وزیر بهداشت: جان‌باختن اورژانسی‌ها حین ماموریت، "شهید خدمت" تلقی شود

وزیر بهداشت: جان‌باختن اورژانسی‌ها حین ماموریت، "شهید خدمت" تلقی شود سیدحسن هاشمی

راستین آنلاین: وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم کمک هلال احمر و بنیاد شهید برای توسعه خدمات توانبخشی، در عین حال "شهید خدمت" تلقی شدن آن دسته از نیروهای اورژانس که در حین ماموریت و خدمت‌رسانی جان خود را از دست می‌دهند را خواستار شد.

 دکتر سیدحسن هاشمی در نشست مشترک با نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: اگر بخواهیم یک دستگاه اجرایی یا نهاد را مقدس بدانیم، قطعا بنیاد شهید و امور ایثارگران است؛ چراکه خدمتگزار خانواده‌های شهدا و ادامه دهنده راه آنها است و برای همه مسئولان افتخار آمیز است که بتوانند در جهت حمایت از این نهاد، گامی بردارند.

وزیر بهداشت با بیان این که بنیاد شهید و امور ایثارگران توجه مناسبی به خدمات توانبخشی به عنوان حلقه چهارم زنجیره درمان دارد، افزود: خدمات توانبخشی، مغفول مانده و کمتر به آن توجه شده و خوشحالیم که مراکز توانبخشی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران در حال احداث است و با وجود مشکلات اعتباری، سرعت راه‌اندازی مراکز توانبخشی توسط بنیاد شهید، قابل قبول است.

وی افزود: امیدوارم مراکز توانبخشی ایجاد شده توسط بنیاد شهید به بیمارستان تبدیل شده و بخش بستری داشته باشد و در جهت ارتقای کیفیت خدمات موثر، به دانشکده‌های توانبخشی پیوند بخورند.

دکتر هاشمی ابراز امیدواری کرد که هلال احمر که از دوران گذشته با کمک مردم در حوزه درمان فعال بوده، در کنار بنیاد شهید، به ارائه خدمات مغفول مانده توانبخشی بپردازد.

وزیر بهداشت با بیان این که برای معلولیت‌های مختلف از جمله معلولیت‌های ارثی و ناشی از حوادث، هزینه‌های زیادی می‌شود، اما بخش عمده درمان این معلولیت‌ها که همان توانبخشی است، به اندازه کافی وجود ندارد و امکانات ما اندک است، افزود: اگر بتوانیم خدمات توانبخشی را سامان دهیم، تعداد زیادی از افرادی که تحت عمل‌های مختلف جراحی قرار می‌گیرند و مشکلاتی مانند عوارض مهره گردن و کمر و سکته‌های مغزی برای آنها به وجود می‌آید، می‌توانند به زندگی بازگردند.

هاشمی همچنین گفت: بنا نداریم در مشهد بدون هماهنگی با بنیاد شهید مرکز توانبخشی دایر کنیم و ترجیح می‌دهیم که متولیان متعدد ایجاد نکنیم.

وی افزود: هلال احمر و بنیاد شهید در حوزه توسعه خدمات توانبخشی کمک کنند و تعرفه این خدمات را نیز می‌توان مشخص کرد که در این صورت به نفع بیمه‌ها نیز می‌تواند باشد؛ چراکه موجب کاهش هزینه‌های دارویی و اعمال جراحی در دراز مدت می‌شود. وزارت بهداشت آمادگی دارد که نهایت همکاری را با بنیاد شهید و هلال احمر در جهت توسعه خدمات توانبخشی داشته باشد.

وزیر بهداشت همچنین گفت: اگر در خوزستان کار بر زمین مانده‌ای برای ایجاد مرکز توانبخشی مانده، باید در اولویت باشد؛ زیرا همه ما مدیون خوزستان هستیم.

هاشمی ادامه داد: از نظر تامین تجهیزات مراکز توانبخشی به دلیل نظارت‌های سازمان‌های نظارتی نمی‌توانیم به طور مستقیم کمک کنیم، اما در قالب هیات امنای ارزی وزارت بهداشت می‌توانیم به کاهش ۲۵ درصدی قیمت تجهیزات و تامین آنها کمک کنیم. ارتباط بین دانشکده‌های توانبخشی و مراکز توانبخشی بنیاد شهید باید مورد توجه ویژه قرار گیرد؛ چراکه این مراکز می‌توانند محیط و فیلد دانشکده‌های توانبخشی باشند و از این راه، مشکل تامین نیروی تخصصی برطرف شود.

وی افزود: باید زودتر تعرفه خدمات توانبخشی را مشخص کنیم و می‌توان تسهیلاتی را از طریق بانک‌ها به بخش خصوصی ارائه داد تا در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند و ظلم است که به دلیل ناتوانی اقتصادی دولت، از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، جلوگیری کنیم.

وزیر بهداشت افزود: تعدادی از همکاران ما در حین خدمت برای انتقال مصدومان، مجروحان و بیماران جان خود را از دست می‌دهند و باید شهدای خدمت تلقی شده و معتقدیم تفاوتی بین آنها و عزیزانی که در حوادث اخیر جان خود را از دست دادند، نباشد. در حادثه سقوط بالگرد در استان فارس، بخشی از گروه پروازی که نظامی بودند، شهید خدمت تلقی شدند، اما همکاران ما در وزارت بهداشت، هنوز شهید خدمت تلقی نشده‌اند و کمک کنید که تبعیضی بین آنها نباشد.

هاشمی در پایان گفت: شغل همکاران ما، بسیار حساس است و در برخی صحنه ها، تنها کسی که خطر می کند آمبولانس و نیروی امدادی است.

به گزارش وبدا، هاشمی همچنین در حاشیه نشست مشترک با نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار داشت: توانبخشی یکی از مهمترین حلقه های درمان است که در ایران متاسفانه کمتر به آن توجه شده و با وجود تعداد بالای حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل، آتش سوزی و معلولیت جسمی رزمنده‌ها در دوران دفاع مقدس و مدافعین حرم، امکانات حوزه توانبخشی، کافی نیست.

وزیر بهداشت ضمن تقدیر از بنیاد شهید به دلیل توسعه خدمات توانبخشی در کشور برای ایثارگران، جانبازان و بیماران نیازمند، تصریح کرد: حدود ۱۷ ماه پیش تفاهم نامه‌ای بین وزارت بهداشت و بنیاد شهید امضا شد و تا کنون ۱۰ مرکز توانبخشی توسط بنیاد شهید در کشور راه‌اندازی شده و پنج مرکز در حال تجهیز است.

هاشمی یادآور شد: امیدواریم که خانواده‌های شهدا و ایثارگران از این خدمات راضی باشند و علاوه بر صدور مجوزهای مورد نیاز در زمینه‌های تخصصی، دانشکده‌های توانبخشی وزارت بهداشت می‌توانند به توسعه این خدمات، کمک کنند و افتخار می‌کنیم که بتوانیم کمکی به خانواده‌های عزیز و بزرگ جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های معظم شهدا داشته باشیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: وزارت بهداشت می‌تواند در صدور مجوزها و کمک در ورود برخی از تجهیزات مورد نیاز و تامین نیروی تخصصی برای ارائه خدمات به بنیادشهید کمک کند و تا کنون هم در حد قابل قبول انجام شده و بخشی که مشترکا با بنیاد شهید باید مطالبه کنیم این است که حقوق جامعه ایثارگران، جانبازان و خانواده‌های شهدا تامین شود

انتهای پیام /  106
آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 بهمن 1396 13:03
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا