انتقادکاربران شبکه های اجتماعی از شهردار شیراز/ نانجینگ رسما خواهرخوانده شیراز شد

حیدراسکندرپور
حیدراسکندرپور  
انتقادکاربران شبکه های اجتماعی از شهردار شیراز/ نانجینگ رسما خواهرخوانده شیراز شد حیدراسکندرپور

در حالیکه شهردار شیراز برای امضای پیمان خواهرخواندگی شهرهای شیراز و نانجینگ درسرزمین اژدها به سر می برد برخی کاربران اجتماعی از وی به خاطرعدم وجود جملاتی از زبان فارسی درفضایی که انعقا این دیمان رسانه ای شده انتقادکردند.

یک خبرنگار با انتشار تصویر مربوط به لحظه امضا این پیمان در صفحه شخصی خود نوشته است:

«این تصویر مراسم امضای پیمان خواهرخواندگی شهر شیراز و نانجینگ چین است که بین شهرداران دو شهر آقایان حیدر اسکندرپور و لان شائومین به سرانجام رسیده است .میزبانی این مراسم با طرف چینی بوده و جناب شهردار با پول بیت المال کشور ایران که مردمان آن با زبان فارسی صحبت می‌کند و ادبا و شعرای بزرگی مثل حافظ و سعدی هم از شیراز تقدیم به جامعه جهانی شده اند به نانجینگ چین سفر کرده است. شخصاً با عرف دیپلماتیک و میزبان این گونه مراسم آشنا نیستم و امیدوارم این اظهارنظر را در مسیر خطا و اشتباه مطرح نکنم اما یک سوال دارم که چرا در بنر پشت سر هرد و شهردار که یکی فارسی زبان است و دیگری چینی اثری از زبان فارسی نیست اما برای کلمات انگلیسی جا هست؟ چه کسی باید این موضوع را پیگیری می کرده که نکرده؟ چرا به چینی نوشته شده اما به فارسی نوشته نشده اگر تنها انگلیسی بود قابل قبول تر بود چرا که جای هر دو زبان خالی بود و جای نقد دیگری هم نبود طبیعتاً ما انتظار داریم که در روزهایی که هنوز برنامه های روز بزرگداشت فردوسی، خیام و پاسداشت زبان فارسی ادامه دارد به حفظ و اشاعه زبان فارسی کمک بیشتری شود»

گفتنی است شهردار شیراز بعد از امضای پیمان خواهرخواندگی 2 شهر شیراز و نانجینگ تاکید کرد که این پیمان، زمینه‌ی توسعه‌ی همکاری‌ها در ابعاد علمی دانشگاهی، گردشگری و فرهنگی را برای 2 شهر فراهم می‌کند.

حیدر اسکندرپور افزود: شیراز و نانجینگ در زمینه های مختلف شهری نظیر باغ های بزرگ و رویایی، دانشگاه های معتبر علمی و ظرفیت های جذب و توسعه گردشگری شباهت‌های بسیاری دارند که با عقد این پیمان زمینه انتقال دانش، تجربه و تخصص بین دو شهر فراهم می شود.

وی با اشاره به رتبه و اعتبار دانشگاه های نانجینگ و شیراز گفت: تبادل هیأت علمی و دانشجو، به ویژه در زمینه مدیریت شهری از برنامه های همکاری دو کشور و دو شهر خواهد بود .

 

اسکندرپور پیشینه ارزشمند تاریخی و وجود جاذبه های گردشگری را یکی دیگر از نقاط مشترک شیراز و نانجینگ دانست و خاطرنشان ساخت: در صدد هستیم با خواهرخواندگی دو شهر، زمینه برای حضور هدفمند و بیش از پیش گردشگرانی از کشور چین در شیراز فراهم شود تا با داشته ها و قابلیت های این شهر در زمینه فرهنگی، هنری، سرمایه گذاری و ... بیشتر آشنا شوند .

شهردار شیراز به وجود باغ های بزرگ و رویایی در شهر نانجینگ اشاره کرد و گفت: به اشتراک گذاشتن تجربه های مدیریت شهری شیراز و نانجینگ در زمینه مسایل زیست محیطی و به طور ویژه حفظ بهینه باغ ها موضوع دیگری برای همکاری شهرداری دو شهر است .

وی با اشاره به اجرای مدیریت یکپارچه شهری در شهر خواهرخوانده شیراز، افزود: امیدواریم پیمان خواهرخواندگی به توسعه همه جانبه دو شهر کمک و زمینه را برای تحقق مدیریت یکپارچه شهری در شیراز هموار کند .

شهردار نانجینگ نیز پس از امضای پیمان خواهرخواندگی با شیراز گفت: اکنون که خواهر خوانده ایم وظیفه خود می دانیم شیراز را به مردم نانجینگ، استان جیانگسو و هم وطنانمان در تمامی شهرهای کشور چین معرفی کنیم .

لان شائومین اظهار داشت: شیراز و نانجینگ شهرهای باستانی در ایران و چین هستند که بارها در طول تاریخ پایتخت کشور خود بوده اند و این نشان دهنده جایگاه مهم این دو شهر و قابلیت های آنهاست .

 

انتهای پیام /  101
877 کلیک ها  آخرین ویرایش در جمعه, 28 ارديبهشت 1397 15:06
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا