• استاندار فارس:

سیل شیراز با همه تلخی هایش همدلی و نوع دوستی مسئولان ومردم را به نمایش گذاشت

سیل شیراز با همه تلخی هایش همدلی و نوع دوستی مسئولان ومردم را به نمایش گذاشت
عنایت الله رحیمی عکس:رضا قادری-خبرگزاری ایرنا

راستین آنلاین:استاندارفارس گفت:گرچه درجریان سیل شیراز دولت مظلوم واقع شدو عده ای خدمات دولت را مورد بی مهری قراردادند،امااین اتفاق با همه تلخی هایش همدلی و نوع دوستی مسئولان و مردم را به نمایش گذاشت.

عنایت الله رحیمی که شامگاه یکشنبه در جلسه با معتمدین ،هیئت امنای مساجد و اهالی شهرک سعدی سخن می گفت ،به درگیر شدن 21 شهرستان فارس با سیل اشاره کرد و افزود: از 12 هزار و 500 خانه خسارت دیده در اثر سیلاب اخیر در فارس پنج هزار منزل نیاز به بازسازی کامل و مابقی به تعمیرات نیاز دارند و این خسارت ها به جز آسیب هایی است که به وسایل منزل و تجهیزات ساکنین وارد شده است.
 رئیس شورای برنامه ریزی استان فارس اضافه کرد: شامگاه پنجم و ششم فروردین ماه 98 و بعد از بروز سیلاب 300 هزار نفر در سراسر این استان در هتل ها، منازل، حسینیه ها،مساجد و کمپ ها اسکان داده شدند که 150 هزار نفر از این افراد در شیراز اسکان پیدا کردند.
رحیمی  با اشاره به همت دستگاه های مختلف و مردم در کمک رسانی به آسیب دیدگان سیلاب شیراز گفت: من از 40 سال گذشته با منطقه سعدی و محلات و شهرک های این منطقه آشنایی و باور دارم که بارندگی پنجم و ششم فروردین در شیراز و محله سعدی و دروازه قرآن در دهه های گذشته بی سابقه بوده است بگونه ای که در سال 96 حدود 133 میلیمتر باران در فارس باریده اما در یک ساعت در ششم فروردین 78 میلیمتر باران در شیراز بارید و طبیعی است که کانال های انتقال آب که در پی دست اندازی به حوزه آبریز دروازه قرآن و محله سعدی ایجاد شده پاسخگوی این حجم سیلاب نخواهد بود.
استاندار فارس گفت: عملیات بازسازی و مرمت 90 منزل آسیب دیده در محله سعدی پایان یافته و حدود 150 منزل خسارت دیده دیگر در این محله هم اکنون در حال طی عملیات بازسازی است که پیش بینی می شود کار مرمت و بازسازی این منازل نیز تا نیمه ماه مبارک رمضان به اتمام برسد.
رحیمی افزود: خانه ها و سازه هایی که در مسیر رودخانه و دربخشی از محله سعدی ایجاد شده باید تملک،تخریب و آزادسازی شود و در این مسیر مباحث حقوقی نیز وجود دارد که باید حل شود.
وی با بیان اینکه الحاق اراضی اطراف آرامگاه سعدی در سه سال گذشته از سوی مسولان مربوطه در حال پیگیری بوده اظهار داشت: قسمتی از اراضی اطراف آرامگاه سعدی و خصوصا در ضلع شرقی این بنا باید به این مجموعه اضافه شود و ساکنین نیز در نقاط دیگری اسکان داده شوند.
استاندار فارس ادامه داد: در شرایط کنونی تعمیراتی برای ساکنین آسیب دیده محله سعدی در منزل فعلی آنها انجام می شود تا آنها بصورت موقت در منازل خود اقامت داشته باشند تا در دراز مدت انتقال ساکنین در مسیر سیلاب محله سعدی به نقطه امن انجام گیرد و همچنین محیطی فرهنگی در شان مجموعه سعدیه نیز احداث شود.
رحیمی با بیان اینکه سیل،تگرگ وسرمازدگی را خساراتی رادر سال اخیر به کشاورزان و باغداران  استان تحمیل کرده که افزود:در عین حال در اثر سیلاب اخیر سدهای استان فارس پرآب شد و کشاورزان این خطه نیز امیدی تازه پیدا کرده اند.
این در حالی است که میزان خسارت به کشاورزان و باغداران فارس تا پیش از بارش تگرگ در فرودین ماه 700 میلیارد تومان برآورد شده است.
وی  ازجبران این خسارات از محل بودجه کشور،صندوق توسعه ملی و ذخیره ارزی خبرداد و گفت: پیگیر این مساله هستیم و براساس دستور هیئت دولت اکنون بانک کشاورزی پرداخت خسارت و تسهیلات به اراضی باغی و دیم را آغاز کرده است.
255 کلیک ها  یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 22:38
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا