از ماجرای تجاوز به دختران ایرانشهری چه می دانید؟

راستین آنلاین:جمعه هفته گذشته بود که امام جمعه اهل سنت ایرانشهر از تریبون نمازعیدفطر خبرتجاوز به دختران ایرانشهری را مطرح و خطاب به برخی افراد حاضردرصف این نماز گفت:متجاوزین بچه های برخی از شما ها هستند که در صف همین نماز نشسته اید!

مولوی طیب ملازهی پس از آن در مصاحبه با (ایلنا) گفت:منبع صحبتی که در نماز عید فطر ایرانشهر داشته‌ام، اولیای یکی از دختران آسیب‌دیده بود که با حجمی از نگرانی و اضطراب از بنده خواست این موضوع را به گوش مسئولان برسانم تا پیگیری شود و از تکرار این اتفاق جلوگیری شود.

وی افزود: خوشبختانه ابتدای امر یک نفر از عاملان این موضوع دستگیر شده و طبق گفته شورای تامین و اعلام نیروی انتظامی موضوع در دست بررسی و دستگیری دیگر حلقه‌های آن در دست انجام است.

 مولوی طیب ملازهی درباره تعداد قربانیان تجاوز در ایرانشهر گفت: طبق اطلاعاتی که تا قبل از نماز عید فطر از طریق خانواده‌ها و اطلاعات انتظامی به بنده رسیده تعداد قربانیان تجاوز در ایرانشهر در چندماه اخیر 41 نفر است.

وی متذکر شد: آخرین آماری که اداره آگاهی ایرانشهر براساس اعترافات فرد دستگیر شده به خانواده یکی از قربانیان داده حکایت از قربانی شدن 41 دختر ایرانشهری دارد.

 مولوی طیب ملازهی درباره دلایل این اتفاق در شهر ایرانشهر گفت: عوامل زیادی می‌تواند سبب رخ دادن چنین ناهنجاری‌های اجتماعی در ایرانشهر باشد که یکی از آنها مهاجر بودن این شهرستان به‌دلیل موقعیت تجاری آن است که این موضوع باعث شده افراد زیادی از نقاط مختلف با افکار و تربیت‌های متفاوت در این شهرستان زندگی کنند.

وی  خاطرنشان کرد: هجمه‌های فرهنگی که دشمنان ایران و دین علیه این مردم انجام می‌دهند باعث می‌شود عده‌ای با بی‌خردی دست به انجام چنین کارهایی بزنند و دختران این شهرستان مذهبی و سنتی را در گرداب ندانم کاری‌های خود فرو ببرند و جامعه را از اخلاقیات تهی کنند.

مولوی طیب ملازهی ادامه داد: فرد دستگیر شده سرمایه‌دار و غنی است. متاسفانه عده‌ای زور دارند و عده‌ای هم زر و پول دارند و گاهی همراه شدن این دو گروه با هم سبب رخ دادن اتفاقاتی مانند تجاوز به دختران در ایرانشهر می‌شود.

تایید حرف امام جمعه

اما روز دوشنبه ۲۸ خرداد طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز با تأیید اظهارات امام جمعه ایرانشهر، درباره تجاوز به گروهی از دختران در ایرانشهر گفت :که پیگیری‌های او از «منابع غیررسمی»، نشان می‌دهد فرد بازداشت‌شده در این پرونده «از پایگاه قدرت و مالی برخوردار است.»

وی با حمایت از اعلام موضوع از سوی امام جمعه ایرانشهر اظهار داشت: «در جامعه ما به دلیل ملاحظات فرهنگی موجود، عموما زنان از بازگو کردن این موضوع به مراجع قضایی و حتی خانواده هایشان خودداری می کنند. البته ابعاد ماجرا دقیق و مشخص نیست و ما پیگیری می کنیم و روز سه شنبه در صحن علنی آن را مطرح خواهیم کرد. امیدواریم نماینده ایرانشهر نیز در جلسه حاضر باشند و توضیحات لازم را ارائه کنند.»

تکذیبه دادستان ها

درشرایطی که رسانه ای شدن این جنایت هولناک واکنش های بسیاری را به دنبال داشته است ، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفته تجاوز به ۴۱ دختر و زن در شهرستان ایرانشهر تا این لحظه تکذیب می‌شود زیرا تاکنون تنها سه نفر شاکی خصوصی برای این موضوع به دادسرا مراجعه کرده‌اند.

علی موحدی راد گفت: «دادستانی قبل از اینکه این موضوع در نمازجمعه اهل سنت مطرح شود به آن ورود کرده و بر اساس شکایتی که از قبل مطرح شده دستور شناسایی و دستگیری متهمان را صادر کرده و یک متهم هم پنجشنبه دستگیر شده است.»

به گفته دادستان زاهدان، تاکنون سه نفر تحت عنوان آدم ربایی و تجاوز به عنف شکایت کرده اند اما اتهامات مطرح شده از سوی آنان مربوط به یکی دو روز اخیر نبوده است. موحدی راد گفته یکی از زنان دی سال گذشته، و دیگری اردیبهشت و سومین زن در خرداد مورد تجاوز قرار گرفته است و از سه شاکی یادشده، فقط یک نفر حاضر به انجام معاینات پزشکی در پزشکی قانونی شده است.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفته است : «متهمان بر اساس اظهارات شکایت چهار نفر هستند که یکی از آنان که مالک خودرو و جزو عوامل اصلی بوده دستگیر و سه نفر دیگر نیز شناسایی و دستور دستگیری آنان صادر شده است.»

رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان هم پیش‌ از این گفته بود ادعایی که در نماز جمعه ایرانشهر و تعداد افرادی که به آنها تجاوز شده اعلام شده مورد تایید دادگستری نیست. او گفته: «تاکنون ۳ نفر در خصوص موضوع آدم‌ربایی و تجاوز دختران در ایرانشهر شکایت کرده‌اند که در این رابطه یک متهم دستگیر شده است.»

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی به خبرگزاری ایسنا گفه است : «نمی‌توان به طور صریح و قاطعانه اظهار نظر کرد که موضوع چه بوده است. ممکن است برخی از این افراد از قبل ارتباطاتی با هم داشته‌اند که بعداً به اختلاف برخورد کردند و منتهی به شکایت شده و ممکن است برخی موارد هم تجاوز به عنف باشد که این موضوعات باید بررسی شود.»

حمیدی تصریح کرده است : «ممکن است ارتباطاتی که بین پسران و دختران بر اساس وعده ازدواج صورت گرفته باشد و اینها حدسیاتی است که در حال پیگیری آنها هستیم و شکاتی که تا به حال مراجعه کردند به پزشکی قانونی معرفی شده‌اند.»

پس از این تکذیبیه مطلب:دادستان کل کشور نیزبا تکذیب خبر تجاوز به دختران ایرانشهر از تعقیب عامل انتشار این ادعا خبر داد.

محمد جعفر منتظری گفت: «مطابق اعلام مقامات قضایی محلی و دادستانی مرکز استان سیستان و بلوچستان و بررسی‌هایی که بنده به عمل آوردم موضوع به این ترتیبی که مطرح شده تکذیب می‌گردد.»

دادستان کل کشور نیز به  شکایت تنها سه نفر از قربانیان اشاره کرد و گفت:باید دیدکه موضوع در چه حدی و به چه کیفیتی بوده است.

منتظری تصریح کرد: «یک فرد از حضور در جمعی سواستفاده کرده یک خبر دروغین و جعلی را بدون بررسی صحت و سقم آن منتشر کردو حیثیت و آبروی خانواده‌ها را مورد هجمه قرار داده است.»

دستور وزیر کشور به استاندار

در عین حال وزیر کشور به استاندار سیستان و بلوچستان مأموریت داده است تا ماجرای این تجاوز را پیگیری کند.

عبدالرضا رحمانی فضلی به سید دانیال محبی دستور داده به موازات اقدامات و پیگری‌های لازم مراجع قضایی در ماجرای تجاوز به دختران ایرانشهر، گزارش دقیقی از ابعاد این اتفاق تهیه و در اختیار مردم استان قرار گیرد.

به نظر می رسد اینکه تعداد قربانیان این فاجعه 3 نفر باشند یا 41 نفر از عمق فاجعه نمی کاهد!

اکنون  مردم در شهرستان ایرانشهر احساس ناامنی اجتماعی می‌کنند چرا که با انتشار خبرهای این‌چنینی شوک روانی به جامعه وارد می‌شود.

باید ابعاد مختلف مسئله تجاوز به دختران ایرانشهری مورد بررسی قرار گیرد و مقامات قضایی نظر نهایی خود را اعلام کنند. همچنین این اطمینان به خانواده‌های قربانیان داده شود که موضوع به صورت محرمانه پیگیری می‌شود و حمایت‌های لازم جسمی، اجتماعی و روانی از فرزندان آنان صورت می‌گیرد.

انتهای پیام /  101
3744 کلیک ها  سه شنبه, 29 خرداد 1397 11:27
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «راستین آنلاین» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

بالا