مطرح شدن یک مصوبه قدیمی در شورای شهرشیراز/دوباره باغ جنت دوباره رهپویان وصال

مطرح شدن یک مصوبه قدیمی در شورای شهرشیراز/دوباره باغ جنت دوباره رهپویان وصال
باغ جنت

راستین آنلاین:مطرح شدن دوباره یک مصوبه جلسه غیر علنی شورای اسلامی شهر شیرازدردور قبل ،در یکی از کمیسیون های این شوراتوجه افکارعمومی را باردیگر به سوی آن معطوف کرده است.

موضوع واگذاری 2 هزار متر از باغ جنت،به یک تشکل مذهبی موضوعی است که درمرداد 1394 با حاشیه های فراوانی در شورای شهر شیراز تصویب شدو درابتدای مطرح شدن آن نیز واکنش های متفاوتی را دراین شهر به دنبال داشت.

مخالفت شهروندان شیرازی با واگذاری بخش قابل توجهی از یک پارک زیبا در منظقه ای با کمبود فضای سبز عمومی باعث شد تا در فضای مجازی کمپینی درمخالفت با این مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز تشکیل شود.

شهرداری مجری مصوبات شورا است

شهرداروقت شیراز در آن زمان و درپاسخ به سئوال خبرنگارایسنا که از او پرسید « آیا واگذاری پارک به عنوان بیت المال به یک تشکل مذهبی قانونی است یا خیر و یا اینکه شورای شهر و اعضای آن می‌توانند به هر دلیل، بیت‌المال را ببخشند؟»گفت:

این موضوع ابتدا باید از شورا و فرمانداری سئوال شود، شهرداری مجری مصوبات شورای شهر است.

علی‌رضا پاک‌فطرت در عین حال معتقد بود  که این اقدام بیشتر منافع شهر را در بر دارد چرا که به اعتقاد او تشکل مورد نظر یکی از تاثیرگذارترین سازمان‌های مردم‌نهاد موجود در شیراز است که توانسته است  بالغ بر 20 هزار جوان، را دراین شهرهدایت کند.

البته شهردار وقت شیراز که در این مصاحبه نتوانسته بود میل و رغبت خود را به اجرایی شدن این مصوبه پنهان کند مدعی بود قرارنیست سازه و ساختمان  این تشکل مذهبی با قطع کردن درخت های پارک جنت ساخته شود.

وی معتقد بود که واگذاری زمین مورد نظر، در قسمت فضای سبز پارک نبوده و محدوده مدنظر شورا، قسمتی فاقد درخت است، که زمین آن در تملک شهرداری باقی خواهد ماند و شهرداری خود را مجاز به دخالت در طراحی نقشه و نوع سازه‌های مورد استفاده می‌داند.

شهردار آن زمان شهرشیراز البته این راهم گفته بود که «آنچه که در ذهن ما هست، ایجاد یک فضایی با معماری مناسب، که کاربری‌های چندگانه داشته باشد، حتی در بحث بدافند غیرعامل نیز بتوان از آن بهره‌برد.»

 

کاری نداریم که چند نفردرفضای مجازی مخالفت کنند

درحالیکه حیدرعالیشوندی، فرماندار شیراز معتقد است پارک‌ها و بوستان‌ها، مالکیت عمومی داشته و قابل واگذاری نیست،مدیرکانون رهپویان وصال درآن سال و درواکنش به مخالفت تعدادی از اعضای شورای شهر و واکنش مردم شیرازبه واگذاری بخشی از این باغ تاریخی به این تشکل مذهبی گفت:« کاری نداریم، 30 نفر، 50 نفر، 150 نفر، 1500 نفر در فضای مجازی مخالفت کنند، شیراز دو سه میلیون جمعیت دارد. بهرحال ما هر کاری در شیراز می کنیم، یک عده مخالفند، یک عده موافق. ولی دلیلی که آنها در فضای مجازی برای مخالفت می آورند این است که آنجا محل نشاط و شادی است. ما می گوییم در 45 هکتار نشاط و شادی کنید، ما هم داریم کار مذهبی و فرهنگی می کنیم، ما هم دنبال نشاط و شادی هستیم و مطمئن باشند که مزاحمتی برای همدیگر ایجاد نخواهیم کرد.

ضمن اینکه مگر تمام شهر شیراز را یک عده خاصی خریده اند که قبضه شان باشد؟! مثلاً این جمعیتی که ما داریم نشاط و شادی نمی خواهد؟! برادرها و خواهرهای منتقد قبول کنند یک قشری هم هستند که الان جای نشاط و شادی ندارند، حالا اینکه به بهانه حضور ما، یک مقدار امنیت اخلاقی باغ جنت بالا برود که قشرهای معتقدتر هم بتوانند نشاط و شادی داشته باشند، مگر اشکال دارد؟!

چمران را داریم، همه جا برای این مدل نشاط و شادی ای که شما می گویید، داریم، تکه ای از 45 هکتار باغ قرار است یک مجتمع فرهنگی بزنیم. اسم حسینیه هم روی آن نمی گذاریم که معذوریت کف زدن و جشن گرفتن نداشته باشیم.

کسی مخالفت دارد قانونی اعلام کند. ما قانونی اقدام کردیم، این ها هم قانونی اقدام کنند. می گویند این شورای شهر به شما داده، شورای شهر بعدی از شما می گیرد، آن هم قانونی است. بگذارید بعدی بیاید، اصلا ببینیم می خواهد از ما بگیرد یا نه! دو روز دنیاست دیگر، بگیرند، نگیرند، بدهند، ندهند! اصلا برای ما مهم نیست! اینجا را بگیرند یا نگیرند! باغ جنت را بدهند یا ندهند! مستمع ما این مدلی نیست که در فضای مجازی کامنت بگذارد، عربده بکشد و بگوید حق ما را بدهید! چه حقی؟! ما در دنیا حقی غیر از زندگی کردن برای رسیدن به سعادت نداریم، بقیه اش مال خداست. داد، داد. نداد هم، نداد!»

حالا با گذشت حدود سه سال از تصویب آن مصوبه ، بروز واکنش های متفاوت در بین شهروندان شیرازی و رد آن توسط فرمانداری شیراز که به انصراف این تشکل مذهبی از دریافت زمین منجر شد،بازهم بحث واگذاری زمین در باغ جنت به تشکل مذهبی رهپویان وصال داغ شده است.

درخواست دوباره این تشکل مذهبی برای دراختیار قرارگرفتن 2هزار مترزمین درباغ جنت ، درکمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی این شهر در حالی مطرح شده است که رئیس این کمیسیون در جلسه حضور نداشته است.

درخواستی که با واکنش نائب رئیس شورای شهر شیراز نیز مواجه شده است.

ابراهیم صبوری درصفحه شخصی خود درفضای مجازی دراین خصوص نوشته است:

«بی تعارف می گویم که شورای اسلامی شهر شیرازباتغییر کاربری فضای عمومی مثل پارک ها باهربهانه ای مخالف است»

صبوری برای شفاف سازی در این پیام کوتاه خود با استفاده از هشتگ باغ جنت و رهپویان وصال به مخاطبان خود کد داده و موضع خود را دراین خصوص رسما اعلام کرده است.

IMG 20180718 WA0054

البته صبوری دراظهارنظردیگری در همین صفحه نیزگفته است«حیات تشکل های مردم نهاد،به ويژه تشکل های مذهبی با اعتبارات دولتی وعمومی به خطر می افتد!همت خیران را برای تامین زمین و هزینه ی ساخت مجموعه های مذهبی ویژه تشکل های مردمی فرامی خوانیم!»

صبوری درپایان این پست نیز از هشتگ باغ جنت و رهپویان وصال استفاده کرده است.

حالا باید منتظر ماند ودید که دیگر اعضای شورای شهر شیراز در خصوص  مطرح شدن دوباره این موصوبه شورای شهر درروزی که کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر شیرازرای به حمایت از بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس داد چه خواهد بود؟

1219 کلیک ها  سه شنبه, 26 تیر 1397 07:45
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا