• رییس کمیته کشوری کاشت حلزون گوش:

بهترین زمان برای درمان به‌موقع کم‌شنوایی، زیر سه سال است

بهترین زمان برای درمان به‌موقع کم‌شنوایی، زیر سه سال است
   

راستین آنلاین:رییس کمیته کشوری کاشت حلزون گوش گفت: با کاشت حلزون شنوایی، فرد ناشنوا وارد دنیای ارتباط می‌شود و در هزینه‌های سنگینی که این معلولیت به جامعه تحمیل می‌کند، صرفه‌جویی می‌شود.


سیدبصیر هاشمی روز پنجشنبه در نشست خبری شمشین کنگره بین‌المللی کاشت حلزون شنوایی و علوم وابسته که در سالن اجتماعات مجتمع مطبوعاتی اصفهان برگزار شد، گفت: شیوع نسبتاً بالای ازدواج‌های فامیلی در برخی از مناطق کشور باعث شده است تا برآوردهای کلی حاکی از بالابودن موارد جدید ناشنوایی و کم‌شنوایی مادرزادی در کشور باشد.
وی آمار ناشنوایی و کم‌شنوایی مادرزادی در ایران را زیاد دانست و گفت: در هر یکهزار تولد حدود پنج تا شش نوزاد از درجات مختلف کم‌شنوایی برخوردارند که از این تعداد یک نفر از آنها به کاشت حلزون شنوایی نیازمند است.
وی بر اهمیت سرعت عمل در غربالگری نوزادان تازه متولد شده و پیگیری روند درمان آنها توسط خانواده‌ها تاکید کرد و گفت: بهترین زمان برای درمان به‌موقع کم‌شنوایی، زیر سه سال و حداکثر زیر پنج سال است و درمان نکردن به موقع کم‌شنوایی می‌تواند مشکلاتی در رشد مهارت‌های گفتاری و زبان کودکان به وجود آورد.
استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شیراز به تامین هزینه پروتز مورد نیاز برای کاشت حلزون شنوایی توسط هیات امنای ارزی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی نیز اشاره کرد و گفت: پرداخت قسمت عمده هزینه‌های توانبخشی این عمل توسط بهزیستی و موسسات خیریه به خانواده‌های نیازمند صورت می‌گیرد و در زمان حاضر هیچ کودک ناشنوا و کم‌شنوایی به‌دلیل مالی از کاشت حلزون شنوایی محروم نیست.
رییس کمیته کشوری کاشت حلزون گوش، محدودیت ارزی برای تامین پروتز را مهمترین مشکل در این زمینه قلمداد و اضافه کرد: در حالی که نیاز کشور حدود 2 هزار پروتز در سال است، سالانه تنها برای حدود یکهزار پروتز توسط هیات امنای ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارز تخصیص داده می‌شود که امید است با توجه به اهمیت صرف هزینه در این مورد، رقم مزبور در سال‌های آینده افزایش یابد.
وی ادامه داد: 11 مرکز فعال در زمینه کاشت حلزون گوش در سراسر کشور وجود دارد که از این تعداد چهار مرکز در تهران و هفت مرکز دیگر در شهرستان‌ها مستقرند که با بالاترین استانداردهای بین‌المللی به ارائه خدمت به هم‌میهنان مشغول هستند.
 وی افزود: با توجه به سابقه ۲۷ ساله کاشت حلزون شنوایی در کشور، متخصصان ایرانی پیشرفت خوبی در مقایسه با کشورهای مطرح در این حوزه داشته‌اند و می‌توانند در زمینه گردشگری سلامت، خدمات کاشت حلزون شنوایی را در سطح بین‌المللی ارائه دهند و در این راستا مذاکراتی هم با فعالان حوزه سلامت کشور لبنان انجام شده است.
هاشمی از انجام موفقیت‌آمیز حدود 11 هزار عمل جراحی کاشت حلزون شنوایی در ایران خبر داد و گفت: در ژاپن که پنج سال زودتر از کشور ما وارد این حوزه شده و از  جمعیت بیشتری برخوردار است نیز در همین حدود عمل کاشت حلزون شنوایی صورت گرفته است.  
وی قدمت تاریخی اصفهان و توانایی مرکز کاشت حلزون شنوایی این شهر را از دلایل انتخاب آن برای برگزاری شمشین کنگره بین‌المللی کاشت حلزون شنوایی و علوم وابسته برشمرد و پیش بینی کرد: 30 تا 40 پزشک مطرح و متخصص خارجی در این کنگره بین المللی شرکت کنند و به تبادل تجربیات خود با همکاران داخلی بپردازند.
 رییس کنگره کاشت حلزون شنوایی و علوم وابسته گفت: کنگره‌های اول تا سوم در تهران و کنگره‌های چهارم و پنجم هم به ترتیب در شیراز و مشهد برگزار شد و کنگره ششم نیز روزهای هفتم، هشتم و نهم خرداد سال آینده در شهر تاریخی اصفهان برگزار می‌شود.
شنوایی، کانال اصلی یادگیری و ارتباطات انسانی است و بدون آن محدودیت‌ زیادی برای فرد ناشنوا و یا کم‌شنوا ایجاد می‌شود. به عقیده کارشناسان، امروزه با تولد هر کودک ناشنوا یا کم‌شنوا در کشور۲۵۰ میلیون تومان هزینه ایجاد می‌شود که این غیر از هزینه‌های‌ ناهنجاری‌های اجتماعی ناشی از این عارضه است.
سالانه حدود یکهزار و ۵۰۰ کودک ناشنوا در کشور متولد می‌شوند که با کاشت حلزون شنوایی می‌توانند شنوایی کامل خود را بازیابند. پروتز کاشت حلزونی شنوایی، ابزاری الکترونیکی است که از طریق جراحی در گوش داخلی قرار می‌گیرد و احساس شنیدن صدا در افراد ناشنوا یا کم‌شنوای عمیق را فراهم می‌کند.
شمشین کنگره بین‌المللی کاشت حلزون شنوایی و علوم وابسته از هفتم تا نهم خرداد ۱۳۹۹ در اصفهان برگزار می‌شود و تیم‌های اجرایی و علمی آن مشخص شده‌اند و روند پذیرش مقالات این نشست نیز از ابتدای آبان آغاز شده است.
این کنگره دارای حداکثر امتیاز بازآموزی برای متخصصان گوش،حلق و بینی، مغز و اعصاب، کودکان، پزشکان عمومی، فوق تخصص اعصاب کودکان، نوزادان، دانش‌آموختگان شنوایی سنجی، گفتار درمانی، کاردرمانی و روانشناسی کودکان استثنایی است.
زمان ارسال مقالات به دبیرخانه این کنگره از اول آبان آغاز شده است و تا اول اسفند نیز ادامه دارد.
انتهای پیام /  101
354 کلیک ها  آخرین ویرایش در جمعه, 15 آذر 1398 18:52
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا