داستان یک خانواده خاص درجهرم؛

سارابشارت
سارابشارت  
داستان یک خانواده خاص درجهرم؛ سارابشارت

چهار نابینای خاص در یک خانواده محدودیت ها راشکسته اند

راستین آنلاین یکی از این آدم بانویی است که که با وجود محروم بودن از نعمت بینایی، مددکار ۱۰۹ نابینا در جهرم بوده و آنها را تحت پوشش بهزیستی قرار داده است.

سارابشارت هم‌پای سایر افراد بینا و حتی بیشتر ازآنها فعالیت می کند. اویک تایپیست حرفه ای است که به امور اداری نیز مسلط است. بشارت همچنین در بخش شناسایی، برنامه ریزی برای روشن دلان بسیار فعال است.

همسر ،برادرو همسر برادر سارا بشارت نیز نابینا هستنداما این نابینایی برای آنها محدودیت ایجاد نکرده است.

پیشرفت تکنولوژی و ارداه آنها باعث شده تا خانواده بشارت  تمام کارهایی که یک فرد عادی با گوشی و کامپیوتر انجام می‌دهند را بتوانند انجام دهند.

سارابشارت ضمن بیان توانایی‌های خاص هر چهارنفرشان می گوید: بعنوان مثال زن برادرم با وجود نابینایی در آشپزی مهارت زیادی دارد بطوریکه که بینایان برای آموزش آشپزی، در کلاس وی شرکت می‌کنند.

برادرم و همسرش به تنهایی به خرید می‌روند و زندگی کاملا مستقلی دارند. خودم هم  به کارهای خانه مثل آشپزی، گردگیری، جارو زدن و ... مسلط هستم.

درمیان حرف های او که از جنس گلایه های مردم عادی است،بوی نقد از جودنوع مدیریت شهری به مشام می رسد.او می گوید: رفت و آمد در شهر  به علت وجود چاله‌ های زیاد کوچه ها و معابر در فرهنگ شهر و ترددرا برای من و دیگر نابینایان با عصای سفید ، با مشکلات عدیده ای روبرو کرده است.

 بشارت در بیان احوال شخصی نابینایان نیز می گوید: به نظر من، ۹۰درصد اینکه مسئولین و افراد بینا به من نابینا اهمیت بدهند یا نه، بستگی به خود من دارد.

او می افزاید:برخی نابینایان خود را از جامعه کنار می‌کشند و طوری رفتار می‌کنند که دیگران به آنها ترحم کنند. مثلا وقتی یک فرد نابینا میخواهد از خیابان عبور کند و میایستد تا یک نفر به او کمک کند. ما باید بتوانیم از حق خود دفاع کنیم.

درنگاه بشارت بینا و نابینایان هیچ فرقی با هم ندارند.او معتقد است  نباید نابینایان به دور خودشان حصار بکشند به بهانه اینکه مردم عادی به آنها ترحم می‌کنند.

وی که معتقد است از مردم عادی به نابینایان ترحم کنند مقصر خود فرد نابینا است می افزاید:اگر چندبار دیگران ببینند که ما از پس انجام کارها مثلا خرید، رفت و آمد، آشپزی و... به خوبی بر‌میآییم دیدشان نسبت به نابینایان تغییر می‌کند.

سارا بشارت که کارشناس روانشناسی است، می گوید: دبستان مدرسه استثنایی بودم و مقاطع راهنمایی و دبیرستان را در مدارس عادی گذراندم. کتب دوران راهنمایی بریل بود ولی کتاب‌های دبیرستان چون حجیم و زیادتر بود به صورت صوتی به ما ارائه می‌شد. در دانشگاه پیام نور رشته روانشناسی خواندم.

خانم کیومرثی در این دوران کمک‌های بسیاری به من کرد به این صورت که کتابها را با اشتیاق و حوصله زیاد برایم گویا می‌کرد.

وی با تاکید بر لزوم اهمیت دادن به شخصیت روشندلان در سطح اجتماع می گوید: از منازل نابینایان بازدید می کنیم، مشکلات آنها را می‌پرسیم سپس با رئیس اداره بهزیستی در میان می گذاریم، بودجه‌های تخصیص یافته را با اولویت‌بندی برای آنها تعیین می‌کنیم بعنوان مثال وسایل توانبخشی، کامپیوتر و ... .

بشارت می افزاید: نابینایان می‌توانند با معرفی به کانون فرهنگی اجتماعی نابینایان با معرفی به کانون فرهنگی اجتماعی نابینایان از کلاس‌های مختلف از جمله بافندگی، آشپزی، کامپیوتر، شنا، مهارت‌های زندگی، خانه‌داری و ... بهره‌مند شوند.

این بانوی جهرمی می افزاید: تمام سعی ما این‌ است که نابینایانی که به دور خود حصار کشیده‌ و گوشه گیر هستند را از حالت انزوا بیرون آورده و بتوانیم برای آنها کاری انجام دهیم.

وی امیدواراست روزی برسد که به کمک بهزیستی هیچ نابینایی منزوی نباشد و بتواند به استقلال و خودباوری برسد. روزی که در جامعه فرقی بین فرد بینا و نابینا نباشد چون این امکان وجود دارد.

 

IMG 20161019 085946

سارابشارت

انتهای پیام /  الهام کیانی جهرمی
1704 کلیک ها  آخرین ویرایش در سه شنبه, 04 آبان 1395 08:42
این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)

1 نظر

  • محمدصادق سه شنبه, 04 آبان 1395 15:26 ارسال شده توسط محمدصادق

    از سرکارخانم کیانی خبرنگار خوب و فعال شهرستان جهرم سپاسگزاریم و برای سرکارخانم بشارت و دیگر نابینایان عزیز آرزوی سلامتی و توفیقات روزافزون داریم

    م.ص.بیگی

    گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا