دوقطبی قومیتی - اصولگرایی در انتخابات شیراز/نامزد اصلاح طلبان از تهران می آید؟

راستین آنلاین:داستانش با اکثر شهر های ایران متفاوت است.


شهری که حالا اقوام مختلفی از عشایر را حتی از استان های همجواردردل خود جای داده است،در فاصله کمتر از یک ماه مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی گرچه تنور انتخاباتش سرد است،اما به نظر می رسد،صندوق های رایش روز دوم اسفندماه شاهد رقابت بین کاندیداهایی با پایگاه رای اصولگرایی از یک سوء و کاندیداهایی با پشتوانه ی قومیتی از سوی دیگر باشند.
سبد پر اصولگرایان
وجه اشتراک شیراز با اکثر شهرهای کشور در این انتخابات سبد پر یکی از قطب های انتخابات دو قطبی پیش رو یعنی اصوالگرایان است.
گرچه اصولگرایان برای بستن حتی چند لیست هم در شیراز مشکلی ندارند ،اما حامیان این تفکر سیاسی دو کاندیدای شاخص خود یعنی ابراهیم عزیزی و جعفر قادری را از همین حالا مسافر بهارستان می دانند.
در واقع بحث اصلی در این جبهه بر سرتعیین نفر سوم و چهارم است.
جایی که برخی ها اعتقاد دارند یکی ازاین جای خالی ها درچند روز آینده با نام شهردار سابق شیراز پرخواهد شد.
علیرضا پاک فطرت که پس از یک کش و قوس حالا تاییده حضور  در انتخابات را در دست دارد،نیزاز همین الان خود را روی صندلی های سبز بهارستان می بیند.
اوکه در زمان حضورش در شهرداری بارها ادعا کرده بود شهرداری غیر سیاسی است،حالا توسط برخی تصمیم گیران برای لیست اصولگرایان، نامزد بالقوه ای محسوب می شود که می توانند شانس یک  دست شدن نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی را با مختصات مورد نظر آنها بیش از پیش کند.
اما سئوال اینجاست که اگر این سه نفر قرار باشد در یک لیست قرار بگیرند،سبد رایشان چگونه خواهد بود؟
ابراهیم عزیزی فرماندار اسبق شیرازاست.عزیزی که دردولت احمدی نژاد از سپاه شیراز به فرمانداری مامور شد،گرچه اصولگرایی متعصب بر اعتقادات خود است ،اما منتسب به جریان احمدی نژاد محسوب می شود.
عزیزی آخرین استاندار هرمزگان در دولت دهم بودکه سبد رایش سبد رای اصولگرایان با غلظت نئواصولگرایی است.
نفر دوم احتمالی لیست اصولگرایان ،جعفر قادری است.
مرداقتصادی جریان محافطه کار که سابقه ی شهرداری در شیراز و عضویت در شورای اسلامی این شهر را درکارنامه دارد.
او در کنار رای مشترک سیاسی اش با عزیزی ،گوشه چشمی نیز به پای صندوق آمدن لامردی های مقیم شیراز دارد.
اتفاقی که در اداوار مختلف در زندگی سیاسی او به وقوع پیوسته است.
اما اگر فرض کنیم پاک فطرت به این لیست اضافه شود،داستان کمی متفاوت است.
شهردارسابق شیراز خود را«بچه ی شهر»می داند.از این رومعتقدکاغذ رای ناسیونالیست های  شیرازی باهر رنگ جوهری نوشته شود،نام او را به صندوق ها اضافه خواهد کرد.
اما اینکه پاک فطرت با آن غرور خاص خود به قرارگرفتن در لیست اصولگرایان راضی شود یا خیر،سئوالی است که بایدبرای رسیدن به جوابش حداقل چند روز صبر کرد.
این در حالی است که پاک فطرت معتقد است رای شیرازی بودن او نسبت به رای ثابت اصولگراها بیشتر خواهد بود.
موضعی که باعث می شود پاک فطرت برای حضور در لیست اصولگرایان به آنها فخر بفروشد.
رای عشایر
محمد رضا محمدی کشکولی ،اصالتا فیروز آبادی است اما سالها در شیراز زندگی و قضاوت کرده و چند سال به تهران مهاجرت کرده است.
او که به واسطه حضور وقضاوت در دادگاه های جنجالی، حالا به چهره ای شناخته شده بین افکار عمومی تبدیل شده ، به بالقوه ترین کاندیدای عشایر و البته جریان مستقلی است که سعی می کند،منتسب به جریان سیاسی خاصی نشود.
دلگرمی کشکولی  رای عشایر ،خصوصا قشقایی ها به اوست.پایگاه رایی که در گذشته هم نشان داده می تواند معادلات انتخابات را بهم بزند.
کور سو امید اصلاح طلبان
رد صلاحیت گسترده نامزد های اصلاح طلب کار را به جایی رسانده بود که بسیاری امیدوار بودند،باتایید صلاحیت دو تن از استانداران پیشین استان فارس ،اصلاح طلبان بتوانند با حداقل های موجود در انتخابات شرکت کنند.رویایی که این بار نیز با اصلاح طلبان صادق نبود!
اما حالا و در چنین شرایطی زمزمه های حضور یک نمایده اصلاح طلب کنونی تهران برای شرکت در انتخابات پیش رو آن هم از حوزه انتخاباتی شیراز در محافل سیاسی به گوش می خورد.
دراین روزهای برخی گروه ها، جریانات، احزاب وشخصیت های سیاسی، اجتماعی و اقشار مختلف مردم خصوصا اصلاح طلبان فعال  استان فارس برای متقاعد کردن  محمد علی وکیلی ببا هدف رقابت در حوزه انتخابیه شیراز آستین ها را بالا زده اند.
این در شرایطی است که وکیلی که این روزها  عضو هئیت رئیسه مجلس و نماینده مردم تهران، شمیرانات، اسلام شهر و پردیس در مجلس دهم محسوب می شود،تاکنون در خصوص تغییر حوزه انتخابیه خود از تهران به شیراز اظهار نظری نکرده است.
وکیلی که یک روزنامه نگار با سابقه است   و هم اکنون  مدیرمسوول روزنامه ابتکار، اگر قرار باشد شانس خود را برای پوشیدن ردای نمایندگی مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی آماده کند،باید ظرف مدت چند روز آینده ،تصمیم خود را بگیرد.
تصمیمی که می تواندمعادله دو قطبی قومیتی ،اصولگرایی انتخابات پیش رو را در شیراز حداقل به اندازه شانس داشتن یک نماینده اصلاح طلب دچار تغییر کند.
انتهای پیام /  101
آخرین ویرایش در یکشنبه, 13 بهمن 1398 23:53
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا