فارس صاحب کرسی مستقل در کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی میکربی وهسته ای شد

فارس صاحب کرسی مستقل در کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی میکربی وهسته ای شد
مظفرمختاری
  • مظفر مختاری گفت :استان فارس صاحب یک کرسی مستقل در کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی میکربی وهسته ایدر شهر لاهه هلند شد.

راستین آنلاین :به گزارش روابط عمومی انجمن دفاع از قربانیان وجانبازان سلاحهای شیمیایی فارس مختاری که در حاشیه بیست ویکمین کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی میکروبی وهسته ای«opcw» شهر لاهه سخن می گفت افزود: تاریخ جنایت های رژیم بعثی عراق را که با  استفاده از سلاحهای شیمیایی در طول جنگ تحمیلی مرتکب شد ویکی از نتایج آن  بیش از یکصد هزار مجروح و شهید در بین نظامیان و مردم بی دفاع کشورمان بود را هیچ گاه فراموش نخواهد کرد.

عضوانجمن دفاع از قربانیان وجانبازان سلاحهای شیمیایی فارس با بیان اینکه با گذشت نزدیک به دو دهه از پایان طولانی ترین جنگ قرن ،هنوز هم آثار گازهای ارگانوفسفره به عنوان عوامل اعصاب گاز های خردل به عنوان عوامل  تاول زا طول این جنگ به طور مکرر علیه نظامیان و  مردم بی دفاع ما مورد استفاده قرار گرفتندقابل مشاهده است افزود: این برای اولین بار پس از جنگ اول جهانی بود که از سلاحهای شیمیائی بصورت وسیع در جنگ استفاده می شد و این موضوع آشکارا مغایر با پروتکل 1925 ژنو بود.

مختاری ادامه داد:درطول این جنگ علاوه بر نظامیان ، مردم بی دفاع شهرها و روستاهای مرزی نیز بارها مورد تهاجم این سلاحها قرار گرفتند.

وی افزود: در این بین تنها شهر سردشت با جمعیتی حدود 12 هزار نفر یکی از نقاطی بود که در هفتم تیر ماه 1366 مورد بمباران شیمیایی با عامل خردل قرارگرفت و تعداد زیادی زن و بچه بی گناه ، بی دفاع و غیر نظامی قربانی رفتارهای ددمنشانه دیکتاتور عراق شدند.

مختاری با اشاره به اینکه امروز بازهم هم وطنان من با تاول های بجا مانده از قربانی شدن در مسلخ سلاح های غیر متعارف شیمیایی و میکروبی ،پیام آور صلح در جهان هستندافزود:مردم ما از کینه و نفرت سخن نمی‌گویند، از انتقام سخن نمی‌گویند،بلکه از امید سخن می‌گویندو آرزو؛ امید برای تکرار نشدن آنچه ما شاهد آن بودیم و آرزو برای ریشه کن شدن سلاح‌های ممنوعه از جهان که مقدمه‌ای است برای برقراری صلح پایدار.

وی کنوانسیون منع کاربرد سلاح‌های شیمیایی را مظهر یک تعهد دانست  و گفت: برای تحقق کامل مفاد مورد نظر آن باید اراده ای جهانی قرارگیرد.

مختاری تاکید کرد: تا روزی که همه کشورهای دنیا به معاهده منع سلاح‌های شیمیایی ملحق نشده‌اند و هنوز در زرادخانه‌های آنان هزاران تن از سلاح‌های شیمیایی انباشته است، ما نگران قربانی شدن انسان‌های دیگری با این سلاح‌ها هستیم.

وی دربخش دیگری از سخنان خود در خصوص حضور انجمن دفاع از قربانیان وجانبازان سلاحهای شیمیایی فارس نیز گفت:کاروان این انجمن همراه باگروهی از جانبازان شدید شیمیایی باپرپایی نمایشگاه دستاوردهای قربانیان سلاحهای شیمیایی فارس ونصب تصاویر شهدا وتوضیح بروشورهای فرهنگی ومکان های دیدنی فارس وبه نمایش گذاشتن موسیقی سنتی درغالب سی دی با پخش سوغات شیراز وفارس و به نماش گذاشتن آثار خاتم کاری  عباس فراصت منبت کار وخاتم ساز شیرازی توجه  اعضای شرکت کننده در این اجلاس را به خود جلب کرد.

مختاری افزود:در حاشیه این اجلاس احمد اوزومجو مدیر اجلاس ودکتر پل واکر مدیر ngoهای دنیااز هیات اعزامی فارس تقدیرکردند.

463 کلیک ها  شنبه, 13 آذر 1395 16:23
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا