قانون جدید:

محکومین زیر سه ماه به زندان نمی‌روند

معاون بازرسی دیوان عالی  گفت : «از این پس مرتکبین جرایم عمدی که مجازات قانونی آنها زیر سه ماه حبس باشد، به جای حبس به مجازات جایگزین حبس محکوم می‌شوند.»

غلامرضا انصاری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر تصمیم تازه دیوان عالی کشور را در رابطه با تعیین مجازات‌های جایگزین حبس تشریح کرد.

او گفت که حتا بدون رضایت شاکی خصوصی "از این پس مرتکبین جرائم عمدی که مجازات قانونی آنها سه ماه حبس باشد، به جای حبس به مجازات جایگزین حبس محکوم می‌شوند".

معاون دیوان عالی کشور تصریح کرد که این موضوع در دیوان رای وحدت رویه صادر و هفته گذشته به روزنامه رسمی اعلام شده است و اکنون صورت قانونی دارد.

در همین راستا غلامرضا انصاری همچنین اعلام کرد: «در صورتی که مجازات قانونی جرم غیرعمدی کمتر از ۲ سال باشد، مرتکبین این قبیل جرایم هم به مجازات‌های جایگزین حبس محکوم خواهند شد‌.‌‌‌»

کمبود بودجه

انصاری درباره وضعیت کمیسیون ملی پرداخت خسارت بازداشت‌های اشتباهی، گفت که هنوز بودجه معینی به دادگستری ابلاغ نشده است.

او تأکید کرد که تخصیص بودجه ۴۰میلیارد تومانی از سوی وزارت دادگستری به نمایندگی از دولت برای پرداخت بازداشت‌های اشتباهی بسیار اندک است، زیرا شمار شاکیان از این گونه بازداشت‌ها بسیار بالاست.

گمان می‌رود که قانون تازه مربوط به تبدیل حبس زیر سه ماه به مجازات‌های دیگر نیز به خاطر کمبود بودجه صورت گرفته باشد.

در ماه‌های گذشته بسیاری از فعالان اجتماعی از شمار بسیار بالای زندانیان در ایران و پر شدن بالای ظرفیت بازداشتگاه‌ها انتقاد کرده‌اند.

انتهای پیام /  راستین آنلاین
آخرین ویرایش در شنبه, 26 تیر 1395 23:36
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا