عضو شورای اسلامی شهر شیراز:

عضو شورای اسلامی شهر شیراز:
سید کمال پاک فطرت
  • عضو شورای شهر شیرازگفت: تامین حقوق و حق الزحمه نیروهای شاغل در کتابخانه‏های عمومی استان فارس بر عهده این نهاد در کشور است، نه از محل نیم درصد شهرداری
تامین حقوق نیروهای نهاد کتابخانه ها به عهده این نهاد است نه شهرداری

به گزارش راستین آنلاین از شیراز، سیدکمال پاک فطرت در نطق قبل از دستور جلسه یکصد و شصتمین جلسه شورای اسلامی شیراز گفت: ارتقاء سطح دانش و تعالی فرهنگ شهروندی مهمترین عیار و معیار حرکت همه جانبه عموم شهروندان به سوی توسعه پایدار بوده و آشکارترین مصداق این ارتقا و تعالی را می‌توان در کمیت و کیفیت ارتباط شهروندان با فرهنگ متعالی کتابخوانی دانست.

او با بیان اینکه شورای اسلامی شیراز همواره برای اعتلا و ارتقاء کتابخانه‏ها و فرهنگ کتابخوانی در این کلانشهر اهتمام داشته است، گفت: آنچه امروز موجب نگرانی است اختصاص حقوق و دارایی‎های عمومی مردم شیراز به اموری غیر از توسعه و بهبود کمیت و کیفیت کتابخانه‏های عمومی این شهر و هزینه کردن آن در سایر نقاط استان فارس و در اموری است.

پاک فطرت با یادآوری اینکه تامین هزینه‏های مالی کتابخانه‏های استان فارس برعهده نهاد کتابخانه‏های عمومی کشور است، گفت: مطابق ماده ۶ قانون تاسیس و نحوه اداره کتابخانه‏های عمومی مصوب اسفند ۱۳۸۲، شهرداری‏ها مکلف به پرداخت سهم نیم درصدی از درآمدهای خود با هدف اداره امور کتابخانه‏ها شده‏اند. اما در این قانون مجوزی برای هزینه کرد این مبالغ در خارج از شهر مربوطه داده نشده است.

او با اشاره به مشکلات اعتباری شهرداری شیراز در سال 94، گفت: در آن سال که شهرداری برای کسب درآمدها و تامین هزینه‏های خود با سختی مواجه بود، با استناد به همین ماده قانونی و در نتیجه اقدامات نهاد کتابخانه‏های عمومی مبلغی معادل حداقل شانزده میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری شیراز در اختیار این نهاد قرار گرفت تا بر اساس نص قانون در ساخت و ایجاد و توسعه فضاها و تجهیزات کتابخانه‎ای هزینه و باعث ارتقاء فعالیت‏های ترويج کتابخوانی و بهبود وضعیت کتابخانه‏های شیراز شود.

پاک فطرت اضافه کرد: متاسفانه از این مبلغ نه تنها در جهت رفع مشکلات و کمبودهای کتابخانه‏ای شیراز استفاده نشد، بلكه در عمل صرف انجام اقدامات و تامین هزینه‎هايى شده که در اصل جزء وظایف ذاتی نهاد کتابخانه‏های عمومی کشور بوده است.

او با تاکید بر اینکه تامین حقوق و حق الزحمه نیروهای شاغل در کتابخانه‏های عمومی استان فارس بر عهده این نهاد در کشور است، با استناد به مطلب درج شده در رسانه‏ها به نقل از مدیرکل کتابخانه‏های عمومی فارس، گفت: ماهیانه حداقل 500 تا 600 میلیون تومان از مبلغ پرداختی شهرداری شیراز صرف حقوق پرسنل این نهاد در استان فارس شده است.

پاک فطرت با یادآوری اینکه مدیرکل کتابخانه‏های عمومی فارس در گفت وگو با رسانه‏ها صراحتا اعلام کرده که با نیم درصد درآمد شهرداری‏ها نمی‏توان کتابخانه ساخت و آن را اداره کرد و این مبلغ فقط می‏تواند حقوق پرسنل و کارکنان ما را تامین کند، گفت: آیا تامین حقوق پرسنل این نهاد بر عهده شهرداری شیراز است؟

وی که چنین اقدامی را ظلم آشکار به شهروندان شیراز دانست و اضافه کرد: البته این ظلم آشکار فقط به پرداخت حقوق پرسنل و کارکنان استان فارس خلاصه نمی‏شود و نهاد كتابخانه‌های عمومی کشور برخی دیگر از تکالیف و مسئولیت‏های خود را نیز بر دوش مردم و شهرداری شیراز گذاشته است.

این عضو شورای شهر شیراز ادامه داد: تامین کل هزینه خرید کتاب‏ها و نشریات تازه برای تمام كتابخانه هاى عمومى اســتان، تامین مخارج نوسازی، بهسازی، تعمیرات و تجهیزات کتابخانه‏های عمومی سایر شهرها و روستاهای استان نیز از این مبلغ تامین شده و می‎شود و دردناک‏تر آنکه اخیرا دستور صادر شده است که تمام بدهی‏های بیمه‏ای چندین سال به تعویق افتاده کارکنان کتابخانه‏های استان فارس که بر اساس رای دادگاه‏های عمومی بر عهده و ذمه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس است، از این مبلغ و در حقیقت از جیب مردم شیراز برداشت شود درحالی که بسیاری از محله‏های پر جمعیت این کلانشهر از داشتن کتابخانه مناسب محروم است.

او از نهاد کتابخانه‏های کشور سئوال کرد که تا قبل از این هزینه حقوق پرسنل و خرید کتاب و نشریات جدید و تجهیز و تعمیر کتابخانه‏های سایر شهرهای استان غیر از شیراز را از چه محلی تامین کرده است؟

پاک فطرت از استاندار فارس و نمایندگان مردم شیراز در مجلس و رسانه‎ها درخواست کرد که این موضوع را پیگیری و زمینه شفاف سازی را فراهم کنند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به انتخاب این شهر به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام از سوی سازمان همکاری‏های اسلامی، خواستار ایجاد کارگروه و کمیته‏ای برای پیگیری این موضوع در شورا و شهرداری شد.

475 کلیک ها  یکشنبه, 09 خرداد 1395 19:16
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا