عده ای با تخریب سرمایه های اجتماعی نظام در مسیر حرکت دشمن گام بر می دارند

عنایت الله رحیمی
عنایت الله رحیمی  
عده ای با تخریب سرمایه های اجتماعی نظام در مسیر حرکت دشمن گام بر می دارند عنایت الله رحیمی

راستین آنلاین:در آستانه 17 مرداد سالروز شهادت محمود صارمی و روزگرامیداشت خبرنگار،استاندار فارس در جمع خبرنگاران حاضر شد تا این بار به قول خودش برخلاف جلسات خبری بیشتر شنونده صحبت های خبرنگاران باشد.

 

گلایه دبیر انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری استان از برخی دستگاه ها 

دبیر انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری استان فارس اولین نفری بود که در این جلسه سخن گفت.
محمودشبان سروستانی با گلایه از برخی دستگاه ها به دلیل عدم برنامه ریزی دقیق در حوزه روابط عمومی گفت: انتظار می رود دستگاه های اجرایی  هماهنگی بیشتری  با رسانه های هویت داردئاشته باشند.
وی با اشاره به تغییر ماهیت رسانه ها از سنتی به مدیا گفت:رسانه های برخط مولود پیشرفت تکنولوژی در عرصه رسانه و بر بستر اینترنت هستند از این رو باید به آنها توجه بیشتری شود.
دبیر انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری استان با اشاره به ضریب نفوذ این دست رسانه ها افزود:گاهی برخی مدیران رسانه را با گروه و کانال در اپلیکیشن های موجود در فضای مجازی اشتباه می گیرند.
شبان فضای مجازی را شمشیر دولبی خواند که استفاده نامطلوب از آن توسط عده ای خاص آن را به هرزگی و رفتار برخی را به اوباشگریی و باج خواهی کشانده است.

 گمان می کنیم برخی مدیران از نام جشن هراس دارند

اما سردبیرخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) یکی دیگر از خبرنگارانی بود که در این نشست صمیمی با استاندار زبان به گلایه گشود.
البته گلایه علی محمد پشوتن نیز متوجه برخی مدیرانی بود که به اعتقاد او از شنیدن نام جشن و حضور در مراسمی با محتوای شادی و نشاط هراس دارند.
وی با اشاره به برگزاری جشن مردمی هفته خبرنگار برای دومین سال پیاپی در شیراز گفت:من معتقدم چون عنوان این برنامه جشن بود برخی مدیران از حضور درآن هراس داشتند.

حس خوبی از روز خبرنگار ندارم

مدیرمسئول پایگاه خبری ریواس جنوب یکی دیگر از خبرنگارانی بود که در این جلسه صحبت کرد.
سجاد بنام بابیان اینکه سالهاست دیگر حس خوبی نسبت به فرارسیدن روز خبرنگار و تعارف های متداول مربوط به این روز ندارد افزود:من روز واقعی خبرنگار را روزی می دانم که آزادی،امنیت و اقتصاد خبرنگاران تضمین باشد.
وی از اقامه دعوی برخی دستگاه های علیه او گفت و استاندار به وی قول پیگیری مسئله را داد.

خبرنگاران پاك باخته، هوس نام و طمع نان ندارند

اما نوبت به استاندار فارس که رسید،عنایت الله رحیمی از روشنگری و ارتقاء سطح آگاهی جامعه  به عنوان مهمترین وظیفه رسانه یاد کرد و افزود:خبرنگاران پاك باخته، هوس نام و طمع نان ندارند تا او را از رسالتي كه به آن مبعوث شده برحذر دارد . 
او يكي از مهمترين وظايف رسانه‌ها را روشن كردن افكار عمومي و بالابردن سطح معلومات جامعه عنوان كرد و گفت: اين وظيفه جز با صداقت و خيرخواهي براي مردم عملي نمي‌شود . 
استاندار فارس شناسايي وضعيت فعلي كشور و تهديدات عليه جامعه را از جمله مؤلفه‌هاي مورد تاكيد براي اصحاب رسانه دانست و افزود: امروز بيشترين تهديدات از طريق رسانه‌هاي دشمن، عليه كشور و منافع ملي انجام مي‌شود . 
استاندار فارس ادامه داد: در مجموعه رسانه‌هاي دشمن اعم از مكتوب و برخط، سمعي و بصري ترويج فرهنگ غيرديني در دستور كار قرار گرفته و بر تكيه بر نقاط قوت ما تهاجمات خود را عملي مي‌كنند . 
رحيمي وظيفه يك روزنامه نگار و خبرنگار مسلمان ايراني، تلاش براي ترويج فرهنگ ديني و كاهش اثرات مخرب فرهنگ غيرديني عنوان كرد . 

عده ای با تخریب سرمایه های اجتماعی در خط دشمن حرکت می کنند

وي همچنين از بين بردن سرمايه اجتماعي نظام را از ديگر تهديدات دشمن عليه منافع ملي كشور ذكر و خاطرنشان كرد: عده‌اي با اعتماد به آنها خواسته و ناخواسته در خط و مسير درخواست‌هاي دشمن گام بر مي‌دارند و افراد مورد اعتماد نظام را مورد هجمه قرار مي دهند كه بايد اين موضوع را نيز به عنوان يك آسيب براي اينكه در زمين انها بازي نكنيم، بشناسيم . 
استاندار فارس با بيان اينكه يكي از مولفه‌هاي مهم و كارآمد نظام طي چهار دهه فعاليت، وجود اعتماد مردم به مسئولان بوده، گفت: امروز دشمن اين مهم را هدف قرار داده و مي‌خواهد آن را سلب كند و بي اعتمادي را ترويج كند . 
رحيمي تاكيد كرد كه بايد به عنوان يك رسالت ملي و عقيدتي در راه خنثي كردن اين مسئله تلاش كنيم تا از ايجاد حس بي اعتمادي در جامعه بكاهيم . 
وي اضافه كرد: اگرچه در جنگ هشت ساله تحميلي وجبي از خاكمان را نداديم و دلاورمردان ما در مقابل جبهه استكبار دفاع جانانه كردند اما دشمن در زمينه‌هاي مختلف با مصداق‌هاي جزيي به دنبال جلوه ناكارامد آن هستند . 
استاندار فارس با تاكيد بر اينكه امروز ايران از پايدارترين امنيت در خاورميانه برخوردار است، آن را حاصل جانفشاني‌هاي سربازان گمنام نظام دانست و مجددا تاكيد كرد كه بايد اعتماد را به عنوان سرمايه اصلي كشور، پاس بداريم . 
رحیمی با بیان اینکه در طول چند سال گذشته نظام در بسیاری بخش ها نظیر آب ،راه ،ورزش و... جهش چشمگیری داشته است افزود:برخی افراداثبات خود را در نفی دیگران می بینند و با چشم بستن به روی حقایق به دنبال سلب اعتماد مردم از نظام هستند.
رحيمي اضافه كرد: امروز رسانه‌هاي مختلف در سطح جهان به دنبال ايجاد فضاي ياس و نااميدي بين مردم و جلوه گري آينده‌اي نااميد هستنند، لذا وظيفه رسانه‌هاست كه اميد و نشاط را در جامعه تزريق و بر اين مبنا حركت كنند .

خبرنگاران نا آگاهانه در زمين بدخواهان مردم و نظام بازي نكنند

وي همچنين با بيان اينكه امروز بنگاههاي خبر پراكني مختلف به دنبال مخدوش كردن وحدت ميان قواي مختلف هستند، گفت: خبرنگاران نا آگاهانه در زمين بدخواهان مردم و نظام بازي نكنند . 
استاندار فارس خواستار تشخيص مرز بين نقد و تخريب ميان اصحاب رسانه شد و افزود: با يك تيتر مي‌توان كار بزرگي را كوچك و ناصواب جلوه داد و برعكس . 
رحيمي در بخشي از سخنانش كمي درآمد، بيمه، وجود آسيب‌ها، قرار گرفتن در معرض انتقام و ...از جمله مشكلات اين قشر از جامعه عنوان و تاكيد كرد كه بايد حمايت‌هاي قانوني از آنها انجام شود . 
وي ادامه داد: در دولت تدبير و اميد، حرفه خبرنگاري به عنوان يك شغل و سخت و زيان آور تصويب شد و مقرر شده به ازاي هر سال سابقه، يك و نيم سال سابقه براي آنها لحاظ شود و با پرداخت ٢٠ سال حق بيمه، بازنشست شوند .  
استاندار فارس همچنين به تشريح اقدماتي كه توسط برخي دستگاه‌هاي اجرايي براي خبرنگاران استان پيش‌بيني شده اشاره و خاطرنشان كرد: ارائه تخفيف ٥٠ درصدي اماكن ورزشي، استفاده رايگان خبرنگاران و خانواده آنها  از اماكن تاريخي و ... از جمله آنها است . 
رحيمي همچنين پيشنهاد داد كه تعاوني مسكن خبرنگاران تشكيل شود و گفت: زميني در شهر صدرا براي خبرنگاران پيش‌بيني شده كه مشمول خبرنگاراني مي‌شود كه تاكنون از زمين دولتي استفاده نكرده‌اند . 
وي در بخش ديگري از سخنانش به اصلاح شبكه‌هاي آبي در استان به عنوان يك معضل اشاره و بيان كرد: امسال توليد آب بيش از سال‌هاي قبل بوده اما گرماي هوا هم افزايش داشته است . 
استاندار فارس گفت:  با مصوبه شوراي شهر در زمينه آب بها، مقرر شده كه درآمد اين بخش به اصلاح شبكه‌ها اختصاص داده شود . 
رحيمي اعلام كرد در حالي كه تا سال ٩٠ تنها ٦٢٦ كيلومتر اصلاح شبكه در فارس انجام شده بود اما در سه ماهه اول امسال به تنهايي ٩١٣ كيلومتر اصلاح شبكه داشته‌ايم . 
وي به وضعيت محله سعدي پس از سيل اشاره و عنوان كرد: طرح تفضيلي اين محله در ١٥ هكتار زمين براي ساخت و ساز گود گل كنان تصويب شده است.مقرر شده كه ساختمان‌هاي در مسير برچيده و به فضاي سبز تبديل و در اراضي جديد ساكن خواهند شوند . 
استاندار فارس در بخش پاياني سخنان خود با بيان اينكه برخي رسانه‌ها با تخريب تصور مي‌كنند كه استاندار تسليم و به آنها باج مي‌دهد، گفت: بنده استانداري نيستم كه با اين مباحث به كسي باج دهم . 
رحيمي گفت: اگر تقسيم كار بين خبرگزاري‌ها براي تحميل نظر به استاندار انجام مي‌شود، اما بايد گفت كه رحيمي آدمي نيست كه به اين مباحث امتياز دهد . 
وي تاكيد كرد كه ملاك انتصاب مديران استان، پاكدستي، پاك چشمي، كار بلد بودن و قرار داشتن در چارچوب اهداف نظام و دولت است و گفت: اگر كسي تصور كند با تهييج افكار عمومي مي‌تواند، من را به اتخاذ تصميمي كه تمايلي به انجام آن ندارم مجبور کند، اشتباه كرده است . 
استاندار فارس همچنين اعلام كرد كه شكايت دستگاه‌هاي اجرايي از خبرنگاران استان مختومه مي‌‌شود .
انتهای پیام /  101
429 کلیک ها  آخرین ویرایش در شنبه, 19 مرداد 1398 01:47
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا