صدور حکم قطع 4 انگشت برای سارقان مسلح

صدور حکم قطع 4 انگشت برای سارقان مسلح
این تصویرتزئینی است
  • رئیس مجتمع قضایی بعثت گفت: به جهت اجرای حکم شرعی و حدود الهی حکم قطع 4 انگشت برای برخی از این سارقان صادر شد که فعلاَ در مرحله تجدیدنظرخواهی قرار دارد.

حجت الاسلام والمسلمین رضوانی رئیس مجتمع قضایی بعثت به شعبات ویژه این مجتمع گفت: مجتمع قضایی بعثت، مناطق 16 و 19 شهرداری تهران را به طور کامل پوشش می‌دهد؛ در واقع جرائمی که در مناطق 16 و 19 شهرداری تهران اتفاق می‌افتد و همچنین دعاوی حقوقی که در این مناطق رخ می‌دهد در این مجتمع مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی گفت: علاوه بر این جرائم، رسیدگی نهایی سرقت‌های باندی و تیمی سطح تهران بزرگ که پرونده اولیه آن در مجتمع 34 ویژه سرقت تهران تشکیل می‌شود، به این مجتمع و شعبه 1148 ارجاع می‌گردد. 

رئیس مجتمع قضایی بعثت اظهار کرد: همچنین شعبه اختصاصی 1146 در این مجتمع برای رسیدگی به جرائم کودک آزاری در سطح تهران بزرگ در نظر گرفته شده است.

این مقام قضایی به مصادیق کودک آزاری اشاره کرد و گفت: در هر موردی که مشمول قوانین کودک آزاری می‌شود، والدین مانع از تحصیل فرزندی می‌شوند یا او را مورد ضرب و جرح و شکنجه می‌دهند یا پدر و مادر صلاحیت نگهداری فرزند را به جهاتی مثل اعتیاد ندارند، سازمان بهزیستی موارد را به ما گزارش می‌کند و ما هم به شعبه مخصوص خود ارجاع می‌دهیم و اگر شعبه به نتیجه لازمه رسید، حکم عدم صلاحیت والدین را صادر می‌کند و کودک برای نگهداری و حضانت تحویل سازمان بهزیستی می‌شود.

وی به آمار پرونده‌های کودک آزاری اشاره کرد و افزود: در سال جاری تاکنون 43 پرونده کودک آزاری به شعبه ویژه 1146 ارجاع شده است که از این 43 پرونده 36 پرونده منتهی به رأی شده است.

حجت الاسلام رضوانی عنوان کرد: در برخی از این پرونده‌ها، گاهی پدر همسر را طلاق داده و مادر هم معتاد بوده و در معرض تهدید از جهت‌های مختلف آموزشی و جسمی بوده است یا در مواردی هم بر اثر عدم تعادل روحی و روانی مادر کودکان مورد شکنجه قرار می‌گرفتند که این موارد را با موارد پزشکی قانونی تطبیق داده و در پرونده‌هایی که پزشکی قانونی اعلام می‌کرد که والدین صلاحیت ندارند کودکان به بهزیستی معرفی می‌شدند.

وی ادامه داد: باقی شعب کیفری ما به سایر جرائم کیفری اعم از کلاهبرداری، جعل، استفاده از سند مجعول، انتقال مال غیر، چک بلامحل، ضرب و جرح، تصادفات رانندگی رسیدگی می‌کنند.

این مقام مسئول به آمار و ارقام ورودی‌های این مجتمع اشاره کرد و گفت: در 5 ماهه اول سال جاری حدود 66 فقره پرونده سرقت مقرون به آزار و یا مسلحانه به شعبه 1155 این مجتمع ارجاع شد که در این مدت 68 پرونده منتهی به رأی گردید؛ در واقع 2 پرونده از قبل هم مختومه شده است.

حجت الاسلام رضوانی ادامه داد: در پرونده‌های مقرون به آزار یا مسلحانه، معمولا شکات زیادی وجود دارد. مثلا از 300 شاکی و حتی 700 شاکی در یک پرونده داشته‌ایم. چون در این جرائم باند یا گروهی از سارقان دستگیر می‌شوند که به دفعات زیاد سرقت مسلحانه انجام داده‌اند.

وی توضیح داد: اخیرا یک پرونده خیلی مهم از سرقت‌های مسلحانه که سارقان به طور خیلی حرفه‌ای وارد منازل اشخاص می‌شدند به این مجتمع ارجاع شده است. این افراد با سیستم برق و دزدگیر منازل آشنا بودند و برق خانه و حتی محله را قطع می‌کردند که بتوانند به راحتی به سرقت اقدام کنند. حتی در منازلی که ژنراتور برق وجود داشته، ژنراتور را هم از کار می‌انداختند که آژیر نکشد.

این مقام قضایی گفت: در بازرسی منزل این سارقان سلاح‌های سرد و گرم مثل کلاشینکف، ژ3، گاز اشک آور، چاقو، کلت کمری و حتی نارنجک کشف شد.

حجت الاسلام رضوانی اظهار کرد: به جهت اجرای حکم شرعی و حدود الهی حکم قطع 4 انگشت برای برخی از این سارقان صادر شد که فعلاَ در مرحله تجدیدنظرخواهی قرار دارد.

وی با اشاره به آمار پرونده‌های سرقت مسلحانه گفت: در 5 ماهه اول سال جاری 4 پرونده سرقت مسلحانه داشتیم که 6 فقره از این پرونده‌ها مختومه شده است که نشان می‌دهد روند مختومه شدن پرونده سرقت مسلحانه مثبت 2 بوده است.

345 کلیک ها  سه شنبه, 02 شهریور 1395 13:16
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا