چهارشنبه, 02 آبان 1397 08:11

روزکوروش در تقویم ملی کشور ثبت می شود

روزکوروش در تقویم  ملی کشور ثبت می شود
هادی پژوهش جهرمی

راستین آنلاین:معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس گفت: با راه اندازی کارگروه علمی و اجرایی به دنبال مشخص کردن یک روز به عنوان روز کوروش و ثبت در تقویم ملی هستیم.هادی پژوهش جهرمی ظهرامروز دوشنبه 14 آبان ماه 96 در نشست خبری راه اندازی کارگروه علمی و اجرایی روز کوروش با بیان اینکه دردرون نظام کسی با کوروش وبزرگداشت او مخالفتی ندارد افزود:سند این موضوع نیز خدمات حفظ و مرمتی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مجموعه پاسارگاد وتخت جمشید شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس افزود:برخلاف برخی ادعا ها منتشر شده مبنی بر مخالف بودن نظام با کوروش وزندگی این حکمران ایرانی، در بسیاری از مراکزعلمی و دینی از کوروش به عنوان نزدیک ترین شخصیت به ذوالقرنین که در قرآن نیز به آن اشاره شده یادمی شود.

پژوهش با یادآوری این موضوع که  اولین منشور حقوق بشر متعلق به کوروش بوده و در دوران حاکمیت او رفتارهایی انجام شده که مورد تائید تمامی انسانهای فرهیخته و آزاده دنیا است افزود: اما نباید اجازه داد جریان معاند از این حس به نفع خود استفاده کند.

مسئول کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت تاریخی کوروش  با بیان اینکه تعیین یک روز درتقویم ملی کشوربه عنوان روز کوروش لازم به نظر می رسد  افزود: به همین دلیل نامه نگاری با ریاست جمهوری انجام شد و همچنین در شورای فرهنگ عمومی نیز مطرح شد که کارگروهی اجرایی و پژوهشی متشکل از فرهیختگان علمی، پژوهشی و مذهبی تشکیل شود تا بتوانیم یک روز مشخص و ثبت شده را به نام روز کوروش مطرح کنیم.

معاون استاندار فارس با بیان اینکه برای بزرگداشت روزکوروش در 7 آبان ماه هیچ سند تاریخی وجود ندارد تاکید کرد: موضوع روز کورش باید در حوزه تاریخی و مذهبی روشن شود تا از این طریق بتوانیم در مقابل سوء استفاده دشمنان ایستادگی کنیم.

پژوهش ادامه داد: کوروش نیز مانند دیگر مفاخر ایران همچون سعدی، حافظ، خیام و... در این کشور و تاریخ دارای جایگاهی رفبع است  افزود:به همین دلیل به دنبال مشخص کردن یک روز به این عنوان و ثبت در تقویم هستیم.

وی با بیان اینکه  نمی توانیم تاریخ ایران را به دو قسمت قبل و بعد از اسلام تفکیک کنیم افزود:به دنبال آن هستیم تا با نظر علماو دین پژوهان و همچنین صاحبان فکر و اندیشه و اساتید دانشگاه وبا تحقیق و پژوهش و همفکری به یک روز مشخص برای معرفی به عنوان روز کوروش دست  یابیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه در ۷ آبان هیچگونه ممنوعیتی ایجاد نشد، گفت: محدودیت داشتیم اما ممنوعیت نه که این کار نیز بنا بر اطلاعات رسیده و اطلاع از اینکه برخی می خواهند چه رفتارهایی داشته باشند انجام شد.

پژوهش با بیان اینکه ما باید به تاریخ و گذشته مان افتخار کنیم افزود:هیچ کس منکر این نیست که ایرانیان ملتی با تمدن بوده اند که  مبدع بسیاری از کارهای نیک در درسراسر نیا بوده اند.

مسئول کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت تاریخی کوروش تصریح کرد: ۱۲ نفر از سرکرده های اصلی که ماموریت خرابکاری داشتند با توجه به اشراف اطلاعاتی کامل دستگیر شدند.
2703 کلیک ها  دوشنبه, 15 آبان 1396 02:23
این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا