ابداع روشی در دندان‌‌‏پزشکی که می‌‌‏تواند عصب کشی را منسوخ کند

دندان پزشکی
دندان پزشکی  
ابداع روشی در دندان‌‌‏پزشکی که می‌‌‏تواند عصب کشی را منسوخ کند دندان پزشکی

به گزارش تِک‌‌‏تایمز، این شیوه جدید درمانی که با تلاش تیمی از پژوهشگران دانشگاه هاروارد و دانشگاه ناتینگهام رونمایی شده، احتمالا روش‌‌‏های درمان ریشه موسوم به عصب کشی یا روت کانال را از دور خارج می‌‌‏کند.

این پژوهش که امسال موفق به دریافت جایزه از انجمن سلطنتی فن‌‌‏آوری‌‌‏های نوین علم شیمی شده، «الگوی جدید درمان در دندان‌‌‏پزشکی» نام گرفته است.

در این روش ترمیم، از موادی استفاده می‌‌‏شود که می‌‌‏تواند سلول‌‌‏های بنیادی را تحریک کرده، ضمن محافظت از ریشه و عصب، سبب رشد مجدد عاج دندان شود.

اما در روش‌‌‏های فعلی که پس‌‌‏از برداشتن بخش‌‌‏های پوسیده، آن را با مواد جیوه‌‌‏ای و یا کامپوزیت پر می‌‌‏کنند؛ درصورتی که ترمیم پس‌‌‏از مدتی از بین رفته و درمان ناموفق باشد، پزشک ناگزیر به درمان ریشه و یا همان عصب کشی شده که درمانی دشوار، دردناک و پرهزینه است.

به گفته محققان، آنچه که در ترمیم‌‌‏های رایج به‌‌‏کار می‌‌‏رود، برای سلول‌‌‏های دندان به نوعی سمی است، چراکه جنس آن با بافت ریشه ناسازگار است.

«آدام سلیز»، محقق دانشگاه ناتینگهام می‌‌‏گوید: «مواد جدید الیاف خاصی هستند که می‌‌‏توانند همچون مواد پرکردنی استفاده شوند، اما هنگام تماس مستقیم با بافت ریشه دندان، موجب تحریک سلول‌‌‏های بنیادی می‌‌‏شوند.»

این مواد بیواکتیو علاوه بر ترمیم و بازسازی بافت ریشه، قادر است عاج دندان را هم برای رشد دوباره تحریک کند.

 

سرویس اجتماعی راستین آنلاین

انتهای پیام /  راستین آنلاین
1230 کلیک ها  آخرین ویرایش در چهارشنبه, 16 تیر 1395 12:10
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا