چگونه یک عکس دسته‌جمعی خوب بگیریم

چگونه یک عکس دسته‌جمعی خوب بگیریم
عکس دسته جمعی
  • یکی از رایج‌ترین نوع عکاسی‌ها، عکاسی دسته‌جمعی است. وقتی‌که شما در جمع دوستان خودتان در عروسی، تفریح، گردش و یا یک خیابان ساده هستید دوست دارید همه را در عکس جا دهید.

راستین آنلاین- روزانه هزاران عکس دسته‌جمعی در سراسر جهان گرفته می‌شود و در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند ولی متأسفانه وقتی من به آن‌ها نگاه می‌کنم حس می‌کنم که خود عکاس بنا به دلایلی در عکس خودش حضور ندارد. مشکلاتی که در این نوع عکاسی به وجود می‌آید معمولاً به‌صورت‌های زیر هستند:

موضوعات مختلفی در عکس وجود دارند و گاهی از آن‌ها دور و بعضی‌ها خیلی نزدیک هستند.

افراد حاضر در عکس چشمک می‌زنند

معمولاً هرکسی برای خودش حالتی دارد و حالت‌های مختلف می‌تواند عکس را خراب کند.

گروه خیلی دور یا خیلی بزرگ باشد

ازآنجایی‌که گرفتن عکس‌های دسته‌جمعی می‌تواند همراه با مشکلات زیادی باشد، ما سعی کردیم با ارائه دادن راه‌حل‌هایی کار شما را در ثبت لحظات زندگی خودتان و دوستانتان کمک کنیم. اگر علاقه به عکاسی و عکس دارید می توانید به این سری از مقالاتنگاه کنید.

۱- آماده‌سازی برای عکاسی گروهی

وقتی شما برای عکاسی آماده نباشید مردم معمولاً منتظر می‌مانند و یکی از بدترین انتظارها، انتظار برای عکاسی است. شما می‌توانید با استفاده از راه‌حل‌هایی قبل از اینکه به آن‌ها بگویید آماده‌سازی برای عکاسی داشته باشید. می‌توانید از این پیشنهاد‌ها استفاده کنید.

دامنه عکاسی خودتان را معین کنید

مردم را برای عکاسی در فکر خودتان بچینید و سپس به آن‌ها پیشنهاد دهید که برای عکاسی جمع شوند.

هیچ‌کسی را در پشت سر دیگری مخفی نکنید

قبل از اینکه بروید سراغ دوربین مطمئن شوید که همگی در کادر دوربین شما جا می‌شوند و سپس به آن‌ها بگویید در کنار هم قرار بگیرند.

۲- مکان عکاسی گروهی

پس‌زمینه عکاسی شما مهم است. بر اساس گروهی که می‌خواهید از آن‌ها عکس بگیرید، مکان پشت سرخودتان را انتخاب کنید. تصور کنید می‌خواهید از گروه محبوب خودتان عکس بگیرید به نظرتان بهتر نیست پشت سر آن‌ها زمین ورزشی باشد تا یک دیوار خرابه. یکی دیگر از دلیل‌هایی که به شما می‌گوییم مکان مهم است، جلوگیری از حواس‌پرتی کسانی است که در عکس حضور دارند.

مکانی را انتخاب کنید که در آن گروهتان راحت باشد، نور کافی باشد و برای عکاسی و قرارگیری گروه در آن مکان جای کافی وجود داشته باشد. هیچ شیشه و آینه‌ای را پشت سرخودتان قرار ندهید، زیرا که در اثر فلاش زدن، هیچ‌چیزی از عکس معلوم نخواهد شد. از دور عکس نگیرید.

۳- چند عکس هم‌زمان از گروه بگیرید

یکی از نقاط قوت دوربین‌های امروزی عکاسی چندگانه آن‌ها است. برای اینکه از نگاه‌های متفرقه، پلک زدن‌ها، تکان خوردن‌ها خلاص شوید، دوربین را بر روی عکاسی هم‌زمان و چندگانه قرار دهید. من معمولاً دوربین خودم را روی حالت عکاسی ادامه‌دار قرار می‌دهم. معمولاً عکس‌های اولی که از گروه گرفته می‌شود جالب نیستند ولی عکس‌های بعدی بهتر می‌شوند و افراد ثابت در جای خودشان می‌مانند و معمولاً حرکت اضافی ندارند. شما اگر عکاس حرفه‌ای هستید می‌توانید از ترفندهای عکاسی چندگانه استفاده کنید. قبل از اینکه مردم را جمع کنید، چند عکس از مکان به‌وسیله عدسی‌های خودتان بگیرید و سپس هنگامی‌که می‌خواهید عکاسی کنید، راحت‌تر عکس بگیرید. در موقع آماده‌سازی عکس اصلی می‌توانید تمامی عکس‌هایی که از آن مکان گرفته‌اید را باهم ترکیب کنید.

۴- در عکاسی گروهی به دوربین نزدیک شوید

هنگامی‌که از مردم عکاسی می‌کنید سعی کنید هرچقدر می‌توانید خودتان را به سوژه نزدیک کنید، سعی کنید همه افراد را در داخل کادر قرار دهید تا نیازی نباشد با نرم‌افزارهای ویرایش عکس دوباره این کار را تکرار کنید. شما می‌توانید با استفاده از عکاسی نزدیک‌تر جزییات بیشتری همانند صورت‌ها را داشته باشید. جزییاتی که گاهی زیبایی خاصی به‌عکس می‌دهند.

اگر گروه شما گروه کوچکی است، آن‌ها را نزدیک دوربین بیاورید و از آن‌ها عکس بالاتر از شانه بگیرید. می‌توانید به افراد گروه خودتان بگویید که سرخودشان را کمی نزدیک‌تر بیاورند و یا اگر افراد زیادی دارید می‌توانید به آن‌ها بگویید عده از آن‌ها در ردیف جلو بایستند و خم شوند و عده‌ای هم در ردیف پشتی ایستاده قرار بگیرند.

  ۵- به گروه حالت دهید

به‌صورت طبیعی هرکسی برای خودش در عکس دست جمعی حالت خودش را حفظ می‌کند. همچنین بنا به قانون عکاسی کسانی که قدکوتاهی دارند جلو می‌آیند و کسانی که قدبلند دارند به عقب می‌روند، همچنین همه سعی می‌کنند مانع دیگری در مقابل دوربین نباشند. خب همه این‌ها را می‌دانستید، نکته‌های دیگری هم هستند که می‌توانید به گروه خودتان حالت بدهید.

اگر شما می‌خواهید کسی سوژه عکاسی باشد، او را در وسط قرار دهید. برای مراسم عروسی شما باید عروس و داماد را در مرکز عکس قرار دهید و دیگران را کنار آن‌ها بچینید. می‌توانید خلاقیت داشته باشید و همه آن‌ها را به سمت آن دو خیره نگاه‌دارید.

در گروه‌های عمومی و همگانی افراد بلندقد را به مرکز و پشت سر همه ببرید، افرادی که قدکوتاه هستند را در کناره‌ها و در ردیف جلوتر قرار دهید.

گروه خودتان را عمیق نچینید. منظورم این است که فاصله بین دو ردیف جلو و عقب را انقدر زیاد نکنید که به چشم بیاید.

به همه بگویید که کمی سرخودشان را بالا بگیرند. آن‌ها بعداً که عکس خودشان را دیدند، به خاطر ظرافت عکاسی از شما تشکر خواهند کرد.

۶- زمان عکاسی

در زمان مناسب عکاسی کنید. اگر می‌خواهید که به جمع دوستان خودتان بروید و دوربین را جایی قرار دهید، باید زمان را خوب تنظیم کنید. می‌توانید هنگامی‌که همه را چیدید یک عکس بگیرد و سپس یک عکس هم‌زمانی که خودتان را به جمع رساندید بگیرید؛ و آن‌ها را باهم ترکیب کنید. یکی از بهترین زمان‌هایی که می‌توانید از جمعیت عکاسی کنید زمانی است که مردم کم‌کم در حال آمدن و جمع شدن هستند، زمانی که هنوز در حال خودشان هستند.

۷- مراقب نور در عکاسی گروهی باشید

اگر شما می‌خواهید جزییات بیشتری در عکس حضورداشته باشند نور کافی به سوژه هم بتابانید. برای گروه‌هایی که کوچک هستند می‌توانید از فلاشر دوربین استفاده کنید ولی در نظر داشته باشید که باید همه در نور دیده شوند. این راه‌حل‌ها در هر موقعیتی می‌تواند فرق کنید. وقتی‌که نور از پشت بتابد هم از فلاشر می‌توانید استفاده کنید. وقتی‌که اسمان نور خوبی دارد ولی نمی‌توانید آن را آفتابی بدانید، گروه خودتان را پشت به آفتاب نچینید. معمولاً این عکس‌ها بعد از مشاهده، پاک می‌شوند.

۸- کنترل گروه را در عکاسی به دست بگیرید

من در گروه‌های عکاسی زیادی بوده‌ام و در بیشتر آن‌ها متوجه شدم که کسی که می‌خواهد عکاسی کند کنترل گروه خودش را از دست می‌دهد و دچار مشکل می‌شود. شما باید با تک‌تک دوستان خودتان صحبت کنید و به هرکدام از آن‌ها بگویید که جز مهمی در کل هستند. سعی کنید آن‌ها را وادار کنید که بخندند، نگاه گیرایی داشته باشند و سعی کنند با بقیه افرادی که در گروه هستند هماهنگ رفتار کنند.

همچنین برای افراد گروه خودتان یک دلیل و هدف برای عکاسی تعیین کنید و به همه آن‌ها همان حالت را دیکته کنید. برای مثال برای مراسم عروسی باید شما به آن‌ها بگویید که هنگامی‌که از آن‌ها عکاسی می‌کنید دلتان می‌خواهد آن‌ها حالتی داشته باشند که گویا به آن دو نفر در آنجا همگی تبریک می‌گویند، یا در جمع ورزشی می‌توانید به آن‌ها بگویید که هدف ما نشان دادن شادی در برد تیم است. وقتی‌که سما به مردم هدف بدهید آن‌ها خودشان ترتیب قرار گرفتن خودشان و حالت را پیدا خواهند کرد.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید استفاده کنید این است که به همه بگویید اگر دوربین را می‌بینید او هم شما را می‌بیند، بنابراین سعی کنید حالت خودتان را حفظ کنید. اگر در مکانی هستید که باید منتظر باشید بقیه عکاسی کنند، بهتر است بروید جای دیگر. وقتی می‌خواهید به افراد خودتان حالت بدهید همانند یک کارگردان عمل نکنید و آن‌ها را ناراحت نکنید، عکسی که بعدش می‌بینید چهره‌های ناراحت است. بهترین عکاسان کسانی هستند که با سوژه خودشان مدارا می‌کنند و درنهایت بهترین چهره‌ها را عکاسی می‌کنند. آن‌ها را سرگرم کنید و آرامش را به آن‌ها هدیه بدهید.

۹- عکاسی از گروه‌های بزرگ

عکاسی از گروه‌های بزرگ همیشه دشوار بوده است. مردم باهم حرف می‌زنند، خسته می‌شوند، شما باید اول افرادی را که قدبلند هستند را به پشت سر همه انتقال دهید. نکته بعدی که می‌توانم به شما بگویم این است که خودتان را به‌عنوان یک عکاس بالاتر از همه قرار دهید. تصور کنید که برای عکاسی از یک مراسم عروسی رفته‌اید. معمولاً عده زیادی دور عروس و داماد قرار می‌گیرند، پس شما باید بالاتر از همه بایستید، معمولاً من به شما صندلی را پیشنهاد می‌دهم. به‌قدری بالا بروید که همه را در یک کادر بتوانید جای کنید. شما وقتی‌که بالاتر از همه هستید پرسپکتیو خوبی در عکس خودتان ایجاد خواهید کرد.

۱۰- در عکاسی گروهی از سه‌پایه استفاده کنید

دلایل زیادی وجود دارد که استفاده از سه‌پایه را برای عکاسی از گروه‌ها توجیه می‌کند. شما با یک سه‌پایه آزادی عمل بیشتری دارید و می‌توانید دوربین را در محل قرار دهید و خودتان شروع به آرایش مردم و توضیح دادن کنید. معمولاً داشتن سه‌پایه یک حس حرفه‌ای بودن به مردم می‌دهد و آن‌ها بیشتر به شما دقت می‌کنند. به‌عنوان یک عکاس می‌توانید آزادی عمل بیشتری در عکاسی داشته باشید. معمولاً برای اینکه بخواهید تنظیمات خاصی بر روی دوربین خودتان قرار دهید، همانند داشتن ایزو بالا داشتن سه‌پایه برای ثبات کامل امری ضروری است. اگر به دنبال کوه پشتی مناسبی هستید به مقاله کوله‌پشتی پر از وسایل عکاسیمراجعه کنید.

۱۱- در عکاسی گروهی دستیار داشته باشید

اگر می‌خواهید از یک گروه خیلی بزرگ عکس بگیرید بهتر است از یک دستیار کمک بگیرید و خودتان پشت دوربین موقعیت‌ها را به او بگویید.

داشتن یک دستیار به شما در عکاسی‌های چندتایی کمک یار خوبی خواهند بود. برای مثال می‌خواهید از جمعیتی عکاسی کنید که برای مراسم ازدواج آماده‌اند، می‌توانید از دستیار خودتان که شاید یکی از فامیل‌های عروس و داماد باشد کمک بگیرید و یکی‌یکی به مهمان‌ها بگویید که به دستور دستیار کنار عروس و داماد قرار بگیرند، دستیار به شما کمک خواهد کرد که کسی از قلم نیافتد و یا شما بدانید قرار است چه حالتی به شخصی که قرار است عکس از او بگیرید بدهید.

۱۲- خنده روی چهره عکاس باید همیشه زنده باشد

شما باید بخندید، چیزی بدتر از این نیست که عکاس حالت گرفته و ناراحت داشته باشد. بخندید و به همه نشان دهید که از کاری که می‌کنید لذت می‌برید و به گروهتان هم این حس را منتقل کنید. من وقتی‌که از یک مراسم ازدواج به خانه برمی‌گردم معمولاً درد عجیبی روی گونه‌های خودم حس می‌کنم که دلیل آن خنده‌هایی است که همیشه من به روی صورت خودم دارم. این کار باعث خواهد شد که مهمان‌ها راحت‌تر جلو شما بایستند و با شما عکاسی کنند. باور کنید که این روش بسیار مؤثر بوده است.

462 کلیک ها  یکشنبه, 25 مهر 1395 03:08
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا