دستگیری 10 متهم به قتل محیط‌بانان گنو

سرویس اجتماعی راستین آنلاین: فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست از دستگیری متهمان پرونده شهادت محیط‌بانان هرمزگانی خبر داد و گفت: در این پرونده ۱۰ نفر دستگیر شده‌اند که ۲ نفر از آنها به قتل محیط‌بانان اعتراف کرده‌اند و سایرین نیز همدست قاتلان بوده‌اند.

سرهنگ حمیدرضا خیلدار در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که به بررسی شهادت سه محیط‌بان کشورمان اختصاص داشت، اظهار کرد: نیروهای انتظامی همیشه در درگیری با متخلفان دچار تهدید هستند و نیروهای محیط‌بان نیز همانند سایر فعالان انتظامی با این تهدید دست به گریبان هستند و تا زمانی که تخلف است، شهادت نیز وجود دارد بنابر‌این طبق قانون اگر محیط‌بانان یا ماموری مورد اصابت گلوله قرار گرفت، جانباز یا شهید محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: نیروهای محیط‌بان در هر شرایطی به وظیفه مناسب خود عمل می‌کنند و برای این شغل مقدس و حفاظت حتی به خارج از شهرها رهسپار می‌شوند که متاسفانه با متخلفانی سر و کار دارند که از ابزار لازم بهره می‌برند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست با اشاره به نحوه شهادت محیط‌بانان هرمزگانی تصریح کرد: در روز حادثه یکی از همیاران محیط‌ زیست از ورود شکارچیان غیر‌مجاز خبر‌ می‌دهد که محیط‌بانان برای بازدید راهی می‌شوند اما شکارچیان برای این دو شهید تله گذاشته و آنها را از پشت سر به شهادت می‌‌رسانند.

خیلدار خاطر‌نشان کرد: بعد از این جنایت تلخ از سوی شکارچیان غیر مجاز در حدود 10 نفر دستگیر شدند و 2 نفر از آنان به قتل محیط‌بانان اعتراف کردند و سایرین نیز به عنوان همدست مورد بازجویی قرار گرفته‌اند و همچنان تحقیقات لازم ادامه دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا محیط‌بانان در به‌کارگیری اسلحه مشکلی ندارند، اظهار کرد: در هیچ جای دنیا نیروی نظامی حکم تیر ندارد و این قانون است که مشخص می‌کند برای حفاظت از جان خود و همکاران خود می‌توانید از سلاح استفاده کنید؛ محیط‌بانان نیز باید بر اساس قانون عمل کنند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست در خصوص اظهار‌نظر کهرم به عنوان مشاور ابتکار مبنی بر اینکه حمل اسلحه توسط محیط‌بانان عاملی برای تهدید آنان است و نباید از سلاح استفاده کنند، گفت: این نظر شخصی او است و نظر سازمان حفاظت از محیط زیست نیست.

دستگیری 10 متهم به قتل محیط‌بانان گنو

خیلدار یکی از بزرگترین چالش نیروهای محیط‌بانی را موضوع کمبود نیرو دانست و گفت: فشار کاری بالایی به محیط‌بانان وجود دارد؛ در حدود 17 میلیون هکتار اراضی تحت محافظت در کشور وجود دارد که تنها با 2 هزار و 600 محیط‌بان اداره می‌شود و باید به این مهم اهتمام ویژه شود.

وی همچنین به وجود قانون سلاح و استفاده از آن اشاره و تصریح کرد: در این خصوص آموزش‌های لازم را به محیط‌بانان داده‌ایم و بند چک لیست آموزشی را نیز ارائه کرده‌ایم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست درباره ادعای مطرح شده مبنی بر اینکه محیط‌بانان حق تیراندازی در برابر متخلفین را ندارند، گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و به هیچ عنوان این بحث وجود ندارد بلکه تمامی عملکرد محیط‌بانان طبق قانون است.

1579 کلیک ها  یکشنبه, 06 تیر 1395 12:36
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا