ساز معاونت فرهنگی شهرداری شیراز هنوز با شهرداراین شهر کوک نیست!

راستین آنلاین:لوفورجامعه‌شناس، روشن‌فکر و فیلسوف فرانسوی  براساس آنچه او حق  شهرمی خواند،معتقداست می بایست فضاهای شهری به شهروند اختصاص داده شود.

این درحالی است که شهرشیراز به‌رغم تمام دستاوردهای تمدنی، انسانی و توسعه‌ای که داشته‌است امروزه مملو از عدم تعادل‌های فضایی، اجتماعی و زیست محیطی است که تمام فعالیت‌های انسانی و کالبدی را تهدید می‌کند.

درچنین شهری وظیفه شهرداری که می خواهد با کمک شهروند فرهنگ‌مدار، شیراز را به عنوان یک شهر سبز پایدار معرفی کند کمی سخت به نظر می رسد.

توجه به رفتارهای نرم افزاری و اهمیت مسائل فرهنگی واقعیتی است که اسکندرپور می تواند با روشن کردن موتور محرکه آنها، خود را بیش از هر زمانی به تحقق شعارش نزدیک ببیند.

این در شرایطی است که تب جام جهانی درکشورما همچون سراسر دنیا بالا رفته است.با این تفاوت که ما همچون 31 کشور دیگر دنیا دربزرگترین و درعین حال مهمترین تورنمنت فوتبال دنیا سفیرانی داریم که چشم هایمان به ساق های آنها دوخته شده است.

ساق هایی که با هر ضربه آنها به توپ ضربان قلب 80 میلیون ایرانی به اوج می رسد .

هیجان فوتبال در ایران نیز همچون آن 31کشور دیگر به اوج خود رسیده است.شیراز نیز از این قایده مستثنی نیست و مردم این شهر بدور از رنگ ها و گرایش ها اینک درمستطیل سبز روسیه به 11 یوزی چشم می دوزند که قراراست غرورآفرین ترین لحظات این روزها را هدیه هیجان انگیز ترین دقایقشان کنند.

استفاده از فرصت های پیش آمده و تبدیل تهدیدها به فرصت یکی از مقوله هایی است که قطعا شهرداری که تجربه فرمانداری را درکارنامه خود داردبه خوبی به آن اشراف دارد.

تبدیل هیجان های مردم درجریان بازی های جام جهانی به شادی های هدفمند از یک سو و استفاده از این فرصت برای نزدیک کردن مردم و مسئولین با یکدیگر اتفاقی است که درجریان بازی نخست تیم ملی در جام جهانی در شهر شیراز به وقوع پیوست.

اما وظیفه ای که شاید خیلی ها انتظار انجام آن را از سوی معاونت فرهنگی شهرداری شیرازداشتند راسازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری این شهر انجام داد تا نشان دهد که هرکسی را بهر کاری ساخته اند.

این سازمان  با برنامه ریزی از پیش انجام شده اقدام به پخش  بازی تیم ملی فوتبال دربوستان آزادی کرد.

اقدامی که به اعتقاد بسیاری ،عاملی برای بسط شادی و کنترل هیجانات شهروندان شد.

سرپرست معاونت سیما و منظر شهری سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز پیش از این نیز گفته بود که ایجاد نشاط حداقلی و کاستن از انواع فشارهایی که در شرایط کنونی جامعه اقشار مختلف را تهدید می کند از اهداف برگزاری برنامه هایی برای حضور مردم در کنار هم است.

به اعتقاد پروین اینکه شهروندان شیرازی از نقاط مختلف شهر و با فرهنگ های متفاوت در برنامه ای مشترک کنار هم قرار بگیرند علاوه بر اینکه بر تقویت تعاملات اجتماعی می افزاید، با کاهش فشارهای روحی بسیاری ناهنجاری ها و جرایم در جامعه رخ نخواهد داد.

آنالیز ادبیات مسئولان این سازمان گرچه بارقه هایی از امید را دردل کسانیکه انسان محوری را اولویت اداره شهر شیراز می دانند روشن می کند،اما براین حقیقت نیز صحه می گذارد که ساز معاونت فرهنگی شهرداری شیراز هنوز با شهرداراین شهر کوک نیست!

شاید فضای سبز مجبور باشد حالا حالا ها جورمعاونت فرهنگی شهرداری را برای تحقق برنامه های حیدراسکندرپور بکشد!

IMG 20180616 WA0026

1155 کلیک ها  جمعه, 25 خرداد 1397 18:28
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا