بحران رانش کوه درشیراز/شهرداری مکلف به تخلیه منازل درمعرض خطرشد

بحران رانش کوه درشیراز/شهرداری مکلف به تخلیه منازل درمعرض خطرشد
احمدتنوری

راستین آنلاین:رانش کوه و آسیب دیدن دو باب منزل مسکونی در بلوار جمهوری شیرازاتفاقی است که دیروز رخ داده است.اتفاقی که نگرانی های عمومی را درخصوص احتمال وقوع آن دراین مکان یا نقاط دیگری درکلان شهر شیراز افزایش داده است.

روگذشته احمدتنوری نماینده مردم شیراز در شورای اسلامی این شهر با حضوردرمحل واقعه خبر از تخلیه منازل اطراف داد.

اظهارنظرتنوری درخصوص تخلف احتمالی فنی مهندسی در ساخت و ساز این بخش از شهر موضوعی بود که فرماندار شیرازنیز دربازدیدامروزش به آن اشاره کرد وگفت: با توجه به بازدید میدانی در ساعت اولیه وقوع ، عدم رعایت اصول فنی و ایمنی کاملا محسوس است.

حیدرعالیشوندی با بیان اینکه پساز اظهار نظر کارشناسانه توسط متخصصین سازمان نظام مهندسی ساختمان و اساتید دانشگاه شیراز جزئیات ریزش کوه بررسی شده است افزود:گزارش مدیر کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی درعلل وقوع بدست آمده که ضمن دستور دادستان دادگاه انقلاب اسلامی و تاکید بر تسریع در عملیات ایمن سازی و رفع خطر مقررشد شعبه و قاضی ویژه در دادسرا جهت بررسی موضوع و برخورد با متخلفان تشکیل گردد.

وی از مکلف شدن شهرداری شیرازمبنی بر تخلیه ساختمانهای در معرض خطر و ایمن سازی محدوده اخبرداد و گفت: جهت جلوگیری از گسترش حادثه آب و برق و گاز ساختمانهای در معرض خطر را تا رفع خطر قطع خواهدشد.

زمین‌لغزه یا رانش زمین یا زمین لغزش به حرکت لایه‌های رسوبی غیر متراکم و متراکمی بر روی سطح شیبدار که ناپایدار شده اندمی گویند.

عامل این اتفاق حرکت توده رسوبی، نیروی جاذبه، زلزله جاده سازی، باران یا فشار منفذی سیالات، سبک سازی پایین دست توده و….است.

1558 کلیک ها  چهارشنبه, 27 تیر 1397 07:52
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا