شیراز کمربند زلزله خیز / مناطق جنوبی فارس بیشترین زلزله ها را در بر دارد

شیراز کمربند زلزله خیز / مناطق جنوبی فارس بیشترین زلزله ها را در بر دارد
   
شیراز کمربند زلزله خیز / مناطق جنوبی فارس بیشترین زلزله ها را در بر دارد |||| ||||

 راستین آنلاین:مدیر کل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب فارس گفت :شهر شیراز در مرز کمربند لرزه خیز قرار دارد.

 
طهمورث یوسفی با بیان اینکه شیراز در مرز کم خطر و پر خطر زلزله خیز قرار دارد، افزود :زلزله ها به نقطه ی ضخیمی در زمین بر می‌گردد، که گسل هایی بر روی پوسته زمن قرار دارند. 
 
او ضمن اینکه استان فارس مقام دار از لحاظ آمار زلزله و حتی جز رتبه های دوم و سوم است اضافه کرد :خوشبختانه بالای 80 درصد از تعداد زلزله ها در استان زیر 5 ریشتر بوده و خسارتی بر جای نگذاشته  است. 
 
یوسفی همچنین با اشاره به اینکه فارس شمال غرب، غرب، جنوب و جنوب شرق بیشترین زلزله را نسبت به شمال استان دارد و بر روی گسل قرار دارد، تصریح کرد : از لحاظ تقسیم بندی جزئ تر نور آباد، ممسنی، کازرون، فراشبند، مهر، لامرد، لارستان، داراب، جهرم و بخش های بیشتر جنوبی شیراز جز کمر بند لرزه خیز استان هستند. 
 
 
او  در خصوص اینکه بیشترین آمار زلزله در مناطق جنوبی  است تصریح کرد : تعدادی گسل های معروف و فعال وجود دارد، که این گسل ها را معرفی میکنم. 
 
مدیر کل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب با بیان اینکه استان در منطقه زاگرس و بر روی گسل قرار دارد، گفت :در استان فارس پنج گسل معروف وجود دارد، از جمله این گسل ها، گسل کازرون (که از منطقه نورآباد و کازرون می‌گذرد)، گسل کره‌بس (که از منطقه کهمره سرخی می گذرد و تا قیر و کارزین و لارستان ادامه دارد)، گسل سبزپوشان ( از غرب شیراز )، گسل سروستان و فسا، گسل نی‌ریز وجود دارد که برخی از این گسل ها از شمال تا جنوب استان امتداد دارد.
 
 
یوسفی همچنین با بیان اینکه فارس در منطقه زاگرس و لرزه خیز قرار دارد ادامه داد :بالای 95 درصد از شهر های کشور ما بر روی گسل ساخته شده اند، که گسل نه تنها عامل زلزله است، بلکه باعث آبادی و ایجاد فضای سبز است. 
 
مقاوم سازی و طراحی فضای مستحکم برای ساخت و ساز 
 
او گفت نکته ای که حائز اهمیت است این است که با توجه به مناطق زلزله خیز باید ساخت و ساز های مهم با تراکم جمعیت زیاد از جمله بیمارستان ها، مدارس، پمپ گاز و بنزین را نسازیم تا معضلی پیش نیاید. 
 
یوسفی اضافه کرد :همچنین نقشه اى با مبناى کار ساخت وساز و شهرسازى در شیراز  باید ایجاد شود تا با مقاوم سازی و مستحکم سازی در مناطق زلزله خیز  بر نامه ای برای توسعه شهری انجام شود. 
انتهای پیام /  منصوره خسروبیگ
113 کلیک ها  آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 شهریور 1399 12:59
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا