ریشه های اجتماعی اتفاقات آبان ماه باید مورد بررسی قرار گیرد

ریشه های اجتماعی اتفاقات آبان ماه باید مورد بررسی قرار گیرد
   

راستین آنلاین:مدیر کل ورزش و جوانان فارس که در مراسم افتتاحیه زمین چمن مینی فوتبال شهرک سعدی سخن می گفت بایاد کردن از مرحوم عزت الله فهندژ سعدی و همه کسانیکه که در این محله ی شیراز در راستای خدمت رسانی به  جوانان گام بر می دارند گفت:در کنار تمام بررسی های امنیتی و قضایی اتفاقات آبان ماه، باید ازمنظر اجتماعی نیز این اتفاقات مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه حساب مردم با آن عده از افرادی که درآن یکی دو روز خاص اقدام به تخریب اموال عمومی کردند جداست افزود:اینکه بین مردم ،بعضا نوجوانان  و جوانان نیز حضور داشتند جای تحلیل و بررسی دارد.
دبیر ستاد ساماندهی امور جوانان شیوع افسردگی بین نسل جوان را یک هشدار جدی دانست و با بی ارتباط ندانستن شیوع این پدیده با حضور برخی نوجوانان  و جوانان در بین معترضین تجمعات آبان ماه گفت:چگونه توقع داریم در محلاتی که حتی یک سانتی متر سرانه ورزشی نداریم و نتوانسته ایم مبلمان شهری را بر اساس خواست و نیاز مردم طراحی و اجرا کنیم ،جوانانمان به دنبال تخلیه انرژی خود در کوچه و خیابان نباشند؟
کامیاب افزود:با رشد شتابان ماشینی شدن زندگی ها و هوشمندشدن شهر، توجه به انسان که صاحب و مالک فضاهاي شهري است کم رنگ شده است و متاسفانه آن چنان که ضرورت دارد به مهم ترين نياز شهروندان يعني نشاط و سرزندگي در فضاي شهري توجهي نشده است.
وی با طرح این سوال که  در محلاتی نظیرمنطقه مهدی آباد، شاپور جان ،کرونی و... که هم در بخش مرکزی شهر شیراز قراردارند و هم در حاشیه کمربندی این شهر هستند چه الگویی برای ایجاد شادی و نشاط جوانان و شهروندان و تخیله انرژی آنها ارائه و اجرا شده است افزود:متاسفانه آنچه در دو دهه اخیر در شهر شیراز اتفاق افتاده توسعه شتاب دارانبوه سازی در نقاط مختلف شهر ،بدون توجه به مولفه اصلی شهر یعنی نیاز های شهروندان است.
کامیاب نبود زیرساخت های ایجاد شادی و نشاط و ورزش کردن که به اعتقاد او یکی از راه های ایجاد نشاط در جامعه به حساب می آید را منحصر به محلات جنوب و شرق شیراز ندانست و افزود:سئوال من این است که در امکانی از شهر که از گذشته تا کنون  تراکم فروشی شده تا شهر اداره شود،مردم برای ورزش و فعالیت بدنی باید به کجا مراجعه کنند؟
وی تصمیم گیری برای شهر بدون در نظر گرفتن نیاز هایی نظیر تامین زیر ساخت های ورزشی را منتج به ایجاد فضا و شرایط برای آسیب پذیر شدن نسل و جوان و محلات دانست و گفت:طی 5 سال گذشته بیش از 300 زمین چمن فوتبال در نقاط مختلف استان ساخته شده است،اما متاسفانه سهم شهرستان شیرازاز این تعداد تنها حدود 10 زمین بوده است.
مدیر کل ورزش  جوانان فارس با بیان اینکه از اعتبار 200 میلیارد تومانی ورزش استان در طول یک سال  کمترین سهم به شیراز تعلق می گیردافزود:در حالیکه سرانه ورزشی برخی شهرستان ها در طول 5  سال گذشته به بیش از یک متر رسیده است اما متاسفانه سرانه ورزش در شهر شیراز هنوز هم زیر 50سانتی متر است.
کامیاب با بیان اینکه عاجزانه از شورای اسلامی شهر و سازمان هایی که به هر نحو صاحب زمین محسوب می شوند می خواهد تا در خصوص اختصاص زمین جهت ساخت اماکن ورزشی در کلان شهر شیراز با اداره کل ورزش و جوانان همکاری کنند افزود:واقعیت این است که در شرایطی قرار گرفته ایم که ما پول داریم و زمین نداریم وبرخی از دستگاه ها زمین دارند و اعتبار ندارند!
وی بهره مندی شهروندان از حداقل های ورزشی را یک حق برای مردم دانست و با تاکید بر لزوم توجه به هشدارهایی که درخصوص فقدان سرانه ورزشی در شهر شیراز می دهد افزود:نمی شود مدیر کل ورزش و جوانان استانی با 5  میلیون نفر جمعیت و مرکزیتی با جمعیتی بیش از 1میلیون دویست نفر را به صحن علنی شورا دعوت کرد و انتظار داشت تمام مسائل مربوط به جوانان و ورزش یک کلان شهر را در مدت زمان ده دقیقه مورد نقد و بررسی قرارداد.
مدیر کل ورزش و جوانان فارس در بخش دیگری ازصحبت هایش با اشاره به آسیب دیدن مجوعه ورزشی شهدای سعدی در جریان سیل فروردین ماه گذشته  افزود: اعتبارجبران خسارت های ناشی از این سیل 100 درصد تخصیص یافته از همین رو تلاش می کنیم تا در فرصتی کوتاه با ترمیم یکی از زمین چمن های بزرگ این مجموعه شرایط برگزاری مسابقات رسمی فوتبال در مجموعه ورزشی شهدای سعدی را نیز فراهم سازیم.
انتهای پیام /  101
272 کلیک ها  آخرین ویرایش در شنبه, 09 آذر 1398 17:54
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا