فارس در زمینه رعایت مقررات ملی ساختمان پیشرو است

فارس در زمینه رعایت مقررات ملی ساختمان پیشرو است
عنایت الله رحیمی

راستین آنلاین:معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: بر اساس گزارش های وزارت راه و شهرسازی، این استان در زمینه رعایت اصول شهرسازی و مقررات ملی ساختمان از استان های پیشرو کشور است.

عنایت الله رحیمی، در شورای فنی این استان، با اشاره به وجود گسل های فعال در فارس افزود: در برنامه ریزی های جدید سعی بر آن شده که با توجه به این خصوصیت ذاتی استان، اگر مکانی برای استقرار جمعیت در نظر گرفته می شود دور از گسل ها باشد.

وی، فارس را یک استان بسیار گسترده و برخوردار از معادن، کوه ها و دشت هایی با اراضی مستعد کشاورزی دانست و ادامه داد: طبیعی است که در کنار چنین استعدادهایی، جمعیت هایی در غالب شهری و روستایی مستقر می شوند که تعدادی از این جمعیت ها دارای رشد ارگانیک و بدون برنامه ریزی قبلی بوده و تعدادی هم دارای یک رشد برنامه ریزی شده هستند.

رحیمی افزود: البته اکثر این جمعیت ها به شکل خودجوش و بر اساس پتانسیل های محیطی شکل گرفته اند و همین مساله سبب شده در بسیاری از موارد نسبت به مسائلی همچون وجود گسل ها غفلت صورت گیرد و برخی مراکز جمعیتی بر روی گسل ها شکل گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تصریح کرد: فعالیت برخی از این گسل ها در دورانی از تاریخ خسارت های بسیاری را به استان فارس وارد کرده است که از جمله می توان به زلزله 6.9 (شش و نه دهم) ریشتری سال 1355 قیر و کارزین اشاره کرد که در آن زمین لرزه متاسفانه بیش از پنج هزار نفر از هموطنانمان کشته و افزون بر یک هزار و 700 نفر نیز مصدوم شدند.

رحیمی، یکی از پدیده های جدید شکل گرفته در استان فارس را مساله رانش و فرونشست زمین و زمین لرزه های ضعیف دانست و گفت: کارشناسان یکی از علت های بروز پدیده فرو نشست زمین را برداشت های بی رویه از منابع آبی زیرزمینی ذکر می کنند.

وی افزود: بر همین اساس طی سال های گذشته تلاش شده که شناخت نسبتا خوبی از مجموعه ساختار زمین در استان فارس به دست آید و بر اساس نقشه هایی که در گذشته توسط مرکز زمین شناسی تهیه شده و فعالیت هایی که دانشگاه شیراز در زمینه پهنه بندی زلزله در شهر شیراز در دستور کار قرار داده، بتوان استفاده فنی لازم را برد.

175 کلیک ها  سه شنبه, 01 آبان 1397 07:56
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا