توضیحات شهرداری شیراز درخصوص تصمیم به تغییر کاربری در 13 باغ قصردشت

یک کوچه باغ در قصردشت
یک کوچه باغ در قصردشت  
توضیحات شهرداری شیراز درخصوص تصمیم به تغییر کاربری در 13 باغ قصردشت یک کوچه باغ در قصردشت

راستین آنلاین:تصمیم شورای برنامه ریزی و توسعه  استان فارس مبنی بر تغییر کاربری 13 باغ در قصردشت شیراز حاشیه های فراوانی را به دنبال داشته است.

این شورا که شنبه ۳۰ شهریور ۹۸ با حضور استاندار فارس  برگزار و با تغییر کاربری ۱۳ قطعه زمین از باغ و فضای سبز به مسکونی در محدوده طرح باغات قصردشت ارائه شده از سوی شهرداری شیراز موافقت کرده مصوب کرده است تا  شهرداری در قبال تغییر کاربری این زمین ها به مسکونی ،زمین مورد نیاز برای خدمات ورزشی، آموزشی و درمانی را به صورت رایگان در اختیار دستگاه‌های مربوطه برای ساخت این اماکن قرار دهد.

این در حالی است که به گفته مسئولان حاضر در این جلسه، در این اراضی دیگر باغی وجود ندارد و پیش‌تر خشکانده شده است.

حالا با بالا گرفتن تب انتقاد از چنین تصمیمی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری شیراز توضیحاتی را مطرح کرده است.

در توضحیات این معاونت که رونوشت آن نیز برای دفتر پایگاه خبری تحلیلی راستین آنلاین در شیراز ارسال شده آمده است:

با توجه به مطالبی که اخیرا در رابطه با تغییر کاربری ۱۳ باغ خشکانده شده از مجموعه باغات قصردشت منتشر شده است، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری شیراز مطالب زیر را جهت شفاف سازی افکار عمومی ارائه می کند:

۱- تعداد ۱۳ قطعه باغی که در تاریخ 30/6/98 در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مورد بررسی و تصویب قرار گرفته در پهنه قابلیت تبدیل به مسکونی و در گروه ۵ پهنه بندی باغات قصردشت قرار گرفته است که این طرح در سال ۱۳۷۹ مورد تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران واقع شده است و پس از طی مراحل قانونی که شامل طرح و تصویب در جلسه ستاد باغات قصردشت با حضور نمایندگان استانداری، محیط زیست، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، بازرسی، شورای اسلامی شهر، شهرداری شیراز و سپس کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان و شورای برنامه ریزی و توسعه استان مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

۲- در این پهنه هیچ درختی وجود نداشته است که خشک شود و تغییر کاربری یافته باشد.

۳- کلیه اقدامات و فرآیندهای انجام شده طبق ضابطه و قوانین مربوطه انجام شده است.

۴- این فرآیند از سال های گذشته (سال ۱۳۷۹) آغاز شده است. از قبال تغییر کاربری باغات پهنه گروه پنج تاکنون حدود ۲۶۰ هکتار باغات باارزش گروه یک تملک و در اختیار شهرداری قرار گرفته است که بخشی از آن باغات تجهیز و به عنوان باغات خانواده و فضای سبز شهری در خدمت شهروندان قرار گرفته است. همچنین شهرداری به صورت مشاعی نیز حدود ۴۵۰ هکتار در باغات گروه یک سهم و مالکیت دارد.

سالهاست از نگاه کارشناسان و با توجه به کارکردهای مهم فضای سبز شهری و نقش مهم آنها در توسعه پایدار شهری و شعار جهانی فکر کن و محلی عمل کن ضرورت حفظ و نگهداری و توسعه باغهای قصردشت جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار شهر شیراز مورد توجه قرار گرفته است.

 از آنجا که مجموعه فضای باغهای قصردشت در حدود 5 درصد از کل وسعت شهر شیراز را شامل می شوند و این مجموعه در موقعیت استراتژیک بین جبلالدراک و بابا کوهی تونل اکولوژی شهر، نقش بسیار ارزنده و حائز اهمیتی در محیط زیست شهر ایفا می کند و با توجه به عملکرد اکولوژی و تأثیرات زیست محیطی مثبت باغ ها، تعامل آن با سایر مجموعه های شهری امری ناگزیر است که لزوم توجه به تعامل زیستی پایدار را در قالب اهداف کلان و بلند مدت طلب می کند.

در حال حاضر محاصره شدن باغها توسط ساختمانهای مسکونی تهدید مهمی برای فضای سبز باغها محسوب میشوند و سبب افزایش اثرات زیان بار زیست محیطی می شود.

اتفاقی که برخی کارشناسان معتقدند در دوره شهردار سابق بسیار به وقوع پیوسته است.

انتهای پیام /  101
1505 کلیک ها  آخرین ویرایش در یکشنبه, 31 شهریور 1398 17:13
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا