت فرهنگ شهروندی مردم فارس و شیراز در مواجهه با این ویروس در نقش شهروندان در کنترل آن در این استان تاکید کرد و گفت: افراد مسن و افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند بیش از دیگران در معرض ابتلا به ویروس قرار دارند.
باشتی ضمن تاکید بر لزوم حفظ آرامش و خونسردی و انجام امور روزانه به صورت معمول با رعایت موازین بهداشتی و به حداقل رساندن سفرهای غیر ضروری درون و برون شهری گفت :ورزش در محیط های باز با رعایت فاصله حداقل یک و نیم متر با افراد مشکوک به ابتلا و پرهیز از تشکیل تجمع های شلوغ می تواند عامل مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن باشد. وی با بیان اینکه ورزشکاران المپیکی ملی‌پوش از دستورالعمل تعطیلی مراکز ورزشی مستثنی هستند گفت: به دیگر ورزشکاران نیز توصیه می‌شود در این شرایط از انجام ورزش‌های سنگین پرهیز کنند. باشتی افزود:در دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی به مورد خاصی در خصوص استفاده از ویتامین و مکمل های مشخصی برای مقابله با این ویروس اشاره نشده اما استفاده از زینک و ویتامین های گروه Dمی‌تواند مقاومت بدن را در مقابل با بیماری‌های مختلف افزایش دهد.
انتهای پیام /  101
631 کلیک ها  آخرین ویرایش در چهارشنبه, 14 اسفند 1398 14:15
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا