تولید داروهای مشتق از پلاسما بزودی در کشور

 علی‌اکبر پورفتح‌الله
علی‌اکبر پورفتح‌الله  
تولید داروهای مشتق از پلاسما بزودی در کشور علی‌اکبر پورفتح‌الله

راستین آنلاین: مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از تولید داروهای مشتق از پلاسمای ایرانی در آینده نزدیک در کشور خبر داد.

 علی‌اکبر پور فتح‌الله  در دیدار با استاندار قزوین اظهار کرد: تولید داروهای مشتق از پلاسما در کشور مزیت‌های اقتصادی زیادی به دنبال خواهد داشت.

وی بابیان اینکه در بیشتر کشورهای درحال‌توسعه چهار پنجم پلاسماها دور ریخته می‌شوند، اضافه کرد: اما ما با کسب استانداردهای اروپایی پلاسماها را جمع‌آوری کرده و از آن برای داروهای مشتق از پلاسما استفاده می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: در حال برنامه‌ریزی هستیم به‌منظور تولید داروهای مشتق از پلاسما با ایجاد مراکز جامع اهدای مستقیم پلاسما، تا سال 1400 ظرفیت جمع‌آوری این فرآورده خونی را در کشور به یک‌میلیون لیتر برسانیم.

وی تصریح کرد: تولید داروهای مشتق از پلاسما در کشور هم دسترسی بیماران را به این نوع داروها راحت می‌کند و هم قیمت این داروها را کاهش می‌دهد.

پورفتح‌الله ادامه داد: از منظر امنیت ملی نیز این اقدام در جهت جلوگیری از بیماری‌های نوظهور ناشی از استفاده از پلاسمای بیگانه در داروهای مشتق از پلاسما بسیار مؤثر بوده و ما را از مشکلات مشابه اتفاقی که درگذشته درباره بیماری‌هایی چون هپاتیت c و اچ آی وی روی داد، دور می‌کند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اعلام کرد: به همت یک و نیم میلیون اهداکننده و 2 میلیون و 100 هزار مورد اهدای خون سالانه در سراسر کشور هم‌اکنون در تأمین نیازهای خونی هیچ مشکلی در کشور نداریم.

وی گفت: تجهیزات سازمان انتقال خون به‌روز هستند اما در برخی تجهیزات دچار کمبودهایی هستیم که برای رفع این مشکل تلاش می‌کنیم.

پور فتح‌الله با اشاره به اولویت‌های سازمان انتقال خون در سال آینده، یادآور شد: ارتقای فناوری اطلاعات، توسعه نرم‌افزار سازمان و اتصال نرم‌افزار بیمارستانی به فرایند انتقال خون از جمله اقدام‌های سال آینده ما خواهد بود.

 

این مسئول همچنین گفت: تکمیل پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی از دیگر برنامه‌های ما در سال آینده است و در این راستا 100 هزار نفر را در کشور پذیره‌نویسی خواهیم کرد تا برای تبادل به بانک‌های جهانی متصل شویم.

وی بابیان اینکه به دنبال اقتصادی کردن چرخه انتقال خون هستیم، عنوان کرد: در قزوین زیرساخت‌های بسیار خوبی داریم که می‌تواند ما را در این زمینه کمک کند.

پورفتح‌الله، ساختمان اداره کل انتقال خون قزوین را قدیمی و برای ارائه خدمات انتقال خون محدود دانست و گفت: فضاهای انتقال خون در قزوین و تاکستان باید برای اجرای فرایندها و اهدای پلاسما و پلاکت موردبازسازی و توسعه قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران بابیان اینکه سلامت خون و فرآورده‌های خونی در کشور را تضمین می‌کنیم، تشریح کرد: در سلامت کامل خون‌های و فراورده‌های خونی همین بس که 20 هزار بیمار تالاسمی در کشور به‌طور ویژه از خون‌های اهدایی بهره‌مند می‌شوند و تاکنون یک مورد از ابتلا به اچ آی وی یا هپاتیت در بین آن‌ها گزارش نشده است.

انتهای پیام /  106
566 کلیک ها  آخرین ویرایش در پنج شنبه, 21 دی 1396 13:30
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا