دلخوری نائب رئیس شورای شهر شیراز از نقد غیرمنصفانه/انجام شفافیت درساختار کدرونامنضبط بسیار سخت ودشوار است

دلخوری نائب رئیس شورای شهر شیراز از نقد غیرمنصفانه/انجام شفافیت درساختار کدرونامنضبط بسیار سخت ودشوار است
ابراهیم صبوری

راستین آنلاین :نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز از آنچه او نقد غیر منصفانه عملکرد این شوراخواند گلایه کرد.

ابراهیم صبوری که عصر روز دوشنبه 12 آذرماه به عنوان ناطق پیش از دستور در جلسه علنی این شورا سخن می گفت ،با بیان اینکه انجام شفافیت درساختاری کدر و نامنضبط بسیار سخت و دشوار است افزود:«هفته گذشته شورای اسلامی شهر شیراز 14 بند از 17 بند طرح راه اندازی سامانه شفافیت شهرداری شیراز را به تصویب رسانید که مورد توجه افراد و گروه های مختلف قرار گرفت اما برخی با نامهربانی تلاش کردند به بهانه عدم تصویب 3 بند دیگر، این اقدام بزرگ و تاریخی را به تیغ نقد غیرمنصفانه بکشند.»

وی شورای اسلامی شهررا آماده استقبال از نقد منصفانه دانست و گفت: گلایه من این است چگونه برخی افراد 14 بند مهم مربوط به مسائل مالی را نادیده گرفته و تنها 3 بند مربوط به امور اداری از جمله سفرهای خارجی و حقوق مدیران و پرسنل شهرداری و اطلاعات استخدامی را هدف قرار می دهند که امکان فساد در آنها به نسبت دیگر موارد به مراتب کمتر است ؟؟

نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با دفاع از عملکرد و رای این شورا افزود: هرچند قوانین مختلف، شهرداری را مکلف می کند تا تمامی معاملات خود را در قالب آگهی مزایده ها و مناقصه ها به استحضار شهروندان برساند اما این قوانین معمولاً تا قبل از برگزاری مزایده ها و مناقصه ها و دیگر معاملات صورت می گیرد و پس از آن کسی مطلع نمی شود که پیمانکاران و مشتریانِ طرف قرارداد شهرداری چه کسانی هستند و چه رفتاری از خود بروز می دهند.

صبوری افزود: در اغلب موارد بیش از مقدار تعیین شده در برآورد اولیه پروژه به پیمانکار پرداخت شده و هیچکس هم اطلاعی پیدا نکرده است، و گاهاً مبالغ بسیاری به صورت ترک تشریفات در شهرداری هزینه شده است که کسی از آن مطلع نیست، فقط در یک مورد و در دوران شهردار سابق بیش از 100 میلیارد تومان در پارک دراک به صورت ترک تشریفات و فاکتوری هزینه شده است .

وی وجود چنین فضایی را عامل شکل گیری فساد دانست نه حقوق یک مدیر!

صبوری بابیان اینکه دراول راه شفاف سازی تابوی پنهان کردن قراردادها و پرداخت ها  را شکسته ایم افزود:در این شرایط مخالفان شفاف سازی فریاد واویلتا سرداده اند که شفاف سازیِ سلیقه ای صورت گرفته است.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نامحرم دانستن شهروندان را دلیل پنهان کردن اسناد برنامه ریزی شهر نظیر طرح تفضیلی توسط کسانیکه او آنها را «آقایان» خواند دانست و گفت: آیا انتشار اسناد برنامه ریزی شهری که می تواند برای هر شهروندی ارزش افزوده یا ارزش منفی ایجاد کند، شفاف سازی و مبارزه با رانت اطلاعاتی نیست؟؟ آیا تصویب در دسترس عموم قرار دادن طرح تفصیلی و دیگر طرح های توسعه ای شهر شیراز در سامانه شفافیت توسط شورای شهر شیراز کاری بزرگ و تاریخی نیست؟؟

صبوری تصریح کرد:تصویب طرح راه اندازی سامانه شفافیت، شهرداری را موظف می کند که کلیه معاملات، مبادلات، مناقصه ها، مزایده ها، طرح های توسعه ای و برنامه ریزی، تهاترهای انجام شده، بودجه، درآمدها، هزینه ها و غیره را تا پایان کار به صورت آنلاین منتشر کرده و در اختیار شهروندان قرار دهد.

وی رسیدن به سیستمی شفاف و مبتنی بر قوانین موضوعه کشوررا نیازمند مقاومت، صبر و برنامه دانست و گفت: نمی توان در فضایی احساسی و هیجان زده به سوی شفافیت گام برداشت.

وی با دلخوری از نقد های غیرمنصفانه که اخیرا متوجه شورای اسلامی شهر شیراز شده است افزود:«اجازه بدهید اقدامات شورای پنجم را در راستای شفاف سازی بیان کنم، شاید به تاریکخانه دلِ برخی مخالفانِ بی انصاف، نوری راه پیدا کند.»

انتشار تمامی مذاکرات صحن علنی و انتشارکلیه مصوبات شورای پنجم پس از تایید هیأت تطبیق بر روی پایگاه اینترنتی شورا،برگزاری جلسات کمیسیون های مختلف شورا با حضور خبرنگاران،انتشار میزان حقوق دریافتی اعضای شورا ازجمله مواردی بود که صبوری درادامه ی نطق خود از آنها به عنوان نمونه هایی از شفاف سازی شورای پنجم یاد کرد و گفت:این اقدام در حالیست که هنوز هیچ مدیری در هیچ دستگاهی حاضر به پذیرش آن  نشده که شهروندان از کم و کیف حقوق دریافتی اش اطلاع کسب کنند.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گام نخست شورای شهر برای رسیدن به شفافیت نیازمند حمایت های همه جانبه شهروندانِ مطالبه گر دانست وافزود:سامانه درخواست مردمی و سنجش افکار عمومی شورای اسلامی شهر شیراز چندی است راه اندازی  شده که شهروندان می توانند با تعداد مشخص امضاء، طرح های خود را در این پایگاه ارسال، تا شورای شهر پس از بررسی در کمیسیون تخصصی نسبت به تصویب آنها اقدام کند.

صبوری ادامه داد:شورای اسلامی شهر شیراز در گام دوم و در کنار همه نظارت های قانونی خود و در جهت ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد، طرح مدیریت تعارض منافع را در دست بررسی دارد که به صورت جامع تر بسیاری از ابعاد مدیریتی و اجرایی شهرداری شیراز را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی تصریح کرد:به لحاظ اهمیت موضوع، این طرح در کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا طی دو ماه گذشته به صورت دقیق بررسی و تصویب شده است و به زودی در صحن علنی شورا بررسی نهایی خواهد شد.

او با بیان اینکه در شرایطی که همه اذعان دارند تاریکی مطلق بر ساختار اداری کشور حاکم است، افزود:دست یافتن به شفافیت یک شبه انجام نمی شود و نیازمند دقت نظر و تلاش بیشتری است.

به اعتقاد وی وجود قوانین متعدد و بعضاً در تعارض، موازی کاری دستگاه های اداری، عدم وجود مدیریت واحد شهری، دخالت گسترده دولت در امور و امثالهم باعث شده هر تلاشی برای رسیدن به شفافیت و سلامت اداری آسان نباشد.

335 کلیک ها  دوشنبه, 12 آذر 1397 16:48
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا