• عضو شورای اسلامی شهر شیراز:

تغییر درنظام سلامت ضروری است

لیلا دودمان
لیلا دودمان  
تغییر درنظام سلامت ضروری است لیلا دودمان

راستین آنلاین:عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: تغییر در نظام سلامت با هدف ارائه خدمات متقابل بهتر به شهروندان و کادر درمانی همچون پرستاران ضروری است.

لیلا دودمان در دیدار با اعضای نظام پرستاری استان فارس گفت: تحقیقات نشان داده  که حرفه پرستاري در ايران از اهميت قابل توجهي برخوردار نيست.

وی ادامه داد: بيشتر پرستاران در بيمارستان‌‌ها، مراقبت‌‌هاي پرستاري را در سطح دوم پيشگيري به بيماران ارايه مي ‌کنند و فعاليت آنان در ساير سطوح پيشگيري و ساير محيط‌‌هاي ارايه خدمات در جامعه، بسيار محدود است.

به اعتقاداین عضوکمیسیون فرهنگی شورای اسلامی عدم آگاهي از توانمندي‌‌هاي پرستاري باعث حضور بسيار کم پرستاران در مراکز ارايه ‌دهنده خدمات در جامعه شده است.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: از آنجايي که در کشور ايران نيز همانند ساير کشورهاي پيشرفته تغيير در سيستم مراقبت بهداشتي ضروري است و به ‌دنبال آن جايگاه پرستاري نيز تغيير خواهد کرد.

وی افزود: تلاش دست اندرکاران و مسوولان پرستاري برای ارتقا و تبيين جايگاه پرستاري در سيستم ارايه خدمات سلامتي در ايران و آماده کردن حرفه پرستاري براي ارايه خدمت در سطح جامعه ضروري به نظر مي ‌رسد.

دودمان خاطرنشان کرد: سیستم پرستاری باید و شایسته است چنان ارتقا یابد که پاسخگوي  نيازهاي بهداشتي درماني افراد جامعه و ارايه خدمت در محيط‌‌هاي مختلف جامعه مانند مدارس، صنايع، مراکز بهداشتي درماني و غيره، باشد.

وی از پرستاران به عنوان یکی از ارکان مهم نظام سلامت در جامعه یاد کرد و گفت: ارتقا جایگاه آنان می‌تواند هم انگیزه آنان را در کار افزایش دهد و هم جامعه در مسیری حرکت خواهد کرد مطالبات به حق آنان را پاسخگو باشد.

در این دیدار مباحثی همچون کمبود نیروی انسانی در بیمارستان‌ها، اضافه کار اجباری، تبعیض در نظام طرح تحول سلامت علیه پرستاران، تهدید سلامتی پرستاران بدلیل نزدیکی به بیماران عفونی، عدم وجود امکانات رفاهی و تفریحی برای سلامتی روحی و جسمی پرستاران، بی توجهی به قانون مشاغل سخت برای پرستاران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در پایان این دیدار مقرر شد جلسه ویژه رفع مشکلات پرستاران با دکتر علی بهادر رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار و در راستای رفع مشکلات پرستاران در حوزه امور روبنایی و زیر بنایی با متولیان امر برنامه‌های عملیاتی در نظر گرفته شود.

انتهای پیام /  101
631 کلیک ها  آخرین ویرایش در جمعه, 23 آذر 1397 11:38
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا