فعال شدن شهرداری در حوزه ورزش حرفه ای از نیازهای کلانشهر شیرازاست

فعال شدن شهرداری در حوزه ورزش حرفه ای از نیازهای کلانشهر شیرازاست
احمدتنوری

راستین آنلاین: عضو ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری در جریان بازدید از این سازمان خواستار نگاه تخصصی به موضوعات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شد.

احمد تنوری گفت: جایگاه شیراز به‌عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران و از طرف دیگر سومین حرم اهل‌بیت (علیهم‌السلام) جایگاهی ممتاز است که این موضوع ضرورت نگاه جدی و تخصصی به فرهنگ را در این شهر نمایان می‌سازد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با انتقاد از چارت کنونی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری‌ها که موضوعات گسترده فرهنگی، اجتماعی و ورزشی را در یک سازمان جمع کرده است تصریح کرد: فرهنگ، موضوعات اجتماعی و ورزش حتی در رشته‌های آکادمیک و دانشگاهی نیز دارای زیرشاخه‌های فراوانی هستند و اگر بخواهیم با نگاه تخصصی برنامه‌های اثربخشی در شهرها انجام شود ناچاریم که هرکدام از این موضوعات، سازمانی مستقل داشته باشند تا قابلیت برنامه‌ریزی و نظارت در آن‌ها گسترش یابد. وی افزود: امیدواریم اعضای شورای شهر و وزارت کشور جهت تفکیک این بخش‌ها همراهی لازم را داشته باشند.

تنوری ایجاد مدیریت جامع شهری در حوزه فرهنگی را از ضرورت‌های شهر شیراز معرفی کرد و گفت: در شیراز بناهای تاریخی مهمی هستند که ثبت ملی شده‌اند و هم‌اکنون در اختیار شهرداری قرار دارند اما بهره‌برداری از آنان به سازمان‌های دیگری واگذارشده که مرتبط با بخش فرهنگی نیستند.

 وی باغ دلگشا، باغ جهان‌نما و آرامگاه خواجوی کرمانی را نمونه این اماکن معرفی کرد و افزود: علاوه بر آن‌ها باید بوستان‌هایی که در آن‌ها فرهنگسرا وجود دارد نیز به معاونت فرهنگی واگذار شود تا بهره‌وری از این اماکن شهری افزایش یابد.

وی ادامه داد باتوجه‌به اینکه امروز کارهای اجرایی موردنیاز بوستان‌ها به‌صورت پیمانکاری انجام می‌شود گفت: این موضوع باعث می‌شود واگذاری برخی از بوستان‌ها به معاونت فرهنگی شهرداری خللی در وضعیت رسیدگی به آنان ایجاد نکند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه هنگامی می‌توان انتظار داشت مسیر توسعه فرهنگی شهر با سرعت طی شود که ابزارهای لازم و امکانات موردنیاز نیز در خدمت معاونت فرهنگی قرار گیرد و ازاین‌رو باید امکانات و ظرفیت‌های فرهنگی شهر در یک مدیریت واحد قرار گیرد تا شاهد استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود باشیم.

تنوری با اشاره به ظرفیت‌های منحصربه‌فرد شیراز در حوزه گردشگری گفت: تشکیل سازمانی مستقل برای این حوزه نیز ضروری است تا با یک مدیریت واحد ظرفیت‌های این حوزه فعال شود چراکه در آن صورت علاوه بر معرفی جایگاه واقعی شیراز و تقویت هویت فرهنگی، شاهد جذب گردشگر و رونق اقتصادی نیز خواهیم بود.

 

 رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز تفکیک حوزه ورزشی از سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری را سبب ایجاد فرصت برنامه‌ریزی و مدیریت هدفمند در موضوع ورزش معرفی کرد و گفت: درگذشته تیم‌هایی از شهر شیراز همچون برق و فجر شهید سپاسی در سطح ملی و بین‌المللی صاحب جایگاه ویژه‌ای بودند که این موضوع زمینه‌ساز تعلق‌خاطر شهروندان به شهر شیراز می‌شد و در تقویت هویت جمعی شهروندان نقش‌آفرین بود اما هم‌اکنون جای خالی نگاه تخصصی به حوزه ورزش در شیراز محسوس است.

 

تنوری فعال شدن شهرداری در حوزه ورزش حرفه‌ای را از نیازهای کلان‌شهر شیراز عنوان کرد و افزود: این مشارکت می‌تواند افزایش اعتمادبه‌نفس در بین شهروندان را ایجاد کند و تقویت‌کننده هویت شهری باشد.

 

آتش زمزم سرپرست معاونت فرهنگی و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز گفت: رویکرد به شهرداری به‌عنوان یک مجموعه منحصراً خدماتی تغییر کرده است و امروز شهرداری نهادی اجتماعی محسوب می‌شود که رسالت‌های خطیری در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی برعهده‌گرفته است.

 

 

363 کلیک ها  دوشنبه, 25 دی 1396 00:04
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
خرید بلیط هواپیما

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا