• نائب رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز:

محله اسحاق بیگ نگین بافت تاریخی فرهنگی شیراز است

محله اسحاق بیگ نگین بافت تاریخی فرهنگی شیراز است
   

راستین آنلاین:نائب رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز گفت:محله اسحاق بیگ نگین بافت تاریخی فرهنگی شیراز است.

لیلا دودمان که در جریان بازدید میدانی از این محله سخن می گفت ضمن اشاره و تاکید به لزوم رعایت حقوق مردم و ساکنین  محله اسحاق بیگ از توجه و ورود سرمایه گذاران ابراز خشنودی کرد و در زمینه مطالبات آن ها گفت : پیشنهاد و دغدغه ها را که شاید بارها توسط فعالان و مسئولان این حوزه در جلسات مختلف شنیده ایم باید با راهکار مشخص پیشنهاد یا توسط ما و مشاورین کمیسیون ها نسبت به شهرداری طرح موضوع ، پیگیری و اجرا شود .
وی  به وضعیت نا مناسب دفع آب های سطحی و فاضلاب اشاره کرد و افزود : مجموعه های خدمات رسان نظیر اداره آب و فاضلاب  بارها در جلسات مختلف حضور داشته اند که اقدامات و وعده های آن ها به ویژه در رابطه با منطبق شدن برنامه زمان بندی این اداره با پروژه های شهرداری به دلایلی مختلف نظیر منابع مالی  یا برنامه ریزی های دیگر باعث هدر رفتن هزینه و تحت تاثیر قرار گرفتن عملکرد مجموعه های دیگر شده است . 
دودمان گفت: با شهردار منطقه پیگر برنامه ریزی ها و اقدامات پیش رو محله تاریخی اسحاق بیگ خواهم شد تابتوانیم به سهم خود و مجموعه مدیریت شهری در راستا ارتقا کیفیت زندگی بهتر عمل نماییم . 
سعید زحمت کشان از فعالان علمی و پژوهشی درحوزه اجرایی بافت تاریخی ننیز دراین بازدید به اهمیت بازدید های میدانی تاکید کرد و گفت : بازدید و بررسی های میدانی بافت تاریخی فرهنگی شیراز از فرصت ها و چالش ها ،نقاط قوت و نقاط ضعف محله های تاریخی که در جامعه دانشگاهی این روش را با نام ( SOWT ) می شناسند و همچنین با توجه به سایر روش های مدون و مشخص حوزه پژوهشی مداخله در بافت های تاریخی ، با یک مطالعه جامع و طرح استراتژیک هدفمند که ضمانت اجرایی هم داشته باشد ، می توان اتفاقات بهتری را برای شهروندان فعلی و آینده این محلات تاریخی به وجود آورد که بتوانند زندگی بهتری را تجربه کنند .
وی توجه بیشتر متولیان بسیار زیاد بافت تاریخی مطالبه  کرد و افزود: اگر تمام دغدغه مندان چه مسئول و چه داوطلب و عموم شهروندان همه به دور یک میز بنشینند و با  گفت وگو به یک راهکار مشخص و شفاف برسند ، بافت تاریخی فرهنگی شیراز رشد خواهد کرد که غیر از این باید شاهد عدم تعادل و تحقق عدالت در منافع و وظایف مجموعه ها و افراد مرتبط با بافت باشیم که به نظرم شعار اصل شفافیت در این جا معنا پیدا می کند . 
زحمت کشان ادامه داد : به طورکلی مابرای تحقق زندگی بهتر و زیباتر شهروندی تصمیم می گیریم که خودشان خبر از اتفاقات خوب و آینده درخشان خویش ندارند .
وی افزود:در جلسات مختلف برای بخشی از بافت تاریخی فرهنگی ای تصمیم ، نظر و رای می دهیم که حتی یک بار هم نرفته ایم یا اگر رفته ایم شناختی نسبت به آن پیدا نکرده ایم و ذوق زده و شتابان عطش خدمت و برای توجیه شعار شفافیت هم عدد و ارقام های مربوط به پروژه با ذکر نام و نام خانوادگی ، نام طراح ، مالک و ... بر روی سامانه شفافیت بارگذاری و ابراز خشنودی می کنیم ،اما انتظار و خواهش ما این است که روش های برخورد با پروژه های مختلف شهری از جمله طرح های مربوط به بافت تاریخی فرهنگی که نشانگر اعتبار شهر است را اصلاح کنند.
محله اسحاق بیگ از بزرگترین محلات در بافت تاریخی شیراز است. وجود بناهای شاخصی مثل مسجد نصیرالملک باعث شده بیشتر توریستها خواسته یا ناخواسته دقایقی را در کوچه پس کوچه‌های زیبایش قدم بزنند. این محله زیر مجموعه محلات حیدری است. در میان تمام زیبایی‌ها و حال و هوای خوشی که از قدم زدن در اسحاق بیگ پیدا می‌کنید چند چیز حالتان را بیشتر از بقیه جا می‌آورد. یکی از آنها قدیمی‌ترین عطاری باقی مانده در شیراز است.
توجه به بازآفرینی و احیا بافت تاریخی فرهنگی محله اسحاق بیگ شیراز مدتی است که با سلسله بازدیدهای میدانی سرمایه گذاران این محله وبا هدف تبیین و اهمیت دادن به رویکردهای مشارکتی و اقدامات مناسب در این زمینه در حال انجام است ، اقدامی که باعث شده این امیدواری به وجود آید تا حرکتی مثبت در زمینه به جریان انداختن زندگی بهتر دراین محله قدیمی شیراز باشد .
گفتنی است دراین بازدیدمیدانی با حضور لیلا دودمان به عنوان عضو و نائب رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز که به دعوت فعالان و سرمایه گذاران محله اسحاق بیگ به همراه کارشناسان اداره بازآفرینی محلات شهری ، مدیر دفتر تسهیلگری بافت و دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی بود در روز گذشته صورت پذیرفت .
انتهای پیام /  101
945 کلیک ها  آخرین ویرایش در سه شنبه, 02 مهر 1398 15:25
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

1 نظر

  • مسعود سه شنبه, 02 مهر 1398 16:52 ارسال شده توسط مسعود

    محله های قدیمی شیراز پتانسیل گردشگری بالایی دارند یکی از راههای جذب سرمایه گذار معافیت مالیاتی است

    گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا