سهم (قصردشتی ها )از طرح ساماندهی باغات قصردشت فقط حسرت!

باغات قصردشت
باغات قصردشت  
سهم (قصردشتی ها )از طرح ساماندهی باغات قصردشت فقط حسرت! باغات قصردشت

راستین آنلاین:مجوز بازنگری در طرح ساماندهی باغات قصردشت در حالی پس از سالها توسط رئیس شورای اسلامی شهر شیراز صادر شد که مردم این بخش از شیراز نیز سالهاست با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند.

عدم شناخت کافی شورا از خواست مردم قصردشت

در حالیکه عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر شیرازمدعی است افزایش قیمت زمین های اطراف باغ های شیراز، باعث شده تا باغداران تمایلی به نگهداری باغ ها نداشته باشند و با تغییر کاربری این مکان ها، نسبت به احداث ساختمان اقدام کنند،مردم قصردشت باغ ها را میراثی گران بها می دانند که حاضر نیستند حتی یک درخت  هم از آن کم شود.

اهالی قصردشت باغ های این منطقه از شهر شیراز را میراثی به جا مانده از نیکانشان می دانند که شهرداری در ادوار مختلف و به فراخور سیاست هایش مقادیر زیادی از آنها را با قیمتی ناچیز از مالکان آن خریداری کرده و با استفاده از قوانین حاکمیتی بهره و منفعت زیادی را از راه تغییر کاربری آنها به جیب شهرداری واریز کرده است.

نواب قائدی در حالی از طرح شورای اسلامی شهر شیراز  برای ایجاد امکان استفاده باغداران و مردم از باغ های شیراز و نتیجه آن که ترغیب باغداران  به نگهداری از این باغ ها است  سخن می گوید که مردم قصردشت از نبود آب شرب و کم ترین امکانات اولیه نظیر سرویس بهداشتی در باغات و عدم صدور مجوز ایجاد آن توسط شهرداری گله مند هستند.

باغداران قصردشت که پیشه باغداری را نسل هاست حفظ کرده اند می گویند« اگر قرار است کارگری یک روز در باغ کار کند،نیاز به آب خوردن دارد،نیاز به سرویس بهداشتی دارد و...»

به اعتقاد باغداران قصردشت سیاست های غلط و انقباضی شورا و شهرداری در ادوار مختلف در کنار خشکسالی ،مهمترین عامل نابودی باغات است.

به نظر می ر سد آنچه در بازنگری طرح ساماندهی باغات قصردشت باید لحاظ شود خواست مردم این منطقه از شهر است.

مردم قصردشت را دریابید

اما مشکل مردمی که تنها راه درآمدشان فروش ثمره  میراث سبز پدری است ،فقط خشک شدن باغاتشان نیست.

محله ای که تا سالها پیش 4 مدرسه دولتی درآن وجود داشت،اکنون مردمش اول مهر برای ثبت  نام فرزندانشان کاسه چه کنم دست می گیرند!

تبدیل مدراس دولتی در این محله به مدارس نمونه مردمی و شاهد باعث شده تا مردم قصردشت در شرایط اقتصادی کنونی مجبورباشند فرزندان خود را برای ادامه تحصیل به محلاتی دورتر از مکان زندگی خود بفرستند.

این در حالی است که برخی از این افراد در تامین هزینه سرویس مدارس فرزندان خود نیز در مانده اند!

در هر حال شرایط محله قصردشت از باغاتش گرفته تا سیاست های آموزش و پرورش و شهرداری و آبفا  تا وضعیت اقتصادی مردمانی که حسرت باغاتشان بر دل بسیاری از مردم متمول شهر مانده،بگونه است که این محله را با بحران های بزرگی مواجه ساخته است.بحران هایی که اگر خیلی زود جدی گرفته نشود شاهد اتفاقات ناگوار و اثر گذاری آنها  بر کل شهر شیراز خواهیم بود.

انتهای پیام /  101
1224 کلیک ها  آخرین ویرایش در سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398 16:08
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا