خصوصيات یک مرد ايده آل برای دختران ايراني

خصوصيات یک مرد ايده آل برای دختران ايراني
این تصویر تزئینی است
راستین آنلاین:ازدواج مهم ترين مرحله در زندگي هر دختر و پسري است. در اين مقاله قصد داريم شما را با خصوصيات يک مرد ايده آل در نظر دختران ايراني آشنا کنيم.


مدت‌‌هاست مسئولان خبر از کاهش آمار ازدواج مي‌دهند و عده‌اي اين کاهش را دليل تغيير اهداف زندگي دختران و معيارهاي آن‌ها براي ازدواج مي‌دانند و با اصطلاح سخت‌گرفتن در مورد اين معيارها صحبت مي‌کنند. اين گروه عموماً بر اين اعتقادند که گرايش دختران به دانشگاه و حضور اجتماعي آن‌ها باعث بروز هويتي شده که امکان پذيرش هر مردي را در زندگي خود ندارند و همواره به دنبال فردي در سطح خود يا حتي بالاتر هستند و به دليل پيچيدگي‌هاي راه پيشرفت پسران از جمله تحصيلات، سربازي، اشتغال و درآمد مناسب، دختران با داشتن جايگاه مناسب نمي‌توانند با همتايان خود ازدواج کنند. حال سؤال اينجاست که مرد ايده‌آل و مرد مناسب ازدواج از نظر دختران چه ويژگي‌هايي دارد؟

شکل‌گيري ارزش‌هاي مادي براي ازدواج

همسر ايده‌آل به معناي تصوري که جوانان از ويژگي‌هاي فرد موردنظرشان جهت ازدواج در ذهن خود مي‌سازند، به کار مي‌رود. در واقع وقتي از معيارهاي ازدواج صحبت مي‌کنيم، منظور همان تصورات ذهني فرد از همسر مطلوبش است. دکتر احمدنيا؛ جامعه‌شناس و عضو هيأت مديره انجمن جامعه‌شناسي ايران در مورد تحقيقي در سطح تهران در رابطه با معيار ازدواج جوانان تصريح کرد که هم دختران و هم پسران ظاهر و ثروت را در اولويت‌ها مطرح مي‌کردند. ارزش‌هاي مادي در هر دو جنسيت شکل گرفته است. در اين پژوهش معيارهاي ايده‌آل براي ازدواج را پرسيدم و همه افراد ابعاد معنوي، صداقت، ايمان و پاکدامني را بيان کردند، اما در عمل براي پسران در درجه اول زيبايي ظاهري و در رتبه‌هاي بعدي ثروت دختر اهميت داشت و دختران ثروت را در اولويت قرار مي‌دادند و ظاهر را در اولويت دوم مي‌گذاشتند.

مردان نيز براي زنان ابژه جنسي شده‌اند

از طرفي دکتر شالچي، عضو هيأت علمي دانشکده علوم اجتماعي معتقد است که امروزه زنان هم فاعليت‌شان زياد شده است. البته تاحدي هم فرهنگ جهاني به اين سو حرکت کرده است. فيلم‌ها يا تبليغات بازرگاني را که نگاه کنيم، برخلاف دهه‌هاي گذشته که صرفاً زن در مقام ابژه جنسي قرار مي‌گرفت، مرد هم در مقام ابژه جنسي قرار مي‌گيرد. اين امر نشان مي‌دهد که زنان هم در حوزه عمومي هر چه بيشتر به مردان به‌عنوان يک ابژه جنسي نگاه مي‌کنند. همين نگاه باعث شده مردان هم سعي داشته باشند ابژه‌هاي جنسي خوبي براي زنان باشند. مثلاً بخشي از اقبال گسترده پسرهاي ايراني به بدن‌سازي ناشي از همين نگاه جنسي زنان به مردان است.

اخلاق، مهم‌ترين معيار دختران

همانطور که نتايج تحقيقات احمدنيا نشان مي‌داد، زماني که معيارهاي ازدواج پرسيده مي‌شود همه افراد ابعاد معنوي را بيان مي‌کنند اما بسياري از دختران معقدند اين معيارها صرفاً براي همسر مناسب بيان مي‌شود و طبيعتاً مرد ايده‌آل ويژگي‌هاي بسيار برتري دارد.

منصوره، 33 ساله و داراي مدرک کارشناسي رياضي محض است. او در مورد ويژگي‌هاي مورد نظرش براي انتخاب همسر مناسب مي‌گويد: «مهربون، صميمي، محکم (طوري که بشه بهش تکيه کرد)، خوش‌رو، شوخ، اهل مدارا، صبور و هرچه خوبي را داشته باشد. از نظر ظاهر تا حد معمول باشد که به دل بشيند».

ترلان، 22 ساله، معلم و دانشجوي ژنتيك معتقد است: «از نظر خلقيات آدميزاد ناخودآگاه تمام حسن‌هاي رفتاري را دوست دارد؛ مهر و محبت، ادب و نزاكت، صبر و شكيبايي (دير عصباني شدن) مخصوصاً اين‌كه پدر من به‌خاطر ديابت زود عصباني مي‌شود و اين قضيه در ذهنم پررنگه، تعادل رواني، صداقت، انجام دادن واجبات مثل خودم نه كمتر نه خيلي بيشتر و جدي‌تر (در حد نماز و روزه)».

در زمينه خلقيات تأکيد بسياري از دختران روي عصبي نبودن مرد است. سونا، 32 ساله، داراي مدرک كارشناسي ارشد آموزش زبان آلماني مي‌گويد: «مرد بايد تا حدي مهربون و صبور باشد. مرد عصبي به هيچ دردي نمي‌خورد. در هر شرايطي آداب معاشرت را رعايت كند».

فائزه 21 ساله هم معتقد است: «مرد بايد صبور، مسئوليت‌پذير، شجاع و انتقادپذير باشه. عجول و لوس نباشه. صادق باشه؛ اين‌که قبل از ازدواج چي بوده مهم نيست، ولي بعدش حتماً بايد با هم صادق باشيم. متعهد باشه يعني وقتي قولي داد، پاش بايسته، مثلاً همسرت قول مي‌ده در سخت‌ترين لحظه‌ها کنارت باشه، ولي نباشع يعني متعهد نبوده».

مردي که خيانت نکند

اهميت موضوع خيانت نيز در صحبت‌هاي دختران شنيده مي‌شود؛ به‌طوري‌که بهدخت 21 ساله و دانشجوي مهندسي عمران اهميت ويژه‌اي براي تعهد قائل شده و مي‌گويد: «در روزهايي که خيانت يک مسأله فراگير شده اين موضوع برايم از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. تا زماني که مطمئن نشوم که به اصول اخلاقي پايبند نيست نمي‌توانم با مردي ازدواج کنم. بقيه موارد مثل شغل و درآمد و تحصيلات و خانواده در حد متوسط برايم قابل قبول است، فقط و فقط تعهد و پايبندي به مسائل اخلاقي‌اش برايم خاص و ويژه است».

اخلاق، مهم‌ترين معيار دختران‎ براي يک همسر ايده آل مي باشد

تعاريف مختلف از وضعيت مالي متوسط

براساس پژوهش احمدنيا ثروت مهم‌ترين معيار ازدواج دختران در تهران شناخته شده است. در اين رابطه بسياري از دختران معتقدند وضعيت مالي و درآمدي مرد بايد در حد متوسط باشد اما در بررسي‌هاي جدي‌تر تعريف متوسط از ديد هرکدام متفاوت است.

ترلان، 22 ساله مي‌گويد: «به نظرم اگر دختر در سطح متوسط مالي بزرگ شده پسر هم نبايد از او كمتر باشد چون بعداً در زندگي توقعاتي در حد معمول دارد كه اگر برآورده نشود، ناخودآگاه تأثير منفي مي‌گذارد. ايده‌آل از نظر مالي براي من در همين حد است».

حوريه، 25 ساله و شاغل نيز معتقد است: «مرد بايد از شرايط کاري متعادل و بيمه برخوردار باشد و ظاهري متناسب داشته باشد. چون الان در جامعه اين موارد همه‌گير شده و معمولاً کار و ظاهر را در کنار هم قبول مي‌کنند».

سونا 32 ساله با تأکيد بر اين‌که بسياري از زوج‌ها در ابتداي ازدواج ناخواسته صاحب فرزند مي‌شوند، مي‌گويد: «وضعيت مالي حداقل طوري باشد كه بتواند زندگي خودش، همسرش و يک بچه را تأمين كند. مردي كه نتواند خرج خودش و همسرش را بدهد، چطور مي‌تواند بچه‌دار شود؟!»

تعريف زيبايي ظاهر از نظر دختران

ترلان 22 ساله ظاهر را جزو معيارهاي ايده‌آل خود قرار نمي‌دهد. او مي‌گويد: «از نظر ظاهر فكر مي‌كنم جنس مذكر همين كه به دل بشيند كافيست يا كمي جذابيت داشته باشد. به هر حال در ايده‌آل‌هايم هيچ‌وقت به جزئيات ظاهر توجه نكردم. بيشتر به خوش‌پوشي و مرتب بودن دقت كردم». اما سونا، 32 ساله خوش لباس و خوشتيپ بودن را براي ظاهر مرد مناسب مي‌داند.

طاهره 26 ساله و کارمند بانک از ظاهر همسرش تنها قد بلند برايش ملاک است و مي‌گويد: «هيچ‌وقت ظاهر برام مهم نبوده. چون خودم قد بلندي دارم تنها به قد بلند خواستگارانم توجه مي‌کردم».

عدم‌ دخالت خانواده مرد، معياري قابل تأمل

بسياري از دختران بر اهميت ويژگي‌هاي خانواده مرد در انتخاب همسر تأکيد دارند و معتقدند دو خانواده بايد با هم تناسب داشته باشند اما عموماً ترجيح مي‌دهند خانواده در زندگي‌شان دخالتي نداشته باشد. فائزه 21 ساله مي‌گويد: «خانواده فرد بايد به شکلي باشند که در مسائل زناشويي دخالت نکنند و نظر ندهند. خلافکار نباشند. معتاد نباشند. از پسرشان حمايت مالي بکنند. عروس را واقعاً دوست داشته باشند نه ظاهري. بيشتر از وظيفه‌ام از من توقع نداشته باشند. مثلاً وظيفه ندارم در خانه‌شان کار کنم. وظيفه من همان وظايف شوهرم است».

ترلان، 22 ساله هم معتقد است: «خانواده همسرم از نظر تحصيلات و فرهنگ بايد تقريباً هم‌كفه خانواده خودم باشند؛ مثلا اگر در خانواده ما مردسالاري است (نه به شكل زننده) مثل خانواده‌هاي سنتي، آنجا هم همين باشد. چون من ياد نگرفتم امور خانه را در دستم بگيرم و هميشه به‌عهده پدرم بوده و من تقريباً به سبك مادرم بزرگ شدم. خانواده منطقي و پرمحبتي داشته باشند. از نظر مذهبي هم به نظرم بايد كاملاً مشابه باشيم يا حداقل تفاوت‌ها خيلي جزئي باشد».

بر اساس معيارهاي تضمين‌ کننده سلامت ازدواج کنيد

شيرين احمدنيا معتقد است که نسل جوان انتخاب‌گرتر و فعالانه‌تر در مسير زندگي خود تأثيرگذاري مي‌کنند و در همسرگزيني دامنه انتخاب‌شان وسيع‌تر شده است. سطح سواد در جامعه ما در چند دهه اخير براي هر دو جنس افزايش پيدا کرده، اما براي دختران شتاب بيشتري داشته است. از طرفي با ورود دختران به عرصه تحصيلات تکميلي مواجه هستيم که به دليل گسترش حضور دختران، حتي در برخي رشته‌ها مانند پزشکي سهميه‌بندي قايل شده‌اند. بنابراين با نسل جديدي از دختران مواجه هستيم که تحصيل‌کرده هستند و در نتيجه ايده‌آل‌هاي‌شان تغيير کرده است.

اين جامعه‌شناس به توصيه در خصوص معيارهاي صحيح ازدواج پرداخت و تصريح کرد که توصيه ما به ازدواج با شريک زندگي مناسب بر اساس معيارهاي تضمين‌کننده سلامت افراد است. از هر کسي بپرسيد که بهترين معيارهاي ازدواج چيست، همه را به جز سلامت مطرح مي‌کند. در حال حاضر بايد نگران سلامت افرادي باشيم که در تجرد مي‌مانند يا وارد رابطه‌هاي کاذب مي‌شوند. نتايج پژوهش‌ها نشان داده است که افراد متأهل نسبت به افراد مجرد سالم‌تر هستند؛ زيرا انواع مکانيسم‌ها به سلامت کمک مي‌کنند؛ البته در شرايطي که انتخاب درستي صورت گرفته باشد. بايد کمک کنيم ازدواج‌ها با مباني درستي انجام شود. در جامعه‌شناسي بر عوامل افزايش‌دهنده شانس موفقيت در ازدواج تأکيد مي‌کنيم تا با اين روش آمار طلاق کاهش يابد. اگر مي‌خواهيم با مسأله نسبت‌هاي فزآينده تجرد ناخواسته مقابله کنيم، بايد فکر کنيم که چرا فرد تمايل به ازدواج ندارد و بايد تلاش کنيم نگرش‌ها نسبت به ازدواج تغيير مثبت کند و ترس‌ها و نگراني‌هاي فعلي از بين برود.
1835 کلیک ها  سه شنبه, 31 مرداد 1396 12:52
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا