• معاون فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري شيراز:

قدمت 7 هزار ساله تپه پوستچي هويت تازه اي به شيراز مي بخشد

قدمت 7 هزار ساله تپه پوستچي هويت تازه اي به شيراز مي بخشد
ابراهیم گشتاسبی راد

راستین آنلاین:معاون فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري شيراز اعتقاد دارد كه قدمت بیش از7 هزار ساله تپه پوستچي براي شهر شيراز بسيار اهميت دارد زيرا با این هویتی که شیراز پیدا می کند، شيراز را به عنوان يكي از قديمي ترين تمدن ها مطرح مي كند .

ابراهیم گشتاسبي راد امروز چهار شنبه 2 آبان ضمن بازديد  از سایت تپه پوستچی با اشاره به اهميت دانستن  قدمت تلريخ فلات ايران و نوع شكل گيري تمدن در آن دوران، گفت:  همه اینها منوط به دانستن اطلاعاتی است که از سایت های باستانی از جمله تپه پوستچی می توان استخراج کرد.

او با بيان اينكه قدمت تپه پوستچی به 7000 سال قبل می رسد، افزود: این تپه جزو معدود محوطه های باستانی باقیمانده در شهر شیراز است که با وجود تخریب گسترده از اهمیت بسیاری برخوردار است . 

معاون فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري شيراز اعتقاد دارد كه قدمت 7 هزار ساله تپه پوستچي براي شهر شيراز بسيار اهميت دارد زيرا با این هویتی که شیراز پیدا می کند میتوان گفت اين شهر یکی از مکان های قدیمی شکل گیری دانش بشر ی بوده است و زمینه خوبی برای جذب گردشگری به سمت شیراز  به وجود مي آورد .

او با اشاره به آثار كشف شده در سايت تپه پوستچي گفت: اين مهم است كه بدانيم انسان هاي آن دوران چگونه از سنگ براي خود ابزار مي ساختند و تمدن جديدي را بوجود مي آوردند .

گشتاسبي راد با تاكيد بر اهميت كشفيات در تپه پوستچي گفت: اگر چنین اثر تاریخی در یک کشور پیدا شود به شدت مورد حفاظت قرار می گیرد .

معاون فرهنگي شهردار شيراز با بيان اينكه اگر قرار است این مکان توسط شهرداری به سایت موزه تبدیل شود حتما باید به تملک شهرداری در بیاید، افزود: میراث فرهنگی با روند تخصصی این مکان را کاوش کند و سپس در اختيار شهرداري قرار دهد .  

يادآور مي شود که کاوش فصل سوم این تپه از مورخ 24/6/97 باهمکاری سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری و دانشگاه هنر شیراز به سرپرستی دکتر حسنعلی عرب و دکتر علی سرداری در حال انجام است .

یافته های این فصل شامل : مهره های صدفی که از خلیج فارس آورده میشده ،  یاتفته های استخوانی، ابزار های سنگی که به عنوان چاقو ومته که برای شکار استفاده می شده است و شواهد معماری از یک بنای بسیار بزرگ از دوره نوسنگی جزو یافته های این فصل است .

374 کلیک ها  چهارشنبه, 02 آبان 1397 08:04
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا