داعش بازی در تهران صدای حاتمی کیا را هم درآورد/شلاق و زندان در انتظار داعشی های تهران؟

بازیگران به وقت شام درمجتمه تجاری کوروش
بازیگران به وقت شام درمجتمه تجاری کوروش  
داعش بازی در تهران صدای حاتمی کیا را هم درآورد/شلاق و زندان در انتظار داعشی های تهران؟ بازیگران به وقت شام درمجتمه تجاری کوروش

راستین آنلاین: در حالیکه واکنش ها به حضور بازیگران فیلم به وقت شام با شکل و شمایل داعشی ها در یک مرکز تجاری در تهران واکنش های زیادی را ه دنبال داشته است، کارگردان این فیلم نیز با انتشار یک پست در صفحه شخصی خود به خاطر ایجاد رعب و وحشت برای مردم توسط بازیگران این فیلم عذرخواهی کرد.

ابراهیم حاتمی کیا در این پست نوشته است بچه های گروه تبلیغاتی فیلم به وقت شام، من شاهد زحمات مومنانه و شبانه روزی شما در این چند ماه بودم. ولی این نمایش کوروش در شان به وقت شام نبود. خستگی دو ماه سفر به شهرهای ایران بر تن من ماند.

من تصورم آن بود که قرار است کسی به شکل ریش قرمز در فضای بیرونی کوروش به ایستد و مردم با اوعکس بیندازند نه اسبی و جمعی و نه فریادی، آن هم داخل مجتمع درمخیله ام نبود و من بی خبر بودم.

عزیزان آزرده خاطر در مجتمع کوروش اعم از مردم و کسبه محترم اگر دلی لرزید، اگر وحشت ایجاد شد برما ببخشید و حلالم کنید.

داستان حمله داعشیان به مجتمع تجاری کوروش چه بود؟

16 اردیبهشت و در حاشیه اکران فیلم« به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، در یکی از بزرگترین مراکز خرید پایتخت، ناگهان مردانی با نقاب و ساز و بند نظامی و پوشش جنگی، با سلاح گرم( کلاشینکف) با ایجاد رعب و وحشت فراوان در حالی وارد پاساژ شدند که با عربده های خود رعشه بر تن هر زن و مردی و پیر و جوانی می انداختند.

مردم حاضر در مجتمع تجاری کوروش ناگهان خود را در مقابل این مردان غول پیکر با لباس هایی عینا مثل اعضا داعش ISIS که با لهجه عربی فریاد می زدند دیدند، داعشی ها صندلی ها را به این سو و آن سو پرتاب می کردند و باعث لرزه بر تن حضار می شدند.

زنان شیون می زدند و کودکان از ترس رنگ باخته بودند. دقایقی گذشت تا مردم متوجه نمایشی بودن و تبلیغاتی بودن این حرکات شدند؛ اما مسئله ای که در این جا پیش می آید این است که طبق قانون مجازات ما ایجاد رعب و وحشت و خدشه بر امنیت و نظم عمومی، جرم محسوب شده و برای این عمل مجازات پیش بینی شده است.

 

در قانون اساسی جمهوری اسلامی، برای آحاد شهروندان حقوق مساوی قرار داده شده است و تفاوتی بین آن نیست که کنسرت یا مراسم شادی برگزار شود و امنیت جامعه به خطر افتد و یا اینکه برای تبلیغ فیلمی مردان مسلح به صورت داعش وارد یک محل عمومی شوند که زن و مرد و کودک و جوان و پیر در آن جا مشغول خرید و یا استراحت و تفریح هستند که البته وضعیت جامعه و تهدیدات خارجی و شرایط بی ثبات نیز می تواند عامل افزاینده ای در چنین اعمالی باشد.

 

ماده 618 قانون مجازات اسلامی به صراحت می گوید: هرکس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی گردد یا مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا یکسال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

 

به اعتقاد برخی وکلای دادگستری اعمال انجام شده در پاساژ کوروش دقیقا مصداق این ماده قانون مجازات اسلامی است. چون جرم در یک مکان عمومی اتفاق افتاده است، مسلما اگر پلیسی هم در آن جا حضور داشت که به نظر من باید حضور می داشت، باید با ارعاب کنندگان مردم و برهم زنندگان نظم عمومی جامعه برخورد قانونی می کرد.

به اعتقاد این عده کسانی که شرایط انجام این عملیات را در آن مکان فراهم آوردند به عنوان معاون جرم و آنانی که دستور انجام این عملیات را صادر کرده اند نیز به عنوان آمر جرم ارتکابی باید مورد تعقیب قرار گیرند.

در ماده 619 قانون مجازات اسلامی که درآن صراحتا گفته شده است که هرکس در اماکن عمومی یا معابر، متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین نمایند به حبس از 2 تا 6 ماه و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد؛ بنابراین انجام این اعمال می تواند شاکی خصوصی داشته باشد و هم پلیس به عنوان برخورد با یک عمل خلاف قانون، در ملا عام با اخلال کنندگان در نظم مقابله کند و نیز مدعی العموم می تواند به عنوان دفاع از حقوق مردم در جامعه و امنیت آنان خود نیز اقدامات قانونی برای تعقیب جرم انجام دهد.

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا این رفتار عجیب و غریب از سوی مدعی العوم پیگیری می شود یا خیر؟

انتهای پیام /  101
3450 کلیک ها  آخرین ویرایش در سه شنبه, 18 ارديبهشت 1397 17:14
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا