فوایدباورنکردنی دوش گرفتن با آب سرد

فوایدباورنکردنی دوش گرفتن با آب سرد
دوش گرفتن باآب سرد
  • شايد براي شما هم اتفاق بيفتد که مجبور شويد با آب سرد دوش بگيريد و احتمالاً از اين وضعيت زياد هم خرسند نخواهيد بود؛ اما متخصصين معتقدند دوش گرفتن با آب سرد مزاياي بسياري به همراه دارد.

به گزارش راستین آنلاین،بيشتر ما تنها زماني با آب سرد دوش مي‌گيريم که آخرين نفر در صف حمام هستيم يا دقايق اولي که شير آب را باز مي‌کنيم، آبش سرد است. ظاهراً دوش گرفتن با آب سرد مزاياي بسياري براي بدن در بردارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهيم کرد.
متخصصين توصيه مي‌کنند براي بهره‌مندي از مزاياي دوش گرفتن با آب سرد، درجه حرارت آب بايد 60 درجه فارنهايت (15 درجه سلسيوس) يا کمتر باشد که درجه حرارت آب بسيار سرد استخر محسوب مي‌شود. در ابتدا با درجه حرارت پاييني شروع کنيد که مي‌توانيد زير آن بايستيد. سپس به تدريج درجه را کاهش دهيد تا به 15 درجه برسد.
در ادامه به مزاياي دوش گرفتن با آب سرد مي‌پردازيم.

روحيه را بهبود مي‌بخشد

آب‌درماني با آب سرد سطح بتااندورفين و نورآدرنالين خون و همچنين مغز را افزايش مي‌دهد که باعث مي‌شود تأثير ضدافسردگي داشته باشد. طبق يک تحقيق که در نشريه Medical Hypotheses منتشر شده، اگر به مدت 2 هفته به طور منظم 2 الي 3 دقيقه با آب سرد دوش بگيريد، روحيه شما بهبود مي‌يابد.

درد ماهيچه‌ها را تسکين مي‌دهد

آب سرد پس از يک ورزش شديد از طريق کاهش درد و التهاب به شما کمک مي‌کند. اگر ماهيچه خاصي وجود دارد که شما را ناراحت کرده است، آب دوش را به مدت 5 دقيقه مستقيماً روي آن ماهيچه قرار دهيد. افزايش جريان خون در آن ناحيه، ماهيچه‌هاي آسيب‌ديده و بافت‌هاي ديگر را بازسازي مي‌کند؛ زيرا خون حاوي مواد مغذي است که بهبوددهنده هستند.

پوست را بهبود مي‌بخشد

بهترين راه براي دستيابي به مزاياي آب سرد در زمينه زيبايي، اين است که ابتدا با آب ولرم پوست خود را بشوييد و بعد با آب سرد اين کار را ادامه دهيد. آب سرد پوست و منافذ آن را سفت مي‌کند، مانع بروز سرخي‌هاي مزاحم مي‌شود و باد زير چشم‌ها را کاهش مي‌دهد. با آب سرد نه تنها پوستي صاف‌تر و روشن‌تر خواهيد داشت، بلکه آرايشتان نيز به خوبي پاک مي‌شود.

موها را براق‌تر مي‌کند

کوتيکول ساقه مو توسط آب گرم خشک مي‌شود و باعث مي‌شود موهايتان ظاهر خوبي نداشته باشند. اگر بعد از استفاده از نرم‌کننده، چند دقيقه‌اي از آب سرد استفاده کنيد، موهايتان براق‌تر و صاف‌تر خواهند شد؛ زيرا آب سرد پيازهاي مو را صاف کرده و رطوبت آن‌ها را حفظ مي‌کند.

به مقابله با استرس کمک مي‌کند

شستن صورت با آب سرد به دستيابي به آرامش کمک مي‌کند؛ زيرا ضربان قلب را کاهش مي‌دهد. تحقيقات نشان داده‌اند از اين روش مي‌توان براي کاهش تپش قلب استفاده کرد. همچنين طبق يک تحقيق ديگر، افرادي که به طور مرتب در آبي به سردي يخ شنا مي‌کنند، نسبت به استرس مقاوم‌تر هستند.

کمک به کاهش وزن

یکی از فواید غیر منتظره دوش گرفتن با آب سرد، تأثیر آن در کاهش وزن است. دو بدن انسان دو دسته چربی وجود دارد: چربی های سفید و چربی های قهوه ای، چربی های سفید در اثر مصرف کالری در بدن جمع می شوند و نمی توان آنها را از طریق انرژی سوزاند. در مقابل چربی های قهوه ای، چربی های مفیدی هستند که باعث گرم نگه داشتن بدن ما می شوند و با قرار گرفتن زیر دوش آب سرد فعال می شوند. بنابراین دوش آب سرد موجب تحریک چربی های قهوه ای می شود، در طولانی مدت در کاهش وزن فرد اثر می گذارد.

تقویت سیستم ایمنی و گردش خون

آب سرد می تواند سیستم خون رسانی به اندام های مختلف بدن را بهبود ببخشد و از این راه با برخی مشکلات پوستی یا قلبی مبارزه کند. هم چنین تا حدی فشار خون را کاهش می دهد و از گرفتگی عروق قلبی جلوگیری می کند.

کاهش افسردگی

بر اساس تحقیقات انجام شده، دوش آب سرد به دلیل تأثیر شدید بر گیرنده های پوستی که میزان قابل توجهی پیام های الکتیریکی را از انتهای اعصاب محیطی به مغز ارسال می کند، باعث کاهش علائم افسردگی می شود. چنین روندی موجب ترشح هورمون های ضدافسردگی و بهتر شدن خلق و خوی افراد می شود. بنابراین توصیه می شود هر بار که دوش می گیرید دو الی سه دقیقه بدن و سر خود را با آب سرد بشویید.

افزایش هوشیاری

دوش گرفتن با آب سرد و شکی که به دنبال آن به بدن وارد می شود باعث تنفس عمیق می شود، این جریان پس از گذشت چند لحظه نه تنها ما را گرم می کند بلکه میزان اکسیزن در بدن را نیز افزایش می دهد. هم چنین با بالا رفتن ضربان قلب میزان خونی که به بدن می رسد بیشتر می شود و طبیعتاً انرژی و نشاط فرد هم افزایش می یابد
1364 کلیک ها  پنج شنبه, 20 خرداد 1395 07:41
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا